U više gradova u Srbiji održani su skupovi „15 minuta za 15 žrtava“. Pažnja je posebno bila usmerena na protest ispred Pravnog fakulteta u Beogradu, čiju je studentkinju u četvrtak brutalno pregazio „nervozni“ vozač i naneo joj teške telesne povrede
Širom Srbije u petak, 17. januara održani su petnaestominutni skupovi tišine, u znak pomena stradalima na železničkoj stanici u Novom Sadu u novembru 2024.
Jedan od skupova u Beograd održan je ispred Pravnog fakulteta, čija je studentkinja napadnuta u četvrtak (16. januar) na protestu.
U toku blokade raskrsnice ispred te visokoškolske ustanove, jedan vozač pokušao je da probije masu automobilom, javila je reporterka „Vremena“.
Masa ga je zaustavila, a on je iz auta uzeo teleskop palicu i počeo da maše. Palica mu je oduzet, a na lice mesta došla je i policija.
Više o ovom incidentu pročitajte u posebnoj vesti.
Tokom skupa bilo je negodovanja zbog prisustva televizijske ekipe Informera, studenti su vikali „Robija“ i „Dezinformer“.
Na skupu je bilo više stotina ljudi, javila je reporterka „Vremena“.
„Lagao bih kada bih rekao da se osećam sigurno. Plašimo se za bezbednost. Policija mora da se uključi i da nas zaštiti“, kazao je za „Vreme“ Igor Protić, student Pravnog fakulteta, jedan od učesnika današnjeg okjupljanja.
„Neverovatno je šta se juče ovde dogodilo, to je pokušaj ubistva“, dodao je.
Studenti i brojni stariji ljudi, okupili su se ispred te visokoškolske ustanove, javlja reporterka „Vremena“.
Nešto pre 11:52, studenti u žutim prslucima počeli su da izlaze sa fakulteta.
Među okupljenima je i Mila Cvetković, starija sugrađanka koja je i juče bila na skupu kada je automobil uleteo u masu i povredio studentkinju.
„Bila sam i juče tamo, to je bilo užasno, skočila sama i slicni komentari – to je stvarno sramotno. Imaju li oni decu?“, kazala je ona za „Vreme“.
Studentima Pravnog fakulteta pridružile su se i kolege sa Mašinskog fakulteta noseći transparent „Mašinci protiv mašinerije“, a okupljeni su ih pozdravili aplauzom.
Vreme/Marija L. JankovićSkupu su se priključili i studenti Mašinskog fakulteta
Kako je javila reporterka Vremena, u vreme blokoranja raskrsnice, prošlo je vozilo hitne pomoći.
Raskrsnica je blokirana, a automobili sada ne prolaze.
„Prolazim samo da bih stao ovde i da odam počast. Ko neće da čeka ovde 15 minuta, može slobodno da vozi drugom ulicom jer svi znaju da su blokade u ovo vreme. Zato ne razumem da neko bude besan i da uopšte pokuša da vozi. To je monstruozno“, kazao je Dragan Marković za „Vreme“.
On je vozilo parkirao na raskrsnici na semaforu.
Blokirana raskrsnicaRaskrsnica je blokirana, a saobraćaj zaustavljen
U akciji „Stani Srbijo, stani uz studente“ advokati i studenti blokirali su i Dečansku ulica.
Skup je održan ispred Advokatske komore. Okupljeni su nosili transparente „Krvave su vam ruke“ i „Moje pleme snom mrtvijem spava“.
Blokada i javni čas u Novom Sadu
Studenti novosadskog Medicinskog fakulteta istovreneno su blokirali raskrsnicu kod Master centra u tom gradu.
Prosvetni radnici u tom gradu prethodno su kod zgrade Rektorata održali javni čas, a zatim zajedno sa studentima blokirali raskrsnicu Stražilovske i Bulevara cara Lazara, javlja 021.
„ProGlas“ pozvao na protest širom Srbije
Inicijativa „ProGlas“ prethodno je objavila lokacije na kojima će biti organizovana akcija „Stani Srbijo, stani uz studente“, na koju su pozvali zaposlene u svim profesijama posle napada na studente Pravnog fakulteta u Beogradu.
„Gde god da se nalazimo – stanimo u petak, 17. januara u 11:52“, objavila je ta inicijativa na društvenoj mreži Iks (X).
Ocenili su da od samog početka protesta „režim pokušava da studente diskredituje lažima, spinovima, zastrašivanjima i fizičkim napadima“, i da je „dužnost svakoga od nas je da ih zaštitimo“.
„Profesori, poljoprivrednici, advokati, doktori, umetnici, radnici, službenici, rudari, novinari, taksisti, vojnici, policajci, inženjeri, arhitekte, zanatlije, piloti, psihijatri, frizeri, bankari, socijalni radnici, kuvari, mesari, stolari, konobari, dizajneri, fotografi, veterinari, đubretari… Stani, Srbijo. Stani uz studente“, pozvali su iz te inicijative.
Skup je u Beogradu, glavnom gradu Srbije, održan kod Pravnog fakulteta, Advokatske komore Srbije i Beograda i Kolarčevoj ulici, u Smederevu kod Gimnazije, u Majdanpeku na Gradskom trgu.
U Novom Sadu skup je održan kod Futoške pijace, u Bečeju kod Osnovnog javnog tužilaštva, u Sremskim Karlovcima u centru grada, Vrbasu na Trgu Nikole Pašića, u centru Sremske Mitrovice, ispred zgrade Opštine u Baču i u centru Inđije.
Okupljanje je organizovano i na Trgu kneza Mihaila u Gornjem Milanovcu, na raskrsnici Vuka Karadžića i Karađorđeve u Valjevu, na Trgu Jovana Sarića u Kraljevu, ispred zgrade Opštine u Lučanima, u centru Bogatića, ispred zgrade Opštine Raš, kao i kod Spomenika trubaču u Guči.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Mnogi smatraju da novi ministar poljoprivrede Dragan Glamočić neće imati uspeha jer je na tom mestu bio 2013. i 2014. godine, a sada je došao sa mesta savetnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića i očekivali su da, kao profesor poljoprivrede, ima uticaja na agrarnu politiku
Rutinsko sečenje međice, intimno nehigijensko brijanje, prisilno dojenje i Kristelerov zahvat - sve ovo je u Portugalu akušerko nasilje. Kako je u Srbiji
Počelo je rušenje Starog savskog mosta ali ne i kopanje tunela koji će ga spojiti sa Bulevarom despota Stefana i Pančevačkim mostom. Beograđani naslućuju da tunela neće ni biti, kao što nije prokopan ni za Most na Adi
U najnovijoj epizodi tabloidne sage „evo dokaza da su studenti plaćeni“, objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi. Problem je samo što studenti ne pričaju tako – osim možda ako su vremeplovom stigli iz 1994. godine
Neizvesnot, krize, besparica, osećanje nemoći, brzina života, stres, otuđenje od ljudskog kontakta u eri društvenih mreža, bujica kontradiktornih informacija... Mnogim ljudima je teško da se sami izbore sa svim ovim izazovima pa se za pomoć sve češće obraćaju psihoterapeutu. Da li je u srpskom društvu konačno sazrela svet o značaju mentalne higijene
Ko osuđuje režimsko targetiranje ljudi iz medija, nevladinog sektora, opozicije i univerziteta, ne sme pristati ni na ova uperena protiv urednika i novinara RTS-a
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!