
Intervju: Sanja Ćopić
Dve godine od „Ribnikara“: Ovakve tragedije se ne smeju ponoviti
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Velike razlike u neto iznosima plata između različitih delatnosti, primanja ispod srpskog proseka u poljoprivredi, trgovini, obrazovanju, uslugama smeštaja i ishrane… i drugi podaci u izveštaju RZS za novembar
Novembarska neto prosečna zarada programera iznosila je 281.991 dinar, što ih, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku (RZS), i dalje čini najbolje plaćenim zanimanjem u Srbiji.
Oni za jedan mesec zarade koliko zaposleni u pojedinim ličnim uslužnim delatnostima za pola godine. Prosečna novembarska plata ovih potonjih bila je 46.672 dinara.
Novembarski republički prosek plata u Srbiji je 89.956 dinara. Manje od tog iznosa, primili su angažovani u poljoprivredi sa prosekom od 73.977, trgovini, gde je prosečno primanje iznosilo 76.755 dinara, saobraćaju 79.270 dinara, uslugama smeštaja i ishrane 52.891, administraciji 80.436 dinara, obrazovanju 82.497 dinara, umetnosti, zabavi i rekreaciji 73.075 dinara.
Prema podacima RZS iako je prosek u saobraćaju bio manji od 80.000 dinara, neki delovi ovog sektora zabeležili su visoka primanja, kao što je vazdušni saobraćaj, gde je prosečno novembarsko primanje bilo 190.556 dinara.
Velike razlike u primanjima zabeležene su i u prerađivačkoj industriji. Prosek je 77.464 dinara, ali zaposleni u preradi drveta primili su prosečno 51.226 dinara, a oni u proizvodnji koksa i derivata nafte 145.903 dinara.
Među delatnostima sa primanjima iznad proseka je rudarstvo sa 120.398 dinara, a u okviru njega, zaposleni u eksploataciji sirove nafte i prirodnog gasa, primaju 163.570 dinara.
Zaposleni u sektoru finansijske delatnosti i delatnosti osiguranja u proseku su primili po 129.424 dinara, najviše u informisanju i komunikacijama, po 219.466 dinara. U okviru te delatnosti je i programiranje, sa rekordnih 281.991 dinar.
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Na sastanku evropske komesarke za proširenje Marte Kos sa predsravnicima Univerziteta u Beogradu razgovaralo se o progonu i targetiranju akademske zajednice, kao i o potrebi pokretanja širokog društvenog dijaloga
Van Beograda i Novog Sada, u Srbiji su plate najbolje onde gde se rudari i truje vazduh. Recimo u Boru
Kamioni koji svakodnevno dovoze otpad na deponiju Vinča prolaze kroz centar grada, što je neodrživo i sa ekonomskog i sa ekološkog aspekta. Brodovi bi bili pravo rešenje – predlaže organizacija Beograd u pokretu
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve