Srbijavoz
Prokop: Vozovi ne idu, a karte se prodaju
Mnogi vozovi sa Prokopa ovog petka ne saobraćaju, a navodni razlog je „pucanje kontaktne mreže“. Uprkos tome, „Srbijavoz“ putem aplikacije i dalje prodaje karte za otkazane vozove
Studenti traže stanove u centralnim gradskim opštinama, mesta blizu fakulteta i javnog prevoza, zahtevaju i dobru opremljenost, te dostupnost drugih sadržaja – kafića, rekreativnih centara i prodavnica. U najam ne traže više sobe, jer se promenio stil života i navike mladih. Žele udobnost i privatnost, a to mogu da imaju samo ako u najam uzmu ceo stan. Uz to, ponuda je velika
Studenti iz unutrašnjosti koji traže privatni smeštaj u Beogradu gotovo uopšte ne traže sobe u najam, kao nekada, jer su se stil i način života promenili, kažu stručnjaci za nekretnine. Prosečna cena za garsonjeru u Beogradu je oko 300 evra.
Mirjana Todorović iz Agencije za nekretnine ističe kako je retkost da studenti ili bilo ko privremeno stanuje u sobi.
„Ranije su penzioneri iznajmljivali sobe kao dopunu budžetu. Danas su se zahtevi studenata i pojedinaca koji bi iznajmili nekretninu dosta promenili“, kaže Todorović, a piše RTS.
Najvažnija je lokacija stana
Ona naglašava da je lokacija i dalje najznačajniji zahtev.
„Studenti traže centralne gradske opštine, mesta blizu fakulteta i javnog prevoza, zahtevaju i dobru opremljenost, te dostupnost drugih sadržaja – kafića, rekreativnih centara i prodavnica“, napominje Todorović.
Najlakše se, kako kaže, izdaju mali i moderno opremljeni stanovi.
„Zahtevi studenata i svih ostalih je da to bude moderniji koncept, prilagođen savremenom načinu života. Mladi vole otvoren prostor, internet je obavezan, dok su stanovi sa bakinim nameštajem znatno teže izdaju“, navodi Todorović.
Iako je potraga za stanovima sezonska, Todorović smatra da je tržište stabilno i bez oscilacija.
Ona smatra da ne bi trebalo da dođe do novog poremećaja cena.
„Cene zakupa su drastično skočile sa rusko-ukrajinskom krizom. Sada su na tom nivou ili za oko 15 odsto niže, ali je tražnja stabilno visoka“, ističe Todorovićeva.
Niko ne nudi sobu u najam
Aleksandra Mihajlović sa sajta „Četiri zida“ kaže da u njihovim oglasima postoji blizu 10.000 oglasa za iznajmljivanje, a nijedan u kom se nudi samo soba.
„Promenio se stil života i navike mladih. Žele udobnost i privatnost, a to mogu da imaju samo ako iznajme ceo stan. Uz to, ponuda je velika“, ukazuje Mihajlović.
Ona kaže da je prosečna cena beogradske garsonjere oko 300 evra, novosadske blizu 270, a niške oko 210. Povoljniji su stanovi u Kragujevcu i Subotici.
„Ponekad su lokacije dalje od fakulteta, ako su dobro povezane sa centrom grada, bolja opcija. Recimo, prosečna cena garsonjere u okolini Vukovog spomenika je oko 400 evra. Za taj iznos, student može da iznajmi, možda, i dvosoban stan u Mirijevu, te da podeli troškove sa cimerom“, zaključuje Mihajlović.
Karaburma, Mirijevo i Rakovica povoljniji
Kristina Marković iz Agencije za nekretnine „Jevtić“ navela je početkom avgusta da cene jesu blago povećane u odnosu na prethodne godine i da novac koji su studenti ranije izdvajali za dvosoban stan, sada moraju izdvoje za garsonjeru.
I ona je istakla da je lokacija presudna kada je cena stanova u pitanju.
„Studenti će najpre tražiti centar grada i neke lokacije u blizini fakulteta, međutim to će ih malo više koštati, tako da ako uzmemo kao primer studente Elektrotehničkog fakulteta, oni će najpre tražiti stanove koje se nalaze u blizini Vukovog spomenika. Za tu lokaciju oni će za garsonjeru morati da izdvoje na primer oko 400 evra, dok će za neke stanove većeg kvadrata izdvajati i do 700-800“, navela je Marković.
Dodala je da lokacije poput Karaburme, Mirijeva, Rakovice pružaju povoljnije cene stanova u odnosu na centar grada, a blizu su samog centra.
„U tim delovima grada potrebno je izdvojiti oko 300 evra ili postoji opcija udruživanja studenata gde će iznajmiti neki veći stan za 500-600 evra i podeliti cene troškova“, savetuje Marković.
Studenti ne treba da čekaju kraj septembra jer tad nastaje pik i gužva, jer što je ponuda manja, cene zakupa su više.
„Što je potražnja veća, izbor stanova manji, sve nas to dovodi do toga da cene stanova budu blago povećene, baš zato što imamo manji izbor stanova”, potvrdila je Marković.
Mnogi vozovi sa Prokopa ovog petka ne saobraćaju, a navodni razlog je „pucanje kontaktne mreže“. Uprkos tome, „Srbijavoz“ putem aplikacije i dalje prodaje karte za otkazane vozove
Građani širom Srbije su simboličnom petnaestominutnom tišinom odali poštu poginulima na novosadskoj Železničkoj stanici 1. novembra. Iako je u medijima bliskim vlasti akcija predstavljena kao „nasilje“, u Leskovcu su se protestu pridružili i gradonačelnik Goran Cvetanović, član SNS-a, i direktori javnih preduzeća
Nakon pobune univerzitetskih profesora protiv zakonskih izmena koje bi omogućile da ministar obrazovanja po sopstvenom nahođenju stranim fakultima dodeljuje dozvolu za rad, Vlada je povukla svoj predlog. Vučić je zbog toga bio baš ljut. Šta je sve bilo sporno u Predlogu zakona
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve