img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Protest prosvetnih radnika

Najava novog masovnog štrajka u školama

11. фебруар 2025, 11:32 Ma. J.
Foto: FoNet / Marko Dragoslavić
Protest prosvetara u Beogradu
Copied

Čačak okuplja prosvetne radnike iz cele Srbije koji su nastavili sa obustavom rada u Asocijaciju škola u štrajku. Za 13. i 14. februar, pred Sretenje, pozivaju sve škole u Srbiji da stupe u štrajk

Četvrtak i petak (13. i 14. februar) novi su datumi za masovni štrajk prosvetnih radnika. Na njega su pozvali nastavnici nove Asocijacije škola u štrajku, čiji je centar u Čačku, gradu u kojem malo koja škola radi od početka drugog polugodišta.

Osnivač Asocijacije škola u štrajku Aleksandar Vinić kaže za „Vreme” da im nije ideja bila da naprave novi prosvetni sindikat, već da jednostavno ujedine nezadovoljne nastavnike kako bi se lakše organizovali.

„Ni mi ne želimo da štrajkujemo, kao što to ne želi država”, objašnjava Vinić. „Zato i jedva čekamo da država ispuni naše zahteve što pre i da se vratimo na posao, a da deca mogu normalno da idu u školu. Roditelji nemaju razloga za bojazan, bitno je sada napravimo iskorak u odnosu prema obrazovanju, a lako ćemo nadoknaditi propušteno gradivo i završiti normalno školsku godinu.”

Asocijaciji se do sada pridružilo 400 od ukupno 1.700 škola u Srbiji, ali Vinić govori da se svaki dan neka nova ustanova javlja. Prema njihovim podacima, u Srbiji je 8.500 škola u potpunoj obustavi rada, a 5.500 u zakonskom štrajku i drži nastavu od pola sata.

Vinićeva osnovnoj škola „Branislav Petrović“ u Slatini, ali i gotovo ceo Čačak i okolina, ne rade od 20. januara, kada je počeo štrajka nastavnika koji nisu bili za dogovor države sa reprezentativnim sindikatima.

Šta traže

Asocijacija je sada postavila nove zahteve države, pa je ispunjenje studentskih zahteva na prvom mestu, a zatim i garantovanje bezbednosti svih učesnika u obrazovanju, procesuiranje nasilnika i dostupnost informacijama o procesim protiv njih.

„Želimo da iskorenimo nasilje iz obrazovnog procesa“, kaže Vinić. „Tu prvenstveno mislimo na nasilje nad učenicima i nastavnicima u školama, ali i na napada na studente.“

Treći zahtev jeste da država ispoštuje protokol koji je Ana Brnabić još 2023. godine potpisala sa prosvetarima, a koji je inicajalna kapisla za štrajk nastavnika. Osnovna stavka tog sporazuma je da početna plata nastavnika sa sedmim stepenom stručne spreme bude izjednačena sa prosečnom republičkom zaradom, što država nije ispunila do danas.

Poslednji zahtev jeste da se promeni Zakon o štrajku, koji datira još od 1996. godine. Po ovoj regulativi, prosvetnim radnicima nije dozvoljeno pravo na štrajk, već samo na održavanje minimuma procesa rada. To praktično znači da oni ne smeju da ne rade, već moraju da drže časove po 30 minuta, a Vinić kaže da je to jako nepravedno, u odnosu na druge javne sektore u Srbiji.

A plata?

Aleksandar Vučić je pred najavljeni novi talas štrajka u školama, u ponedeljak (10. februara) rekao na Pinku da su svi nastavnici u januaru dobili cele plate, a da će u februaru dobiti onoliko koliko su radili.

„Ovo je užasno stanje, jer moraju da nastave da uče naši đaci. A kako će deca da nastave školu, hoćete da radite sa njima i u junu, julu, avgustu? Njihov posao je da decu uče, a šta će ta deca da znaju, nije poenta da im zaključite peticu“, dodao je on.

Vinić misli da do smanjenja plata neće doći ni u februaru jer u tom slučaju neće biti nadoknađeni časovi i dovodi se u pitanje sama regulatnost školske godine.

„Ako mi ne dobijemo platu, nećemo ni držati časove koji su propušteni, a onda deca zapravo gube“, dodaje predsednik Asocijacije škola u štrajku.

Ko je Aleksandar Vinić

Aleksandar Vinić je predsednik Sindikata obrazovanja Čačak, koji je deo Unija prosvetnih radnika Srbije. Unija je jedna od reprezentativnih sindikata u zemlji koji su išli na pregovore u Vladi Srbije i potpisali sa njom novi sporazum u januaru o delimilčnom povećanju plata u zamenu za obustavu planova o štrajku.

Ipak, Vinić kaže da se čačanski ogranak odmah ogradio od tih potpisa i da su tražili da se sprovedu novi izbori u vrhu sindikata.

Ko sve učestvuje

U Čačku je održan sastanak Asocijacije škola u štrajku Zlatiborskog, Raškog, Šumadijskog i Moravičkog okruga sa predstavnicima škola neformalne Puls zajednice osnovnih i srednjih škola Beograda, koje takođe i dalje štrajkuju.

Prisustvovali su mu i predstavnici iz 20 gradova u Srbiji i Forum beogradskih gimnazija.

Vinić je rekao da je dogovoreno da od sada sva udruženja nastupaju zajedno, sa zajedničkim zahtevima prema novoj Vladi Srbije.

Tagovi:

Nastavnici Prosveta škole u Srbiji Štrajka nastavnika
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Duško Vujošević

Zdravlje

27.мај 2025. K. S.

Zašto Duško Vujošević ide u Belorusiju po bubreg?

Posle dugogodišnjeg problema s bubrezima, legendarni košarkaški trener Duško Vujošević, otputovao je u Minsk, glavni grad Belorusije, gde će dobiti novi bubreg

Komentar

Komentar

Razaranje Univerziteta: Nasilje, moć i noša

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pokušava da uništi srpske Univerzitete kako bi opstao na vlasti. Ne shvata pritom da bez Univerziteta gubi društvo iz kojeg, kao i svaki parazit, isisava životodavne sokove. On ubija ono što ga drži u životu

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure