Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i ministar informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić potpisali su Sporazum o saradnji na prenosu hitnih informacija građanima u slučaju najave ili pojave opasnosti od elementarne nepogode ili tehničko-tehnološke nesreće, koji će biti aktivan od 15. septembra.
Sistem će podrazumevati dobijanje SMS poruke o vanrednoj situaciji sa uputstvom kako se ponašati, a važiće za teritoriju Srbije, odnosno samo za deo teritorije u kojoj se događa vanredna situacija, rečeno je na konferenciji za novinare posle potpisivanja Sporazuma.
Dačić je objasnio da je testiranje sistema već počelo, a da bi 15. septembra trebalo da počne njegovo funkcionisanje.
U toku su pripreme i za sistem CBC, najavio je ministar, objašnjavajući da SMS poruka zahteva da se otvori, dok se u slučaju CBC sistema radi o hitnom alarmu i uputstvima za ponašanje u vanrednim situacijama.
Dačić je apelovao i na što brže uspostavljanje sistema 112, koji će obuhvatati brojeve 192,193 i 194, ponavljajući da su u nedavnom slučaju požara u Novom Sadu vatrogasci stigli sa pet minuta.
Ristić je ukazao da će Srbija, uvođenjem i CBC sistema, biti jedna od četiri evropske države koje će imati taj sistem za obaveštavanje građana o hitnim i vanrednim situacijama, uz nadu da neće biti potrebe za takvim obaveštenjima.
On je rekao i da će biti uspostavljen dogovor da i stranci koji putuju Srbijom dobiju putem svojih operatora poruke o eventualnim vanrednim okolnostima.
Kina donirala opremu za uvođenje sistema 112
Narodna Republika Kina donirala je Srbiji sistem 112, vredan 25,6 miliona evra (oko 2,9 milijardi dinara) koji bi trebalo da unaprede efikasnost i ubrzaju reagovanja hitnih službi u Srbiji, saopšteno je krajem septembra prošle godine.
Uspostavljanje broja za hitne slučajeve 112 inače je i jedna od obaveza koje Srbija ima u procesu evrointegracija.
Između 2019. i 2021. godine, u ovaj projekat EU je uložila milion evra, kako bi se izvršile pripreme za uvođenje sistema 112 u Srbiji.
Na uspostavljanje sistema se i dalje čeka, a ako ako pozovete ovaj broj – javi se policijska Uprava za grad Beograd.
„Kontinuirano se radi na tome”
Na teritoriji Srbije je planirano da se uspostave Nacionalni centar 112 i 4 regionalna centra 112, i to: Nacionalni centar 112 – u Palati Srbija, Beograd, dok bi regionalni centri bili stacionirani u Beogradu, Novom Sadu, Кragujevcu i Vranju, naveo je ranije MUP.
Iz Ministarstvo unutrašnjih poslova je rečeno za Novu ekonomiju da „kontinuirano sprovodi aktivnosti“ vezane za omogućavanje poziva jedinstvenog broja u hitnim slučajevima 112 i jačanju kapaciteta hitnih službi za davanje adekvatnog odgovora.
I u informatoru o radu MUP-a, između ostalog, piše da se intenzivno radi na realizaciji dve bilateralne donacije sa Kinom, između ostalog, u vidu uspostavljanja opreme sistema 112.
U zemljma EU sistem aktivan više od 30 godina
Više od 30 godina građani Evropske unije koriste jedinstveni evropski broj za hitne slučajeve „112“ kako bi se javili hitnim službama. U osam zemalja EU (Danskoj, Estoniji, Finskoj, Malti, Holandiji, Portugalu, Rumuniji i Švedskoj) 112 je jedini broj za hitne pozive (u ostalim državama EU pored broja 112, u upotrebi su i nacionalni brojevi).
U državama članicama gde za hitne pozive na raspolaganju postoje i nacionalni brojevi i jedinstven broj 112, korišćenje jedinstvenog evropskog broja varira, od 5 odsto u Irskoj do 97 odsto u Bugarskoj.
Izvor: N1/Nova ekonomija