Maturanti Treće beogradske gimnazije ne idu na ekskurziju koja je trebalo da košta blizu sto hiljada dinara po učeniku. U Udruženju turističkih agencija za „Vreme“ kažu da škole biraju program ekskurzije te da, dok mali Nemci ili Francuzi spavaju u hostelima, u Srbiji je propisan smeštaj od barem tri zvezdice sa polupansionom
Maturanti Treće beogradske gimnazije trebalo je da idu u Beč, Prag i Budimpeštu, šest noćenja. Cena čitavih 95.900 dinara po učeniku. I to je bila jedina ponuda u prvom trenutku.
Nakon toga, krajem decembra dostavljena je nova ponuda u kojoj nije bilo Praga već samo Beča i Budimpešte – za 73.000 dinara.
Zbog takve cene, maturanti Treće beogradske gimnazije ne idu na matursku ekskurziju.
I drugi primeri govore u prilog tome da su cene ekskurzija visoke, pa tako jedno noćenje srednjoškolca u istočnoj Srbiji košta 18.000 dinara.
Zašto su ekskurzije toliko skupe? Ko diktira program ekskurzija, a ko postavlja cene?
Dragan Subotić iz Udruženja turističkih agencija i turističkih radnika Srbije za „Vreme“ kaže da su visoke cene prouzrokovane poskupljenjima na tržištu Evrope. Posle pandemije gotovo sve destinacije u Evropi su poskupele za minimum 60 odsto, a u Italiji čak do 100 odsto, tvrdi Subotić.
Kao drugi razlog navodi energetsku krizu i cenu goriva. „Turistička agencija daje ponudu isključivo po zahtevu škole jer je škola ta koja kreira program putovanja“, ukazuje Subotić.
Foto: Tanjug/Dušan Aničić
Program predlažu škole
Članom šest Pravilnika o organizaciji i ostvarivanju ekskurzije u srednjoj školi propisano je da odeljenska i stručna veća škole predlažu program ekskurzije, koji dostavljaju nastavničkom veću.
„Đačke ekskurzije se isključivo izvode prema pravilniku Ministarstva prosvete u hotelima koji imaju minimum tri zvezdice i polupansionsku uslugu. Večere u hotelima su značajno skupe, gotovo kao jedno noćenje sa doručkom“, kaže Subotić.
Dalje navodi da izvođenje ekskurzija podrazumeva i angažovanje lekara, dnevnice profesora koje su uređene pravilnicma škole.
Objašnjava da je kalkulacija individualnih putovanja u suprotnosti sa kalkulacijama za ekskurzije. „Suština je da činioci cene poslednjih godina iz meseca u mesec rastu“, navodi naš sagovornik.
Kako je u Evropi?
Subotić podseća da se ekskurzije u zemljama Evropske unije potpuno drugačije organizuju, a te zemlje su sa znatno višim životnim standardom.
Međutim, kaže, Italijani, Francuzi ili Nemci, kada idu na ekskurzije, nemaju problem da spavaju u pansionima u osmokrevetnim sobama.
„U vreme bivše Jugoslavije je isto tako bilo. Ekskurzije su organizovane isključivo u objektima koji su namenjeni za to i to su bile višekrevetne sobe, nekategorisani objekti, a ne sa tri ili četiri zvezdice u centru Praga ili Rima“, kaže on.
Dodaje da je to velika razlika i da na primer nemački đaci sa svojim profesorom idu bez problema i vozom na ekskurziju.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Skoro hiljadu preživelih žrtava seksualnog nasilja u detinjstu sa srpskog govornog područja podelilo je iskustva u globalnoj anketi „Naš glas“ u koju je „Vreme“ imalo uvid. Njihove priče otkrivaju razmere tišine, sistemskog zataškavanja i života pod teretom neizgovorenog
Fizički napad na sudiju Prvog osnovnog suda u Beogradu Minu Mitić dogodio se u ponedeljak uveče. Kolege traže odgovor šta je policija do sada učinila kako bi utvrdila identitet napadača i pružila zaštitu sudiji
Veran Matić, novinar i humanitarac, angažovao se da pomogne porodicama žrtava majskih tragedija od pre dve godine. Sada za „Vreme” priča o svim ožiljcima društva koje vlast nije shvatila ozbiljno
Na društvenim mrežama su se pre nekoliko dana pojavile fotomontaže nagih tela nekoliko učenica i jedne nastavnice osnovnih škola iz Vranja. Šta o tome kaže direktor jedne škole, dokle se s postupkom stiglo i šta ako je dete žrtva digitalnog nasilja
Ukoliko različiti oponenti Vučićevog režima nisu u stanju pomoći studentskoj omladini, mogli bi makar da ne odmažu. Suviše dugo su radili na isti način i sa istim poraznim rezultatima da bi mogli očekivati da ih itko išta pita
Uprkos masovnim protestima ispred RTS-a, desetinama hiljada ljudi na ulicama i višenedeljnoj blokadi, dvojac sa vrha Javnog servisa i dalje ne vidi problem. Ili se barem trudi da ga ne vidi, dok javnost sve više gleda kroz prozor – i traži izlaz
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!