Patrijarh Porfirije osvojio je prvo mesto u anketi koju je sprovelo Udruženje za zaštitu građanki i građana Osnažene.
Ovakav rezultat nije nešto čime bi srpski patrijarh mogao da se diči, jer je u pitanju bila anketa kojom je proglašena mizogina ličnost 2024. godine. Na ovoj listi drugo i treće mesto zauzeli su poznati jutjuber Bogdan Ilić, poznatiji kao Baka Prase i ministarka za brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski.
Prevladala je, ipak, patrijarhova apsurdna borba protiv Zakona o rodno senzitivnom jeziku koja je počela još na leto 2023. godine. Patrijarhova obraćanja na ovu temu puna predrasuda, uvredljiva i poprilično radikalna, su razlog zbog koga se našao na čelu liste udruženja Osnažene.
Blagosiljanje rodno nesenzitivnog jezika
Konzervativni krugovi u Srbiji već godinama blate rodno senzitivni jezik. Upotrebu imenica ženskog roda za pojedina ženska zvanja, oni koji navodno zagovaraju kojekakve tradicionalne vrednosti doživljavaju kao lingvističku i moralnu propast.
Sve je kulminiralo kada je prvi čovek pravoslavne crkve ovakvom načinu razmišljanja dao svoj blagoslov.
U maju 2023. Godine se na društenim mrežama pojavio snimak na kome patrijarh Porfirije, dok večera sa drugim sveštenicima, govori o Zakonu o rodno senzitivnom jeziku, obraćajući se nekome sa „jadnice“.
“Plakao bih, vrištao bih od muke, kad vidim jadnicu koja menja teze, pa kaže ‘a zašto nisu brinuli se o ženama, žene su ugrožene’, pa jesu ugrožene, svi smo ugroženi od tebe, bre, bedo jedna, jer si došla na jasle i prodaješ maglu, bre, k’o da svet postoji od tebe. Kaže ‘bune se protiv zakona o jeziku ,o senzitivnom jeziku’. I onda, menjajući teze, kaže ‘a ne vode računa o tome što su žene ugrožene’, pa sad sve po redu. Kakve veze to ima jedno s drugim?”, rekao je tada patrijarh.
Potpirivanje neravnopravnosti
Jedna od osnivačica udruženja Osnažene kaže za “Vreme” da je patrijarh SPC zasluženo osvojio titulu „mizogin godine“, kao i da su njegova obraćanja, u kojima vidno ima mnogo diskriminacije prema ženama, pogubna iz više razloga.
“Patrijarh Porfirije je vrhovni poglavar Srpske pravoslavne crkve. Patrijarh SPC nije samo duhovni lider vernika, već i figura koja ima veliki uticaj na društvene, političke i moralne tokove u zemlji. Patrijarh kao duhovni lider prepoznaje važnost očuvanja tradicije, vere i identiteta naroda, što čini temelje na kojima se oblikuje svakodnevno življenje vernika i vernica”, objašnjava Ivković.
Mizogine izjave patrijarha Srpske pravoslavne crkve, tvrdi Ivković, mogu imati duboke i negativne posledice na društvo jer reči duhovnog lidera imaju značajan uticaj na oblikovanje stavova i ponašanje velikog broja ljudi, uključujući odnos prema rodnoj ravnopravnosti.
“Kada ovakve mizogine izjave dolaze od autoritativnih figura kao što je patrijarh, mogu imati ozbiljan negativan uticaj na društvo, one uvećavaju problem nasilja nad ženama i umanjuju šanse za društvene promene u pravcu ravnopravnosti. Bez adekvatnih mehanizama za zaštitu i uz takve izjave koje podrivaju poverenje u institucije i društvene promene, teško će biti izgrađen efikasan odgovor na problem nasilja prema ženama”, zaključuje Ivković.
Nemušt na nasilje nad ženama
Srbija se bori sa rastućim brojem slučajeva nasilja u porodici, ali i femicida. Prvi femicid u Srbiji ove godine je već zabeležen. Dogodio se 8. januara u Srbobranu. U 2024. godini u Srbiji je počinjeno 17 femicida.
Na ovu temu, poglavar srpske crkve nije bio tako rečit kao kada se govoriloo rodno senzitivnom jeziku.
Jedno od retkih takvih oglašavanja dogodilo se u januaru 2024. godine, kada je patrijarh Porfirije naveo da je SPC odlučna u osudi nasilja.
„U svetu takozvane, ‘nove normalnosti’, javnost je svakodnevno obaveštena o tome da je suprug ubio ženu ili momak devojku, da je roditelj, ne daj Bože, ubio dete, i što je opet strašno i obrnuto. Na nasilje se i javno poziva i to nažalost i sa neočekivanih pozicija, pa čak i iz naše svete Crkve, odakle bi morale da odjekuju isključivo poruke mira. Crkva neizmerno poštuje svaku ženu, sestru i majku kao svetinju i ikonu Božju“, ocenio je on govoreći o nasilju nad ženama.
Osim ovih reči, većih napora u borbi protiv sveprisutnog nasilja nad ženama i mizoginije do danas u vrhu SPC nije bilo.
Krstio sina bez znanja majke
U septembru 2021. godine, hrvatska pevačica Severina Vučković dala je intervju za hrvatski portal “H-Alter”, u kome je rekla da je poglavar SPC krstio njenog sina bez da je o tome prethodno obavesti.
„Tu je i poglavar Srpske pravoslavne crkve, slavni Porfirije, koji mi navodno nešto oprašta, a oprost od njega ne tražim. Neka se on radije pokaje za svoje grehe i pomoli za spas svoje duše. Trebaće mu”, rekla je Severina.
I dodala: „Porfirije je, kao dobar Milanov prijatelj, dopustio da se dete kršteno u Katoličkoj crkvi ponovno krsti u Pravoslavnoj, bez saglasnosti majke. Toga nema nigde”.
Pravoslavna i Katolička crkva međusobno priznaju svetu tajnu krštenja. Dakle, ukoliko je neko prvo kršten u jednoj crkvi, to će priznati i druga, te za ponovnim krštenjem nema potrebe.
Neprihvatljiva LGBT ideologija
Na uvredama Porfirije nije štedeo ni kada je u pitanju LGBT zajednica.
Nakon služenja “Svenarodnog molebana za svetinju braka i porodice“ 2022. godine, istakao je da je SPC protiv održavanja Evroprajda jer cilj te manifestacije nije samo šetnja i provod, već da „preoblikuje naše vrednosti, naše društvo, naš način života, a da mi to nismo tražili“.
Naglasio je patrijarh da Crkva ne vodi „krstaški rat“, kako su neki to nazvali, navodeći da nije SPC otišao u drugu državu da im nameće svoj pogled na svet, svoj način života i svoje vrednosti.
I istakao: „Pa ko vodi krstaški rat. Drugi su došli u našu kuću i nama propagiraju svoje ideje, nameću ih. Oni hoće da nam kažu šta treba da budemo i kakvi da budemo. Mi smo u ovoj priči oni koji su izloženi nasilju. Siluju nam pamet, siluju nam dušu. Hteli bi, ali neće moći“.