U Majdanpeku već tri nedelje traju restrikcije vode, zbog minimalnog dotoka iz reke Pek u vodozahvat „Pustinjac“ i to je najdrastičniji primer toga sa kakvim se sve problemima u vezi sa vodosnabdevanjem ovoe godine suočavaju građani Srbije.
Odgovarajući na komentare sugrađana i pitanje da li je takvo stanje moglo da se predupredi, v.d. direktora JP „Vodovod“ Slobodan Krajić, kaže da su odmah, sa početkom smanjivanja akumulacije na vodozahvatu zbog suše, uvedene restrikcije.
Krajić je za RTV Bor rekao da je reka Pek „u zemlji i sa peskom i da bi, kada bi bila postavljena brana, voda najvećim delom otišla u zemlju“.
„Voda može da se čuva samo u betonskom rezervoaru“
On je naveo da je vodozahvat koji trenutno koristi vodovod bio vodozahvat za potrebe rudnika, a da je vodozahvat koji je bio predviđen za vodovod takozvana „Mala brana“, gde se uzima protočna voda.
„Da smo uveli restrikcije kada su bile prve najave da će se smanjiti dotok vode Majdanpek bi u ovom stanju bio dva meseca, a on je samo od 18. avgusta. Ta voda se ne bi koristila, jer je voda resurs koji može da se čuva samo u nekom betonskom rezervoaru. U samoj zemlji deo vode može da se sačuva, a deo će da vam ode“, rekao je Krajić.
Kada su sredinom avgusta u Majdanpeku počele restrikcije vode u JP „Vodovod“ su naveli da je prekid u vodosnabdevanju bio jedini način da se dopune rezervoari, i da očekuju da će „od sutra situacija biti bar ‘malo povoljnija’, što bi omogućilo periodično puštanje vode za piće“.
Po svemu sudeći to „sutra“ još nije došlo, a prema tadašnjim navodima Krajića učinjeni su napori da bude obezbeđena voda za bolnicu i vrtić, a jedna od preduzetih mera bilo je i isključivanje najvećeg potročaša, rudnika bakra.
Problemi s vodom širom Srbije
Nekoliko dana kasnije, zbog otežanog vodosnabdevanja u Gornjem Milanovcu, što je uslovilo restrikcijama vode, prilikom razvoza vode za piće u tom gradu je napadnut vozač cisterne, a zaposleni u opštinskom sektoru vodovoda i kanalizacije istakli su da trpe „ogromne pritiske građana i da su zabrinuti za svoju bezbednost“.
Situacija se od tada po svemu sudeći nije promenila, pa je u Gornjem Milanovcu 6. septembra organizovan protest zbog nestašice vode, na kome je zaključeno da „više od polovine proizvedene vode ni ne stiže do građana zbog nemara vlasti“.
Prema podacima organizacije „Pravo na vodu“ u Srbiji je tokom dva najtoplija meseca ove godine 65 mesta bilo pogođeno nestašicama vode, bilo zbog restrikcija ili kvarova na vodovodnoj mreži.
Pored potvrđenih slučajeva, zabeležene su i lokacije koje su prijavljivali građani, a za koje, zbog nedostatka javno dostupnih informacija nije bilo moguće precizno utvrditi da li se radi o restrikciji ili kvaru.
Izvor: RTV Bor