Četvrtak i petak (13. i 14. februar) novi su datumi za masovni štrajk prosvetnih radnika. Na njega su pozvali nastavnici nove Asocijacije škola u štrajku, čiji je centar u Čačku, gradu u kojem malo koja škola radi od početka drugog polugodišta.
Osnivač Asocijacije škola u štrajku Aleksandar Vinić kaže za „Vreme” da im nije ideja bila da naprave novi prosvetni sindikat, već da jednostavno ujedine nezadovoljne nastavnike kako bi se lakše organizovali.
„Ni mi ne želimo da štrajkujemo, kao što to ne želi država”, objašnjava Vinić. „Zato i jedva čekamo da država ispuni naše zahteve što pre i da se vratimo na posao, a da deca mogu normalno da idu u školu. Roditelji nemaju razloga za bojazan, bitno je sada napravimo iskorak u odnosu prema obrazovanju, a lako ćemo nadoknaditi propušteno gradivo i završiti normalno školsku godinu.”
Asocijaciji se do sada pridružilo 400 od ukupno 1.700 škola u Srbiji, ali Vinić govori da se svaki dan neka nova ustanova javlja. Prema njihovim podacima, u Srbiji je 8.500 škola u potpunoj obustavi rada, a 5.500 u zakonskom štrajku i drži nastavu od pola sata.
Vinićeva osnovnoj škola „Branislav Petrović“ u Slatini, ali i gotovo ceo Čačak i okolina, ne rade od 20. januara, kada je počeo štrajka nastavnika koji nisu bili za dogovor države sa reprezentativnim sindikatima.
Šta traže
Asocijacija je sada postavila nove zahteve države, pa je ispunjenje studentskih zahteva na prvom mestu, a zatim i garantovanje bezbednosti svih učesnika u obrazovanju, procesuiranje nasilnika i dostupnost informacijama o procesim protiv njih.
„Želimo da iskorenimo nasilje iz obrazovnog procesa“, kaže Vinić. „Tu prvenstveno mislimo na nasilje nad učenicima i nastavnicima u školama, ali i na napada na studente.“
Treći zahtev jeste da država ispoštuje protokol koji je Ana Brnabić još 2023. godine potpisala sa prosvetarima, a koji je inicajalna kapisla za štrajk nastavnika. Osnovna stavka tog sporazuma je da početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom, što država nije ispunila do danas.
Poslednji zahtev jeste da se promeni Zakon o štrajku, koji datira još od 1996. godine. Po ovoj regulativi, prosvetnim radnicima nije dozvoljeno pravo na štrajk, već samo na održavanje minimuma procesa rada. To praktično znači da oni ne smeju da ne rade, već moraju da drže časove po 30 minuta, a Vinić kaže da je to jako nepravedno, u odnosu na druge javne sektore u Srbiji.
A plata?
Aleksandar Vučić je pred najavljeni novi talas štrajka u školama, u ponedeljak (10. februara) rekao na Pinku da su svi nastavnici u januaru dobili cele plate, a da će u februaru dobiti onoliko koliko su radili.
„Ovo je užasno stanje, jer moraju da nastave da uče naši đaci. A kako će deca da nastave školu, hoćete da radite sa njima i u junu, julu, avgustu? Njihov posao je da decu uče, a šta će ta deca da znaju, nije poenta da im zaključite peticu“, dodao je on.
Vinić misli da do smanjenja plata neće doći ni u februaru jer u tom slučaju neće biti nadoknađeni časovi i dovodi se u pitanje sama regulatnost školske godine.
„Ako mi ne dobijemo platu, nećemo ni držati časove koji su propušteni, a onda deca zapravo gube“, dodaje predsednik Asocijacije škola u štrajku.
Ko je Aleksandar Vinić
Aleksandar Vinić je predsednik Sindikata obrazovanja Čačak, koji je deo Unija prosvetnih radnika Srbije. Unija je jedna od reprezentativnih sindikata u zemlji koji su išli na pregovore u Vladi Srbije i potpisali sa njom novi sporazum u januaru o delimilčnom povećanju plata u zamenu za obustavu planova o štrajku.
Ipak, Vinić kaže da se čačanski ogranak odmah ogradio od tih potpisa i da su tražili da se sprovedu novi izbori u vrhu sindikata.
Ko sve učestvuje
U Čačku je održan sastanak Asocijacije škola u štrajku Zlatiborskog, Raškog, Šumadijskog i Moravičkog okruga sa predstavnicima škola neformalne Puls zajednice osnovnih i srednjih škola Beograda, koje takođe i dalje štrajkuju.
Prisustvovali su mu i predstavnici iz 20 gradova u Srbiji i Forum beogradskih gimnazija.
Vinić je rekao da je dogovoreno da od sada sva udruženja nastupaju zajedno, sa zajedničkim zahtevima prema novoj Vladi Srbije.