Izbegavanje zakona
RTS: Domovi za stare – postoji samo jedan način da proverite da li su bezbedni
Inspekcija socijalne zaštite zatvorila je još jedan nelegalni dom za stare u Beogradu, čime se broj zabranjenih objekata popeo na 157
Dok predsednica Skupštine Ana Brnabić preti studentima da će zbog blokada izgubiti mesto na budžetu, bivši studenti govore za „Vreme“ šta su izgubili, a šta dobili te zime 1996-97, kada su preskočili jedan ispitni rok
Sa posla portira te zime 1996. je Đorđe Despić trčao na fakultet.
Imao je već 25 godina, stalni posao i indeks Filozofskog fakulteta u Novom Sadu u džepu, pa je, seća se, na studentske proteste protiv režima Slobodana Miloševića morao često da ide „u slobodno vreme“.
Zbog blokada fakulteta koje su trajale cela tri meseca, Despić je propustio januarski ispitni rok. Isto će se, po svemu sudeći, dogoditi i gotovo tri decenije kasnije ove 2025. sa studentima u Srbiji, koji verovatno ovog januara i februara neće polagati ispite.
„Moja situacija je bila dodatno specifična, ja sam izgubio i sedam godina, jer sam kasno počeo da studiram“, kaže Despić za „Vreme“.
Političari iz srpske vlasti brinu se da će studenti zbog propuštenog roka ostati bez budućnosti.
„Ko će studentima plaćati školarine ako zbog blokada izgube status budžetskog finansiranja“, upitala je na televiziji Hepi Ana Brnabić.
Đorđe Despić nije samo završio fakultet bez problema. On je danas profesor književnosti u istoj ustanovi.
„Ispostavilo se da nisam izgubio ništa, ja sam se zapravo pronašao“, dodaje Despić. „Mi tada, a studenti sada, smo se borili za nešto što ima egzistencijalnu vrednost.“
Studenti koji danas treba da propuste rok su „deca koja su malu maturu polagala prve godine korone, a posle su nastavu u srednjim školama imala kombinovano“, kaže za „Vreme“ Nevena Varnica, još jedna profesorka Filozofskog fakuteta, koja je studentske dane svojevremeno provela u blokadama.
„Čak i da je vlast zabrinuta, ona treba da zna da su se ovi studenti jednostavno navikli na neuobičajeno školovanje“, dodaje ona.
Ko organizuje rok, a ko ne
Na brojnim fakultetima, poput Pravnog, Elektrotehničkog i Fakulteta političkin nauka u Beogradu, kao i Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, ispitni rok je otkazan.
Ipak, uprava Pravnog fakulteta u Novom Sadu je zakazala ispitni rok za sredu (15. januar). Dan ranije (14. januar) su ipak, izdali saopštenje da će prvi dan biti pomeren „zbog vanrednih okolnosti“. Za ispite se, dodali su, prijavilo više od polovine od ukupnog broja studenata.
I na Medicinskom fakultetu u Nišu su objavili ranije da će ispitnog roka biti.
Nekad i sad: Da li je bilo brige
Režim Slobodana Miloševića je 1996. falsifikovao zapisnike sa lokalnih izbora i pokušao da ospori pobedu opozicione koalicije „Zajedno“, pa su se studenti pridružili protestima koji su trajali tri meseca.
Tako je kraj 1996. i početak 1997. na fakultetima u Srbiji izgledao slično kao i danas. Većina fakulteta nije radila.
„Razlika je bila u tome što smo mi svakodnevno bili na ulicama“, seća se Despić. „I brzo smo shvatili da neće biti ispita, ali to nas nije brinulo, kao što ne vidim ni zabrinutost danas među svojim studentima.“
I Dejan Rogić je tada bio u blokadama, a kaže da o kaznama profesora ili vlasti niko nije razmišljao.
„Mi smo tada propustili januar, ali smo sve nadoknadili, završili fakultete, ništa nismo izgubili“, dodaje. „Puno smo, s druge strane, naučili o organizovanju, o ljudima, upoznali smo druge slične sebi, to je velika stvar za budućnost.“
Šta je sa decenijama ispaštanja
Nevena Varnica godine sopstvenog studiranja često pamti po kolapsima u zemlji.
Tako je 1993. godine, kada je upisala fakultet, zemlja bila usred inflacije, pa su autobusi vozili isključivo u špicu.
„Celu tu godinu išli smo peške na faks, na fakultetu nije bilo grejanja, pisali smo sa rukavicama na rukama, a profesorima je od zime pucao glas“, seća se Varnica.
Postdiplomske je upisala godinu dana pre bombardovanja, a uoči doktorskih studija je došao i 5. oktobar 2000. godine.
„Insistira se na tome da će ova deca izgubiti toliko zbog jednog roka“, kaže ona. „Mi smo kolektivno izgubili čitava školovanja zbog situacija u zemlji.“
Biti ili ne biti: Ima li stvarnog rizika
Kada su se blokade završile, seća se Rogić, oko ispitnog roka – nikakvih problema nije bilo.
„Mi smo bukvalno na kraju blokada došli i napisali na papiru fakultetima – hoćemo rok tad i tad, i oni su to prihvatili normalno“, dodaje.
Varnica je, kaže, svesna, i kao profesorka i kao majka, da većina studenata nije iz grada u kojem studira, pa se njima plaćaju stanovi i troškovi života. I sama školuje dete u Beogradu, a iz Novog Sada je.
Ipak, nakon tadašnjih protesta, 1997. je Milošević prvi put priznao poraz i na vlast na lokalu je došla dotadašnja opozicija, a Zoran Đinđić došao je na mesto gradonačenika Beograda.
„I ova deca danas imaju viši cilj“, kaže ona.
Đorđe Despić dodaje da je „fabričko pumpanje nekog straha – namerno zastrašivanje“.
„Kao i ja tada, i oni se danas pronalaze. Zahvaljujući njihovom buntu, i mi se vraćamo sebi“, zaključuje Despić.
Inspekcija socijalne zaštite zatvorila je još jedan nelegalni dom za stare u Beogradu, čime se broj zabranjenih objekata popeo na 157
Da li su podrška studentskim protestima i pisanje o tome razlog za otkaz urednici srpskog izdanja časopisa „Elle“? Izdavač kaže da je odluka o otkazu doneta na osnovu redovne analize rezultata poslovanja i pada poslovnih parametara
Prosvetni radnici obustaviće štrajk kako bi nastavili pregovore sa Vladom Srbije, ali poručuju da će, ukoliko dogovor ne bude postignut, štrajk ponovo biti aktiviran
Odluka uprave Medicinskog fakulteta u Nišu da počne prijava za januarski ispitni rok, pokrenula je blokadu ove ustanove
U utorak u ranim jutarnjim satima napadnuti su studenti Pravnog fakulteta. Šestoro njih je sa lakšim telesnim povredama odvezeno u Urgentni centar
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve