Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u četvrtak da su građani na vežbi s bojevim gađanjem „Vatreni udar 2024“ prvi put mogli da vide dejstvovanje dronova domaće proizvođe „komarac 2“ i najavio da bi do septembra Srbija trebalo da dobije prvih 1.000 dronova „komarac“.
Obimnijom proizvodnjom bespilotnih letelica u Srbiji se bave Pink Research and Development Center (PR-DC), od čega je 52 odsto te kompanije u vlasništvu Željka Mitrovića, i još dve firme, jedna privatna – Šumadija dajnamiks iz Beograda, i jedna državna – Vojnotehnički institut (VTI) iz Žarkova.
Ko će proizvoditi „komarca“
Šumadija dajnamiks je svoju letelicu-kamikazu, nazvanu „komarac“, javno predstavio početkom godine, a u VTI marljivo rade na osvajanju i razvoju drona kamikaze – „komarac 1“.
Početkom godine Mitrović je na Pinku najavio da će njegova kompanija do 2024. izgraditi sopstvenu proizvodnju „komarca“ i istakao da je to dron-kamikaza te kompanije, ali su neki stručnjaci tu najavu odmah doveli u vezu sa dronom „komarac“, koji je patent Šumadija dajnamiksa.
U serijskoj proizvodnji „komarca 1“ će, po svemu sudeći, učestvovati još dva preduzeća iz grupacije Odbrambena industrija Srbije, valjevski Krušik, čiji stručnjaci takođe užurbano rade na razvoju i osvajanju proizvodnje bojevih glava i upaljača za „komarca 1“ i Teleoptik žiroskopi iz Zemuna.
Početkom marta 2024. godine Vučić je posetio VTI i izjavio da je plan da se napravi 5.000 dronova samoubica „komarac“.
Njemu je tada prikazano više vrsta, među kojima i dron „komarac 1“, a ne „komarac“, a Vučić je rekao da „Krušik“ radi bojeve glave sa upaljačem za dronove, što je ta fabrika i potvrdila.
Vučić je na vojnom prikazu u Nišu rekao da bi svaki vojnik u Vojsci Srbije trebalo da ima po jedan dron kamikazu „komarac“ do septembra 2025. godine.
S druge strane suvlasnik PR-DC Miloš Petrašinović rekao je da nije dobro da se rano otkriva kaže koliki će da bude obim proizvodnje fabrike, ali je istakao da je okvirni plan oko 11.000 dronova godišnje.
Šta može „komarac“
Jednokratna bespilotna letelica „komarac“ sa daljinskim upravljačem dizajnirana je da uništi i onesposobi neprijateljsku živu silu i vatreni položaj smešten na otvorenom prostoru, skloništima i utvrđenim objektima i u borbenoj oklopnoj i neoklopljenoj opremi.
Efikasno dejstvo pri detonaciji na otvorenom prostoru i na visini od dva do četiri metra od tla je 10 metara, i „komarac“ na toj razdaljini izaziva smrtonosne i teške povrede za živu silu.
U svetu je proteklih godina na ratištima pojačana upotreba dronova-kamikaza. Još nije poznato gde ima interesovanja za „komarca“.
Izvor: Tanjug, Radar