img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Teroristički napad u Beogradu

Koje je oružje legalno u slobodnoj prodaji u radnjama u Srbiji

02. јул 2024, 14:34 B. B.
Foto: MUP Srbije
Samostrel koji je policija zaplenila dva dana nakon terorističkog napada ispred Ambasade Izraela
Copied

U radnjama u legalnoj prodaji je i „jače vazdušno oružje" u koje spada i samostrel sa projektilom bržim od 200 metara u sekundi. Ono može legalno da se kupi bez dozvole MUP-a, ali je kupac u roku od osam dana dužan da tu kupovinu prijavi lokalnoj policijskoj stanici. Nije poznato da li građani tu obavezu poštuju

„Bezbednost je vrlo dinamično stanje društva i ranije nije bilo restrikcije za neke stvari, ali pošto se zbog terorističkog napada ispostavilo da laka dostupnost oružja sa tetivom povećava bezbednosni rizik, menja se i bezbednosna situacija i zakonodavac je dužan da sagleda mere u pogledu ograničavanja dostupnosti takvog oružja“, rekao je za „Vreme“ programski direktor Centra za stratešku analizu Darko Obradović.

Zakon o oružju i municiji predviđa četiri vrste naoružanja, a u kategoriju C između ostalog spada i jače vazdušno oružje – sa projektilom bržim od 200 metara u sekundi ili kalibra većeg od 4,5 milimetra, oružja sa tetivom ili oprugom, poput samostrela, i ona oružja čija je sila zatezanja tetive veća od 450 njutna.

Oružje kategorije C može da se kupi bez prethodnog odobrenja, ali je kupac u roku od osam dana dužan da tu kupovinu prijavi lokalnoj policijskoj stanici.

Oružje iz D kategorije ne podlaže nikakvim restrikcijama, a reč je o hladnom oružju, gasnim sprejevima, uređajima za izazivanje elektrošokova, slabijem vazdušnom oružju i slabijem oružju sa tetivom čija je sila zatezanja manja od 450 njutna.

Oružje iz D kategorije može da se nabavi i drži bez ikakve dozvole ili obaveze prijavljivanja policiji.

Zaostatak analize društva

Obradović je pojasnio da se mogućnost da se oružje sa tetivom, kao što je samostrel, lako može kupiti u prodavnicma zaostatak prethodne analize društvenih okolnosti koje su se vremenom promenile.

On je podsetio da se u trenutku kada je donošen Zakon nije smatralo da je bezbednosni rizik posedovati lako tetivno oružje.

Kao primer promena okolnosti i zakona naveo je primer putovanja avionom, i podsetio da ranije nije bilo nikakve kontrole, i da se u avion ulazilo kao u autobus.

Obradović je ukazao da su se bezbednosne mere fizičko-tehničke barijere i kontrole pristupa avionu pojavile onda kada je avion postao rizičan za terorističke napade, pre svega za otmice aviona.

Javno poslata poruka

„Ista stvar je i sa lakim tetivnim oružjem koje služi za streličarstvo. Onog trenutka kada je njegova dostupnost operacionalizovana u cilju ubistva srpskog policajca, i verovatno namere da se nakon upotrebe samostrela zapleni oružje od mrtvog policajca, vidimo da tetivno oružje ugrožava naše društvo pošto je javno poslata poruka da to oružje može da bude smrtonosno, iako se i ranije znalo da je to oružje letalno“, rekao je Obradović.

On je naglasio da je samim tim, pošto se menja bezbednosna situacija, zakonodavac dužan da sagleda mere u pogledu ograničavanja dostupnosti takvog oružja.

„Ograničavanje dostupnosti takvog oružja će samo delimično smanjiti rizik, jer onima koji se bave terorizmom nije važno da li na legalan ili ilegalan način dolaze do sredstva kojim žele da počine krivično delo“, upozorio je Obradović.

„Situacija čini zločinca“

On je objasnio da teroristički napad ima dve komponente – motivaciju i operativnu sposobnost, i istakao da „situacija čini zločinca“ i naglasio da nije važno da li je terorista kupio samostrel, jer je za napad mogao da upotrebi automobil ili da napravi Molotovljev koktel.

„U Srbiji je vrlo teško legalno doći do oružja. Zakonodavac je ranije ocenio da svi samostreli sa tetivom čija je sila zatezanja manja od 450 njutna nisu opasni, ali možete kupiti i nož u bilo kom marketu i napasti nekoga“, rekao je Obradović.

On je istakao da je suština u obaveštajnoj komponenti sistema bezbednosti, koja bi trebalo da prodre u namere pojedinca, pošto ne mogu da se ograniče sva sredstva za izvršenje terorističkog akta.

„Suština rano otkrivanje pripreme i namere pojedinca da počini teroristički akt“, rekao je Obradović.

On je podsetio da su mnoge zemlje, poput Francuske, ograničile dostupnost oružja, ali da su teroristi počeli da koriste mačete i kamione u pešačkim zonama, i slično.

Tagovi:

Darko Obradović Oružje Samostrel Teroristički napad Terorizam
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Duško Vujošević

Zdravlje

27.мај 2025. K. S.

Zašto Duško Vujošević ide u Belorusiju po bubreg?

Posle dugogodišnjeg problema s bubrezima, legendarni košarkaški trener Duško Vujošević, otputovao je u Minsk, glavni grad Belorusije, gde će dobiti novi bubreg

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure