Prosveta
U Filološkoj gimnaziji polugodište traje do petka
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Poplava koja se dogodila na severu Crne Gore, u Šavniku, odnela je dva mosta i nanela štetu na putevima, kućama i ribnjacima. Meštane ove opštine, gde je na vlasti opozicija, iz državnih institucija nisu posetili četiri dana od događaja
Četiri dana stanovnike sela oko Šavnika, grada na severu Crne Gore, kojima su poplave između 3. i 4. oktobra odnele dva mosta i time ih odsekle od grada, nije posetio niko iz državnih institucija, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
View this post on Instagram
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i predstavnici Vojske posetili su ih tek 7. oktobra kako bi sagledali situaciju.
U Komarnici, jednom od sela, ostalo je zarobljeno četrdesetak meštana i turista.
„Poseta je prilika je da se na licu mesta, kao donosioci odluka uverimo u stanje na terenu, definišemo dinamiku rada i pružimo podršku“, rekao je ministar.
Pre predstavnika Vlade u Komarnicu su stigli radnici jednog privatnog preduzeća, sa bagerima koja će narednih dana raditi na sanaciji.
Srušen je deo asfaltnog puta, vodovodna mreža, stradala su imanja poljoprivrednih proizvođača, kazao je za RSE predsednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.
Meštani su u nedjelju, 6. oktobra uspeli da naprave improvizovani nasip, zahvaljujući kojem su turisti evakuisani, potvrdio je Jakić.
Oštećena je i elektro mreža pa su stanovnici ovog sela u subotu bili bez vode i struje, koju su dobili dan kasnije.
Građani i lokalne vlasti prepušteni sami sebi
Građani i lokalna vlast su bagerima tokom vikenda pokušavali da vrate reku u prvobitni tok i prenosili vodu i hranu u odsečene delove sela.
Šavničke vlasti još u su petak obavestili Vladu i poslali fotografije na kojima su se videle užasne posledice vodene stihije, uključujući snimke vikendica koje nosi reka.
Jakić za RSE kaže da ova situacija treba da bude opomena za ubuduće.
„Ključno je da se reaguje na vreme, u našem slučaju to je trebalo da bude u petak ujutru kada smo obavestili Direktorat. Danas je već četvrti dan od katastrofe.“
Na vlasti u Šavniku je Demokratska partija socijalista (DPS), koja je opozicija na državnom nivou poslednje četiri godine.
To je, smatraju u DPS-u ali i u ostatku opozicije, razlog što Vlada nije na vreme reagovala.
Reakcija države na apel za pomoć
Nakon Jakićeve objave fotografija na društvenim mrežama u petak 4. oktobra sutradan je reagovao premijer Milojko Spajić na društvenoj mreži Iks.
Najavio je formiranje Komisije za procenu šteta od elementarnih nepogoda, kako bi se meštanima pružila adekvatna podrška u sanaciji štete.
Dva dana nakon katastrofalnih poplava i Šavniku oglasio je načelnik Direkcije za civilnu zaštitu Ljuban Tmušić, krovne institucije u sistemu zaštite i spasavanja i izrazio „zadovoljstvo urađenim od strane lokalne samouprave“, te je naveo da su imali na raspolaganju terenska vozila za Šavnik.
Tmušić je sa mnistrom Šaranovićem 7. oktobra posjetio Šavnik.
Tom prilikom je dogovoreno da se angažuje mehanizacija i inžinjerska pomoć Vojske kako bi se uspostavio saobraćaj i povezala odsečena šavnička sela i uspostavilo vodosnabdevanje.
Od države samo glas
Meštanina sela Komarnica Milorada Stijepovića pozivom u ponedjeljak ujutro smo zatekli pored srušenog mosta gde, kako je rekao, dve manje mašine, koje je obezbedila Opština Šavnik, sporo osposobljavaju put.
„Nema nikog iz države zasad, ovo su male mašine a devastacija je ogromna“, kaže Stijepović navodeći da je obezbeđen privremeni prolazak putničkih automobila.
Stijepović navodi da od državnih institucija nije stigla nikakva pomoć, a najneophodnija je bila mehanizacija.
Konstatuje da to nije u skladu sa retoričkim najavama političara da je neophodno pomoći severu Crne Gore.
„Ovo je slika kako žele pomoći severu. Pogotovo šavničkoj Opštini kao najsiromašnijoj. Što se tiče mehanizacije koja je bila neophodna za brzo otklanjanje posledica, država se oglušila.“
U Šavniku, jednoj od najmanjih opština u Crnoj Gori, živi oko 1.500 stanovnika.
„Ako živite u opozicionom gradu – morate se sami snalaziti“
To što Vlada nije pritekla u pomoć ovoj opštini je politički motivisano, smatraju u opozicionom DPS-u.
Poslanica DPS-a Aleksandra Despotović poručila je na pres konferenciji da je odnos Vlade prema Šavniku dokaz da ona radi protiv građana.
Jedan od lidera opozicionog Evropskog saveza Vatroslav Belan rekao je da se morate sami snalaziti ako živite u „opozicionom gradu i pogode vas posledice nevremena“.
„Ko vam je kriv što ste kontra Vlade“, poručio je Belan.
Izvor: RSE
Profesori Filološke gimnazije neće prihvatiti odluku Vlade Srbije da prvo polugodište završe 23. decembra zato što to ne bi bilo po zakonu
Po oceni lingvista, sve izabrane reči oslikavaju društvo u kojem živimo, pa je zato nakon nadstrešnice, na drugom mestu reč „litijum“
Na Trgu Republike upaljene sveće u znak solidarnosti sa tugom Zagrepčana zbog nesreće u osnovnoj školi koja se desila u petak
Na sastanku Gradske komisije za spomenike ispostavilo se da čak ni članovi vladajuće stranke ne insistiraju na Šapićevom predlogu da se u Beogradu podigne spomenik Draži Mihailoviću
U petak, gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić rekao je da će se za subvencije za besplatan javni gradski prevoz iz budžeta Grada izdvajati par desetina miliona evra više nego do sada. Dok, sa druge strane stručnjaci tvrde da je budžet prazan, a odluka o besplatnom prevozu pogubna
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve