img
Loader
Beograd, 17°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Prosveta

Novi pravilnik o ocenjivanju: Uvođenje reda ili Pandorina kutija

13. фебруар 2024, 16:27 S.Z/Danas
Foto: Strahinja Aćimović/Tanjug
Ilustracija
Copied

Samo što je stupio na snagu, novi Pravilnik o ocenjivanju već je izazvao podeljena mišljenja prosvetnih radnika. Dok Ministarstvo ističe da je neophodno da se Pravilnik odnosni na uvođenje reda i preventine mere, neki smatraju da je nedorečen, a pojedini i da devastira srpsko obrazovanje

Ministarstvo prosvete objavilo je nove pravilnike o ocenjivanju učenika u ustanovama osnovnog i srednjeg obrazovanja i vaspitanja, kao i Pravilnik o društveno-korisnom radu, odnosno humanitarnom radu, saopštilo je to ministarstvo.

Novi pravilnici su doneti radi usaglašavanja sa izmenama i dopunama Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji predviđa brojčano ocenjivanje vladanja u osnovnim i srednjim školama, počev od drugog razreda osnovne škole.

Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović objasnila je da se pravilnicima precizira postupanje i kriterijumi za ocenjivanje vladanja učenika, koje se vrši dva puta u polugodištu i utiče na opšti uspeh učenika.

„Cilj ove mere je da bude i preventivna. Važno je da učenici znaju da se i njihovo ponašanje ocenjuje i da ocena iz vladanja utiče na njihove rezultate i opšti uspeh“, rekla je Đukić Dejanović.

Procedure zahtevaju administraciju

Dodatno, uređen je i način ocenjivanja učenika duže opravdano odsutnog sa nastave, specifičnosti ocenjivanja u muzičkim i baletskim školama i precizirane su već postojeće odredbe koje se odnose na poništavanje pisanih provera znanja kada je više od 50 odsto negativnih ocena.

Preciziranje donosi da se pisana provera poništava u slučaju da 50 odsto učenika koji su proveru radili dobije negativnu ocenu.

Predsednik Foruma beogradskih gimnazija Aleksandar Markov kaže za “Vreme” da bi se pre svega uzdao u profesionalni kredibilitet, razumevanje i sposobnost nastavnika da se dogovaraju sa učenicima.

“Veliki broj nastavnika je samoinicijativno i pravio posebne planove ispitivanja. Sada kad je u formi obaveze, nije baš do kraja jasno da li je učenik koji se vrati sa bolovanja u vreme planiranog pismenog zadatka ili kontrolne vežbe mora odmah da ga obavi”, kaže Markov.

On dodaje i da je povećan i broj izostanaka koji učenici mogu da naprave, a da im se ne smani ocena iz vladanja.

“Mislim da to nije dobro jer ionako imamo veliki broj izostanaka u školama, a sada će se povećati i kalkulisanje sa izostancima kad je reč o proverama znanja. U administrativnom smislu sve ovo povećava administrativne obaveze nastavnika.

Mislim da bi bilo mnogo korisnije da je omogućeno učenicima koji su nabolovanju da onlajn prate nastavu. Naravno, za to su potrebni tehnički preduslovi, što podrazumeva određena izdvajanja”, smatra Markov.

Kako je objasnio sagovornik “Vremena” ako neka karika popusti u lancu odeljenski starešina-pedagog-nastavnik, povećava se i mogućnost roditeljskih žalbi na ocenu.

Rešenje za nezadovoljne roditelje

Sa druge strane, predsednica Unije sindikata škola Beograda Snežana Romandić Petrović smatra da je su nastavnici više dobili nego izgubili novim Pravilnikom.

“Veliku pažnju javnosti je privuklo to da je prvi put preciziran način i postupak kako roditelji nezadovoljni radom nastavnika mogu da izvrše prijavu nastavnika. U javnosti se o tome najviše priča, a ono što se ne zna je da smo mi bili prijavljivani kako ko stigne”, kaže Romandić Petrović.

Do sada su roditelji žalbe prenosili direktno direktoru škole. Najčešče su, kako kaže naša sagovornica, to bile anonimne prijave.

“Mislim da je Ministartsvo ovim želelo da reši veliki broj prijava od nezadovoljnih roditelja, pa su deo procedure precizirali i vratili školama. Sada mora polovina ili više od polovine razreda da se izjasni da nastavnik nešto nije uradio kako treba. Prijavljivanje se vrši unutar škole, pa se tek nakon nekoliko procedura mišljenje daje direktoru škole, koji sa stručnim sekretarom i na osnovu mišljenja veća donosi odluku o sankciji”, objašnjava Romandić Petrović.

Procedura postupanja u kriznim događajima

Za srednje škole dodatno je uređen i broj ocena za predmete i programe za fond časova manji od dva nedeljno, kao i ocenjivanje u srednjem stručnom i dualnom obrazovanju u odnosu na specifičnosti praktične nastave.

Ministarka je dodala da je objavljen i Pravilnik o obavljanju društveno-korisnog, odnosno humanitarnog rada u ustanovama obrazovanja i vaspitanja, koji sada, ima, pre svega, preventivnu ulogu.

„Svrha društveno-korisnog rada u školama je razvijanje empatije, solidarnosti i saradnje i aktivizma. Kroz ove aktivnosti učenici bi trebalo da unaprede veštine potrebne za odgovorno učešće u društvu, kao i da budu osnaženi da poštuju i promovišu ljudska prava.

Društveno-korisne aktivnosti u školama nisu više samo alat pojačanog vaspitnog rada, kao što je to bio slučaj do sada, nego su sastavni deo preventivnog plana zaštite od nasilja koji se planira godišnjim planom rada škole i ostvaruje se radi uključivanja svih učenika“, rekla je Đukić Dejanović.

Ministarka je najavila da će narednih dana biti objavljene procedure postupanja ustanova obrazovanja i vaspitanja u kriznim događajima, koje će biti deo Pravilnika o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje.

Pored toga, pripremljen je i priručnik „Postupanje ustanova obrazovanja i vaspitanja u kriznim događajima“ i obuke u cilju osnaživanja zaposlenih za blagovremeno reagovanje u kriznim situacijama.

Demokratska stranka traži hitno povlačenje Pravilnika

Resorni odbor za obrazovanje Demokratske stranke zatražio je od ministarke Slavice Đukić Dejanović da odmah povuče novi Pravilnik o ocenjivanju, jer je donet bez konsultacija sa prosvetnim radnicima i sadrži odredbe koje otežavaju i unižavaju položaj prosvetnih radnika i vode ka daljem urušavanju obrazovanog sistema u Srbiji.

Kako je rečeno u saopštenju ove stranke, “ova odluka ide u pravcu dalje devastacije srpskog obrazovanja“.

Dodaje se da odredba kojom se, na zahtev više od polovine roditelja, pokreće procedura kontrole i evaluacije rada nastavnika, omogućava otvaranje Pandorine kutije.

„Već posle nekoliko ovako pokrenutih postupaka nezadovoljnih roditelja, veliki broj nastavnika i učitelja će dodatno sniziti već niske kriterijume za ocenjivanje ili napustiti prosvetu, jer neće dopustiti da lica koja nisu kvalifikovana za ocenu rada prosvetnih radnika sada mogu da pokreću procese za ispitivanje kvaliteta njihovog rada. Nastavni kadar je već sada zatrpan administracijom, od njih se očekuje da budu i psiholozi i obezbeđenje, a sve za platu manju od republičkog proseka. Novi Pravilnik o ocenjivanju je samo kap u već prepunoj čaši žuči“, navode iz DS.

Tagovi:

Prosveta Slavica Đukić Dejanović
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Ultrazvuk štitaste žlezde

Zdravlje

29.мај 2025. Katarina Stevanović

Šta morate da znate o štitastoj žlezdi: Kako na vreme otkriti bolest i kako se leči?

Od nesanice i anksioznosti do raka – poremećaji rada štitaste žlezde pogađaju milione ljudi, a simptomi se lako mogu pomešati s posledicama svakodnevnog stresa. Autorka ovog teksta zna to iz ličnog iskustva, a uz pomoć stručnjaka donosi sve što treba da znate o jednoj od najrasprostranjenijih endokrinih bolesti današnjice

Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Komentar

Komentar

Razaranje Univerziteta: Nasilje, moć i noša

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure