Situacija se u polako vraća u normalu, ne u obimu u kome bi trebalo, ali kada je voda ponovo počela da teče niz suvo kamenje i vodotok, nekako se i život vratio u Ibar, kaže Mersad Kačapor Gorskog centra „Help" iz Tutina
Situacija na reci Ibar, koja je u proteklih nekoliko dana počela da presušuje na nekoliko mesta, trenutno se stabilizuje, jer je u prethodna dva dana bilo kiše, pa je od nedelje Ibar protočan. Voda dolazi polako, ne u obimu kakav je uobičajen, ali ipak polako dolazi, kaže za „Vreme“ Mersad Kačapor Gorskog centra „Help“ iz Tutina.
On navodi da su aktivisti tog Centra danima prebacivali ribu specijalizovanom opremom, bocama sa kiseonikom, iz krtitičnih delova Ibra nizvodno, na bezbednija mesta.
„U ovom trenutku, riba koja je bila ugrožena i koju smo uspeli da prebacimo, na neki način je bezbedna. Situacija se u polako vraća u normalu, ne u obimu u kome bi trebalo, ali kada je voda ponovo počela da teče niz suvo kamenje i vodotok, nekako se i život vratio u Ibar“, kaže Kačapor.
Foto: Wikipedia/Eldar LakotaVrelo Ibra
On ističe da je sličnih slučajeva, da voda nestane u Ibru, bilo vrlo retko i dodaje da je 2006. godine bila slična situacija, da je i tada Ibar počeo da presušuje, ali da i tada situacija ipak nije bila toliko ekstremna i u obimu kao ovogodišnja.
Kačapor naglašava da ni najstariji žitelji Tutina i okolnih mesta ne pamte da je suša bila toliko velika da Ibar presuši u tolikoj meri.
On smatra da su za takvo stanje na Ibru najviše odgovorne velike suše, pa su i glavni izvor Ibra i njegove pritoke imale manje vode.
Kačapor ističe da nije stručnjak za oblast vodosnabdevanja, ali da bi razlog za drastičan manjak vode u Ibru mogao da bude i u tome što se pijaćom vodom iz Ibra napaja i grad Rožaje u Crnoj Gori, i da bi povećana potrošnja vode zbog velikih vrućina mogla da bude razlog.
Ipak, on naglašava da je suša glavni uzrok zbog koga je Ibar na nekim delovima ostao bez vode i svih problema.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Kako je moguće da brzi voz iz Beograda za 12 časova stigne tek do Valjeva? Problemi na pruzi, neorganizovanost, kvarovi i manjak informacija napravili su od jednog običnog putovanja pravu dramu
Buru u prosveti izazvala je najava dolaska stranih fakulteta bez akreditacije, zbog čega je Univerzitet u Beogradu zapretio „privremenom obustavom rada“. Vlast je ubrzo popustila, a premijer Vučević je saopštio da se predlog zakona povlači „zbog nezapamćenih pritisaka i ucena“. O problemima u prosveti u novom broju „Vremena“ govore bivša rektorka Ivanka Popović i bivši ministar prosvete Srđan Verbić
Da li je ukidanje statusa Generalštabu znak da će se to desiti i drugim kulturnim dobrima u zemlji, pitaju u Republičkom zavodu za zaštitu spomenika kulture, i pomišljaju da će biti ukinuti
Kako se, na prvi znak da se otpor može organizovati drukčije nego mirnim šetnjicama, sad najednom vlast i njeni telali dosetiše da „batina ima dva kraja“?
Ministar kulture Nikola Selaković mora da bira između zakona i interesa investitora koji hoće da ruše Generalštab, a koji očigledno zastupa predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!