img
Loader
Beograd, 24°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Krivični postupci

Posao izvršitelja: Ljudi na ulicama, novac u džepovima

08. februar 2025, 08:49 Milica Srejić
Izvor:FoNet/Marko Dragoslavic
Iseljenje Trudbenika
Copied

Koliko često javni izvršitelji, nakon privatizacije izvršnog postupka, odgovaraju za prekršen zakon? Da li ga i koliko često krše? Konačno, kakve promene su neophodne kada iz medija sve češće čitamo vesti o prinudnom iseljavanju građana

Vest glasi – uhapšen je javni izvršitelj A. N. iz Vranja zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj i oštetio budžet opštine Vladičin Han za oko četiri miliona dinara, pisale su Južne vesti.

„Hapšenje izvršitelja u Vranju nije ’nastavak borbe protiv korupcije’, kako ga predstavlja MUP, nego akt vlasti koja koristi moć i resurse države da brani samo sebe tamo gde je sve na nemilost reketašima“, prokomentarisala je na svom Instagram nalogu Združena akcija „Krov nad glavom“.

Milena Repajić iz Združene akcije „Krov nad glavom“ za „Vreme“ kaže da su zloupotrebe položaja (privatnih izvršitelja) jako česte, a još češće u slučajevima kada su privatna lica dužnici.

„Mi znamo za desetine slučajeva gde su izvršitelji grubo kršili prava, naplaćivali neverovatno visoko svoje nagrade ili troškove izvršenja, izvršavali na predmetima koji nisu predmet izvršenja. Dakle, tih zloupotreba ima mnogo, ali država reaguje samo u onim situacijama u kojima bude direktno ugrožena kao što je ovaj slučaj u Vladičinom Hanu”, objašnjava Repajić.

Kakva je onda kontrola rada privatnih izvršitelja?

Ona kaže da u praksi ne postoji.

„Postoji kada je dovoljno snažan onaj koga je izvršitelj oštetio kao u ovom slučaju u Vladičinom Hanu. Dakle, on je oštetio opštinu odnosno državu i u tom slučaju će država reagovati. U praksi koju smo videli sve žalbe, peticije, traženja bilo od Komore izvršitelja bilo od Ministarstva pravde apsolutno nikada nisu urodile plodom”, naglašava sagovornica „Vremena”.

Pogubne izmene zakona

Do privatizacije izvršnog postupka je došlo tokom sveobuhvatne reforme sudstva 2000. godine u procesu tranzicije, priča Repajić. A izvršni potupak svakako nije jedina stvar koja je (delimično) privatizovana. Tu su i notari, stečajni postupci i tako dalje.

To prebacivanje je, kaže Repajić, urađeno u ime efikasnosti.

Međutim, ono što se desilo, nastavlja ona, jeste da je ovaj izvršni postupak efikasan samo za moćne i krupne poverioce. Sitni poverioci i dalje ne mogu da naplate svoje dugove.

„Imali smo više slučajeva gde imamo ljude koji su oštećeni u privatizaciji i ne mogu da naplate dug prema preduzeću. Kažu, nenaplativo je, nema iz čega, a njih s druge strane jure izvršitelji, i to uspešno, za neki dug koji su zbog nekog kredita koji su podigli, pa posle u gubitku posla nisu uspeli da vrate, ili za neke komunačlne dugove i tako dalje.”

Pored javnih izvršitelja postoje i sudski. Međutim njihov delokrug rada je sužen.

„Ukoliko ste izgubili posao i sud naloži da se vratite onda je to delokurg rada sudskih izvršitelja. Ovde ne govorimo o novčanoj nadoknadi to naplaćuju privatni izvršitelji. Ili, recimo, oko slučajeva starateljstva nad decom i tome slično gde u suštini nema profita za private izvršitelje”, objašnjava naša sagovornica.

Dodaje da Zakon o izvršenju javnim izvršiteljima daje široka ovlašćenja, pa tako oni često donose odluke na osnovu izvršnih odnosno verodostojnih isprava što su recimo računi komunalnih preduzeća, parking servisa gde vi ne možete ni na koji način da to sudski osporite, ali čak i mimo toga i ovaj zakon koji daje jako velika ovlašćenja oni ih stalno krše.

Zašto?

„Zato što ne postoje skoro nikakve sankcije za njihovo kršenje zakona, a pritom profit koji stiču je takav da im se apsolutno isplati”, naglašava Milena Repajić.

Javni izvršitelji, umesto sudskoj vlasti, odgovaraju Komori janvih izvršitelja i nadležnost su Ministarstva pravde. „Dakle, oni su otrgnuti iz sudske vlasti ne samo u okrilje privatnih preduzetnika već su praktično stavljeni i u okrilje izvršne vlasti. Tako da njih moze da smenjuje ministarka pravde”, kaže naša sagovornica.

Neophodne promene

Da su promene neophodne, saglasna je Repajić. Navodi da će Združena akcija „Krov nad glavom“ uskoro krenuti u kampanju oko izmene Zakona o izvršenju.

„Dve glavne stvari koje treba promeniti jesu ukidanje privatnih javnih izvršitelja i njihovo vraćanje u nadležnost suda. Oni tvrde da postoji i sada neka sudska kontrola, ali praktično ne postoji ni na jedan funkcionalan način, to je mrtvo slovo na papiru. Postoji samo ukoliko vi njih tužite, ali znate i sami koliko traju sudski postupci. To je jalov posao i u međuvremenu se ništa ne menja. Eto, dva krivičnna postupka se vode protiv Mirjane Dimitirjević, a ona i dalje radi nesmetano”, ukazuje sagovornica „Vremena”.

Druga stvar jeste zaštita prava na dom, zaključuje ona, da bi se sprečilo stavranje beskućništva koje sada postaje masovna stvar.

Tagovi:

Javni izvršitelj Privatizacija izvršnog postupka Trudbenik
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Junajted grupa

25.jul 2025. N. M.

Blumberg: Pobuna u Junajted grupi zbog smene Šolaka

Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg

Lični stav

25.jul 2025. Jelena Jerinić

Zašto je SNS-u važan birački spisak, a ne želi da ga menja

Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.

Zlatibor

Hronika

25.jul 2025. K. S.

Da li je Zlatibor oaza kriminala i okršaja?

Zlatibor, nekada mirna planinska oaza, nije postao samo betonski monstrum nego i stalni izvor crne hronike. Onde se opet pucalo

Stočari Srbije

25.jul 2025. Novak Marković

Zbog suše rasprodaju goveda: „Nema zarade, samo da se preživi“

Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija

Zdravlje

25.jul 2025. M. L. J.

Da li je pronađena pilula protiv starenja?

Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure