
Priča iz života
Slovenci u Beogradu: Zašto ste to dozvolili
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Čestitajući praznik građanima romske nacionalnosti, vlast ističe svoju posvećenost za što veću integraciju Roma u društvo. Osnivač Fondacije Romi za Demokratiju Srbija kaže da u praksi to nije tako
Današnji Svetski dan Roma građanima Srbije romske nacionalnosti uputili su Maja Gojković ministarka kulture i Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.
U čestitki ministarke Gojković se između ostalog ističe da su „pripadnici romske nacionalnosti oduvek davali autentičan doprinos razvoju kulture i čitavog društva“, te da je „zato veoma važno da se i danas, kao i svakog drugog dana trudimo kako bismo zajedno iskorenili sve predrasude i suzbili svaki vid diskriminacije pripadnika romske zajednice u Republici Srbiji.“
„Država će nastaviti posvećeno da radi na stvaranju uslova za što veću integraciju Roma u zdravstveni, obrazovni i kulturni život i njihovu potpunu ravnopravnost u svim društvenim oblastima.“
O angažovanosti i pažnji države ka „unapređenju položaja pripadnika romske nacionalne zajednice, njihovom uključivanju i integraciji u društvo“ piše i u čestitki Ministarstva za ljudska i manjinska prava.
Oštra realnost
Mensur Haliti osnivač Fondacije Romi za Demokratiju -Srbija, kaže u pismenom saopštenju za „Vreme“ da Romi u Srbiji doživljavaju ovaj dan kao „svedočanstvo naše trajne borbe za građanska i politička prava i predstavljanje” i dodaje:
“Dok obeležavamo Međunarodni dan Roma, suočavamo se sa oštrom realnošću, posebno u vezi sa našim političkim predstavljanjem u Srbiji. Iako ova prilika simbolizuje naš poziv na veće angažovanje u demokratskim procesima, ona takođe otkriva disparitete i prepreke sa kojima se suočavamo.”
“U Srbiji, gde se poslanici Narodne skupštine biraju u jednom nacionalnom izbornom okrugu sa minimalnim pragom za zastupljenost od 3%, politička zastupljenost Roma ostaje nesrazmerno niska u poređenju sa ostalim nacionalnim manjinama. Uprkos posebnim odredbama koje omogućavaju manjinskim partijama da uđu u parlament sa samo 10.000 glasova, i uprkos naporima da se obezbedi najmanje 10 poslanika u Narodnoj skupštini, i dalje se susrećemo sa značajnim preprekama i nemamo ni jednog predstavnika nijedne od romskih partija.”
Mensur Haliti smatra da “štaviše, lokalna uprava predstavlja kritičnu arenu za naše političko predstavljanje” i navodi da “sa preko 6.000 lokalnih odbornika u 165 opština u Srbiji, očigledan je nedostatak zastupljenosti Roma u lokalnim kancelarijama.”
“Krajem 2021. godine, samo 12 odbornika su bili Romi, što je izrazito nedovoljna zastupljenost s obzirom na veličinu naše zajednice. Čak i kada bi broj romskih odbornika bio deset puta veći, on i dalje ne bi odražavao našu demografsku težinu. Ova razlika je posebno zabrinjavajuća s obzirom na nizak prag od 3% za ulazak u lokalne savete, što ukazuje na sistemske barijere, ali i na značajan neiskorišćen potencijal za zastupljenost Roma.”
Apel za uključenost Roma
“Ipak, usred ovih izazova, mi istrajavamo u našim naporima da izvršimo promene, iako u ograničenom političkom okruženju. Uprkos tome što se osećamo ranjivo, ostajemo nepokolebljivi u našoj posvećenosti unapređenju političkog osnaživanja Roma.
“Neka ovaj dan posluži kao vapaj za veću uključenost, zastupljenost i učešće u demokratskim procesima koji oblikuju našu kolektivnu budućnost”, zaključuje Mensur Haliti osnivač Fondacije Romi za Demokratiju – Srbija.
Najčešće pitanje koje su mi postavljali gosti iz Ljubljane u obilasku Beograda koga vole i tvrde da ima ono što niko nema, bilo je – zašto ste to dozvolili
Posle postavljanja zahteva početkom februara, zaposleni u pravosuđu, pre svega članovi Sindikata sudske vlasti, od ponedeljka 5. maja stupili su u štrajk - do ispunjenja zahteva
Blokada Radio-televizije Srbije je završena, ali deo zaposlenih otvorenim pismom od rukovodstva traži odgovore na niz pitanja o neobjektivnom izveštavanju
„Program druge komemoracije 3. maja osmišljen je kroz dve celine – jednu posvećenu sećanju, drugu društvenoj odgovornosti“
Deo građana Srbije okupio se ispred Skupštine gde se već danima nalaze postavljeni šatori. Na pitanje reporterke „Vremena“ zašto su se danas okupili, nisu želeli da odgovore
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve