Od 4.721 naselja u Srbiji gotovo svako deseto nema dete, u čak 55 nema nijedne žene, a 545 nema žensko stanovništvo u optimalnom reproduktivnom dobu, od 20-74 godine, piše Politika.
Prosečna starost ženskog stanovništva u 78 naselja je veća od 60 godina, čak 618 ih nema nijednog stanovnika mlađeg od 50 godina, a u 2.894 broj starijih od 60 je dvostruko veći od broja mlađih od 20 godina.
Čak 95 odsto naselja ostaje bez ljudi
Viši naučni saradnik Centra za demografska istraživanja Instituta društvenih nauka Ivan Marinković upozorio je da je popis pokazao da je u 95 odsto naselja prisutna depopulacija, što znači da manji broj stanovnika u odnosu na 2011. godinu ima čak 4.429 naselja.
Jedina veća naselja koja se nisu umanjila između dva rata su Novi Pazar, Novi Sad i Beograd.
Novi Sad je jedini grad u Srbiji koji ima pozitivan prirodni priraštaj i pozitivan migracioni saldo – u poslednjih 20 godina broj stanovnika je porastao za 35 odsto, pa sada u njemu živi 67.000 ljudi više nego 2002.
„Novi Pazar beleži porast broja stanovnika isključivo zahvaljujući pozitivnom prirdonom priraštaju, jer se iz tog grada stanovništvo više iseljava nego što se doseljava“, rekao je Marinković.
U Beograd se dolazi
On je naveo da Beograd ima negativan prirodni priraštaj, ali beleži porast broja stanovništva za svega četiri odsto pre svega zbog priliva stanovništva, unutrašnjih migracija iz cele Srbije.
U Beogradu postoje opštine u kojima se beleži depopulacija – Stari grad je izgubio petinu stanovnika u poslednjih 20 godina, pad stanovnika beleže i Savski venac, Vračar i Novi Beograd, dok je porast zabeležen na Zvezdari, Voždovcu i u Zemunu.
Najveće smanjenje broja stanovnika između dva popisa imaju opštine u jugoistočnom delu Srbije, pre svih Crna Trava i Gadžin Han, koje imaju trećinu stanovništva manje, a potom Medveđa, Babušnica i Bosilegrad, gde ih je manje za četvrtinu.