Juče se pojavila ispovest jedne porodilje iz Sremske Mitrovice koja je bila žrtva akušerskog nasilja zbog čega je izgubila dete na porođaju. Ona je, nažalost, jedna od mnogih sa takvim ikustvom. Nakon te vesti neformalni feministički kolektiv „Ženska solidarnost“ je pozvao na protest ispred Ministarstva zdravlja.
Protest “Porodilište, a ne klanica” održaće se danas u 16:30 u Nemanjinoj ulici, ispred Ministarstva.
Ana Ninković iz „Ženske solidarnosti“ za „Vreme“ kaže da je neophodno izvrštiti pritisak na institucije kroz medije, proteste i da je ključno Ministarstvo zdrvalja zato što je očigledno da samo deljenje iskustava, privatne tužbe i individualni načini borbe nisu dovoljni.
„Okupljamo se ispred Ministarstva zdravlja i pošto sve organizujemo za manje od 24 sata, nezvanična informacija je da ukoliko žene koje su imale to iskustvo budu želele da ga podele, mi ćemo im dati prostora za to“, navodi Ninković i dodaje da će uz to podeliti i zahteve institucijama, ne samo u vezi sa jučerašnjim slučajem, već generalno u vezi sa problemom akušerskog nasilja.
Dalje kaže da će zahteve uz pomoć pravnika formulisati u toku dana i da će na mrežama objaviti koji su.
Tiče se svih nas
U kontekstu toga da je danas radni dan, sutra slava i razmišljanja koliko će se ljudi danas okupiti, Ninković kaže da se pitanje akušerskog nasilja tiče svih nas.
„Gde god da ste na skali političkog opredeljenja, levo ili desno, tradicionalni, konzervativni ili liberalni, gde god da ste u nekom ideološkom i društvenom smislu, ovo se tiče svih nas, na ljudskom nivou“, naglašava naša sagovornica i dodaje da se ne radi samo o dostojanstvu trudnica, već se radi o njihovim životima i životima novorođančadi.
Neka rešenja
Pored pritisaka na institucije i kažnjavanja nasilja, Ninković dalje navodi i da je važno verovati ženama kada izađu sa iskustvom akušerskog nasilja.
„Vidimo da u poslednjih nekoliko godina sve više žena deli svoja iskustva. Dobro je što ga dele. To što više izlaze u javnost ne znači da ima više nasilja i da ga ranije nije bilo, već da su se ohrabrile da pdoele svoju priču“, zaključuje Ninković.
Ukazuje na česte komentare na društvenim mrežama poput „moja baba se porađala na njivi“, na šta je jedna od korisnica društvenih mreža odgovorila da bi se radije porađala na njivi jer tamo nema ko da je vređa i bije.
Navodi još jedan komentar sa društvenih mreža: „Zna se da se na porođaj ne ide bez koverte“. Kaže da je neophodno, pored svega, denormalizovati mito i potplaćivanja doktora, jer da je „to svima tako normalno, a to je sve samo ne normalno“.