
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Prema Nacrtu plana koji je od danas na javnom uvidu, jasno je da će hotel „Jugoslavija“ biti srušen, da će tu biti dve kule, i da ništa od toga nije u skladu sa planom višeg reda. Javni uvid u predloženi Nacrt je jedina pravna mogućnost da se ove nezakonitosti ospore
Danas je počeo javni uvid u Nacrt Plana detaljne regulacije (PDR) bloka 11 i dela bloka 10 u opštinama Novi Beograd i Zemun, znači za prostor na obali Dunava, gde se sad nalazi hotel „Jugoslavija“. Javni uvid traje do 20. maja.
Izradu novog plana detaljne regulacije finansira ćerka kompanija Millennium Team-a PD MV Investment doo.
Ovog marta hotel „Jugoslavija“ je prodat „Mileniujum timu“ za 27 miliona evra.
Rušenje je dozvoljeno
Prema još uvek važećem Planu detaljne regulacije predviđena je rekonstrukcija Hotela „Jugoslavija“ , a u PDR-u koji je od danas na javnom uvidu stoji da je „dozvoljeno uklanjanje svih postojećih objekata u okviru urbanističke zone M4“. To, kažu u udruženju „Naša mesna zajednica“, znači da će hotel „Jugoslavija“, izgrađen pre 55 godina, biti srušen.
„Ovo se nedvosmisleno vidi iz grafičkog dela plana kao i tekstualnog dela studijske analize u kojoj je eksplicitno navedeno da je planirano rušenje Hotela Jugoslavija“, kažu u udruženju.
Umesto hotela „Jugoslavija“, PDR predviđa izgradnju luksuznog hotela i dve kule od koji bi jedna trebalo da bude poslovna, a druga stambena. Kule su visoke 255 metara, a objekat jer visok 48 metara.
U Udruženju tvrde da je novi PDR „u potpunoj koliziji sa planom višeg reda – Planom generalne regulacije Beograda“.
Fingiranje zelenila
Najočigledniji argument ovoj tvrdnji je maksimalna dozvoljena visina objekata: Za stambeno-poslovne objekte je maksimalna dozvoljena visina objekta 48 metara, a ne 155 metara kako je predviđeno novim PDR.
Zatim: Planom generalne regulacije Beograda je za područje na kojem se nalazi Hotel Jugoslavija planirana namena za komercijalne sadržaje, a ne za stambeno-poslovni kompleks.
Dalje: Planom generalne regulacije Beograda. Minimalni procenat zelenih i slobodnih površina na parceli na kojoj je planiran stambeno-poslovni objekat je 40% dok je, kažu u udruženju, novim planom detaljne regulacije predviđeno manje od 10% zelenih površina. Ukazuju da je potreban procenat slobodnih i zelenih površina fingiran „tako što su uračunati postojeća zelena površina Keja oslobođenja sa planiranom namenom zelene površine u priobalju Dunava i deo Dunava sa planiranom namenom vodne površine.“
Na tih 10 posto zelene površine planira se gradnja merno-regulacione gasne stanice sa zaštitnim pojasom što će dodatno smanjiti zelene površine.
Planira se i izmeštanje postojećeg kanalizacionog kolektora bez prethodno urađene projektne dokumentacije za njegovo izmeštanje, kako je JKP Beogradski vodovod i kanalizacija zahtevao. Izrada dokumentacije je predviđena nakon usvajanja plana, pa postoji velika verovatnoća da će postojeća već preopterećena kanalizaciona infrastruktura biti ugrožena.
Jedan vrtić na 1150 stanovnika
Prema novom PDR u pomenuta dva bloka će živeti novih 1150 stanovnika i 1600 zaposlenih, a predviđen je vrtić za samo 80 dece, što ni približno neće biti dovoljno. Umesto da se obezbedi vrtić potrebnog kapaciteta sa dvorištem u kojem deca mogu da se igraju, planirano je da stanari koriste pet postojećih predškolskih ustanova koje se nalaze u neposrednoj blizini Hotela „Jugoslavija“. Ne treba podsećati da su svi oni već prepuni.
Javni uvid u ovaj PDR otvoren je do 20. maja svakog radnog dana od 9 do 18 časova, u zgradi Gradske uprave grada Beograda, u Ulici 27. marta 43-45. Javna sednica Komisije za planove Skupštine grada Beograda, biće održana 13. juna. U toku javne sednice, sva prisutna fizička i pravna lica koja su podnela primedbe u vezi sa Nacrtom plana u pisanom obliku, mogu obrazložiti primedbe pred Komisijom za planove Skupštine grada Beograda.
Javni uvid je jedina pravna mogućnost da se predloženi Nacrt ospori.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve