
Energetika
Kada ćemo se grejati i voziti na zeleni vodonik?
Elektroprivreda Srbije ispituje da li i kako i po kojoj ceni možemo da koristimo zeleni vodonik
Nemački brod "Antonia" je u noći na petak udario u noseći stub mosta koji spaja Bačku Palanku i Ilok. Strahuje se od ekoloških posledica
Nakon što je nemački brod „Antonia“ noćas udario u noseći stub mosta koji spaja Bačku Palanku i hrvatski Ilok, potonula je barža koju je brod vukao i na kojoj se nalazilo oko 1.000 tona azotnog đubriva.
Za sada se ne zna kad bi potonula barža mogla da bude izvučena, a stručnaci upozoravaju da bi ovo moglo da ostavi posledice po životnu sredinu.
Šef Lučke kapetanije u Novom Sadu Miroslav Činčurak rekao je za RTS da je do nesreće došlo oko 23.30 i da je kapetan objasnio da je došlo do gašenja oba motora zbog panjeva i rastinja koje je Dunav nosio sa sobom.
Kako navodi, proći će vreme dok barža bude izvučena iz Dunava.
Činčurak je ocenio da ne predstavlja razliku da li je đubrivo koje se nalazilo na barži spakovano u džakove ili je bilo u rinfuzu, pošto je došlo do potpunog potapanja barže, a da će nadležni utvrditi posledice po okolinu.
Ministarstvo: Prati se stanje
Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da zajedno sa Agencijom za zaštitu životne sredine prati situaciju Dunavu kod Bačke Palanke.
„U ovom momentu inspektori za vode nadležnog Pokrajinskog sekretarijata za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu utvrđuju pet lokaliteta na kojima će predstavnici Agencije za zaštitu životne sredine uraditi uzorkovanje i određivanje svih fizičko-hemijskih parametara u cilju analize kvaliteta vode, kako bi se utvrdio uticaj nezgode na životnu sredinu“, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ekološki stručnjak Dušan Blagojević istiće da će potonuće barže sa 1.000 tona đubriva svakako negativno uticati na vodeni biljni i životinjski svet, ali da je u ovom trenutku teško reći u kojoj meri jer ne znamo tačno o kojoj vrsti đubriva se radi.
Objašnjava da kada đubrivo uđe u površinsku vodu, hranljive materije koje se oslobađaju stimulišu rast mikroorganizama.
„Rast i razmnožavanje mikroorganizama smanjuju sadržaj rastvorenog kiseonika u vodi. Bez dovoljnog rastvorenog kiseonika u površinskoj vodi, ribe i druge vodene vrste se guše. Rezultirajuće mrtve ribe i druge vodene vrste pogoršavaju kvalitet vode i izazivaju neprijatne mirise“, rekao je Blagojević za N1.
Gradonačelnica Iloka Marina Budimir izjavila je za HRT da jako bitno da obe države situaciju shvate ozbiljno.
„Važno je da izbegnemo ekološku katastrofu“, upozorila je ona.
Ministarstvo saobraćaja saopštilo je da nema povređenih, te da je saobraćaj preko mosta trenutno obustavljen.
Elektroprivreda Srbije ispituje da li i kako i po kojoj ceni možemo da koristimo zeleni vodonik
Mnogi smatraju da novi ministar poljoprivrede Dragan Glamočić neće imati uspeha jer je na tom mestu bio 2013. i 2014. godine, a sada je došao sa mesta savetnika predsednika Srbije Aleksandra Vučića i očekivali su da, kao profesor poljoprivrede, ima uticaja na agrarnu politiku
Rutinsko sečenje međice, intimno nehigijensko brijanje, prisilno dojenje i Kristelerov zahvat - sve ovo je u Portugalu akušerko nasilje. Kako je u Srbiji
Počelo je rušenje Starog savskog mosta ali ne i kopanje tunela koji će ga spojiti sa Bulevarom despota Stefana i Pančevačkim mostom. Beograđani naslućuju da tunela neće ni biti, kao što nije prokopan ni za Most na Adi
U najnovijoj epizodi tabloidne sage „evo dokaza da su studenti plaćeni“, objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi. Problem je samo što studenti ne pričaju tako – osim možda ako su vremeplovom stigli iz 1994. godine
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve