img
Loader
Beograd, 34°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Religija na Kosovu

Ko je Nikola Džufka, samoproglašeni arhiepiskop „Crkve pravoslavnih Albanaca na Kosovu”?

24. jul 2025, 10:53 M. L. J.
Foto: Printskin/ Top Channel Albania
Nikola Džufka
Copied

Iako ga ne priznaje ni jedna pravoslavna crkva, ni srpska ni albanska, Džufku izgleda priznaju političari Kosova koji ga masovno goste

Crna odora i kamilavka i pravoslavni motivi oko vrata kod Nikole Džufke idu zajedno sa albanskim nacionalnim simbolima, uključujući i simbole OVK.

Ovaj samoproglašeni arhiepiskop takozvane Crkve pravoslavnih Albanaca na Kosovu neretko u crkvama nosi šalove sa motivima Velike Albanije ili oltare i druge delove crkve, a i sebe zavija takvim zastavama dok se moli, piše KoSSev i dodaje i da postoje fotografije na kojima nosi i oružje ili uniformu OVK.

Ipak, najveći problem Nikole Džufke nisu albanski motivi udruženi sa pravoslavljem, jer na Kosovu svakako živi i radi i određen broj pravoslavnih Albanaca. Ono što njima jeste problem je što Džufka nasilno obija pravoslavne crkve na Kosovu i sebe proglašava arhiepiskopom verske zajednice koju ne priznaje ni Srpska pravoslavna crkva, a ni Pravoslavna crkva Albanije.

Poslednji popis govori da na Kosovu živi oko 80.000 pravoslavaca, ali nije poznato koliko njih su Srbiji, a koliko je Albanaca. U popisu nije učestvovao ni deo stanovnika sa severa.

Ko je Džufka

Nikola Džufka je građanin Albanije iz Elbasana. Obe pravoslavne crkve koje su prisutne na Kosovu su objavile svojevremeno da Džufka nije svešteno lice i da se lažno predstavlja.

Pravoslavna crkva Albanije je još 2022. godine u saopštenju navela da Džufku ne priznaje nijedna hrišćanska crkva ni u jednoj zemlji, optuživši ga ujedno za širenje dezinformacija, kao i da omalovažava i ismeva pravoslavne sveštenike u Albaniji.

Veton Suroi, albanski pisac i političar nazvao je Džufkino ponašanje za kosovsku Kohu „fenomenom lažnih proroka, koji je poznat još iz biblijskih pripovedaka, a koji u poslednje vreme dobija novu dimenziju na Kosovu i u Albaniji, izazivajući napetosti u etničkim i verskim odnosima u regionu“.

Suroi kaže i da se njegovo delovanje smatra kršenjem crkvenih kanona, kao i samog kosovskog zakonodavstva, koje jasno priznaje Srpsku pravoslavnu crkvu kao vlasnika i korisnika ovih verskih objekata.

„Pravno gledano, Džufka ulazi u objekte koji su tradicionalno u vlasništvu i korišćenju Srpske pravoslavne crkve, što je ne samo svetogrđe, već i direktno kršenje ustavno-pravnog poretka Kosova, zasnovanog na Ahtisarijevom planu“, dodaje. „U osetljivoj ravnoteži vere među Albancima, i u etničko-verskom miksu Kosova, Džufkino delovanje zadire i u kanonsko pravo i u pravni poredak Kosova.“

Ako je on sveštenik, ja sam NASA astronaut

Kosovski analitičar Agon Maljići je na društvenim mrežama napisao da je Džufka „pravoslavni sveštenik isto koliko je on NASA astronaut“

On je posebno kritikovao institucije i medije koji, kako navodi, Džufki daju ozbiljnost i prostor samo zato što se pojavljuje sa albanskom zastavom u pravoslavnim crkvama:

„Razočaravajuće je što ga javni zvaničnici primaju u kancelarijama, a mediji mu daju prostor, tretirajući ozbiljno jednog klovna sa sumnjivom agendom, samo zato što se šeta po pravoslavnim crkvama sa albanskom zastavom i ispunjava neke folklorno-nacionalističke fetiše.“

Maljići je upozorio i na opšte nepoznavanje pravoslavne tradicije među Albancima, istakavši primer čestitanja Božića 7. januara, iako ga albanski pravoslavci slave 25. decembra.

Neki ga ipak prihvataju

Ipak, Džufka je krenuo na specifičnu turneju Kosovom. On se fotografiše sa gradonačelnicima različitih opština na Kosovu i to redovno objavljuje na društvenim mrežama.

„Sinoć sam imao zadovoljstvo da se sretnem sa gradonačelnikom Peći, gospodinom Gazmendom Muhadžerijem, u pratnji epitropa Aljbana Hotija. Na ovom bratskom sastanku razmenili smo zajedničke vizije mira, harmonije i duhovnih vrednosti koje održavaju srce Peći živim“, napisao je.

Tako je osetno veći problem što ga zapravo podržavaju ti kosovski političari, koji se i sastaju sa njim. Sastao se i sa gradonačelnikom Prištine, Perparimom Ramom i Đakovice, Ardijanom Đinijem.

Albanija u crkvi na Kosovu

Najozbiljniji incident dogodio se 28. novembra 2023. godine, kada je Džufka, uz pratnju od oko dvadeset osoba, nasilno ušao u crkvu Svetog Arhangela Mihaila u selu Rakitnica kod Podujeva.

Tada je crkvu proglasio „crkvom Fana Nolija“ i obavio verski obred uz albansku nacionalnu zastavu, što je izazvalo ogorčenje lokalne verske zajednice i eparhije. Nakon ovoga, eparhija je osvetila hram i ponovo ga zaključala u prisustvu policije i međunarodnih predstavnika OEBS-a i EULEX-a, da bi isti hram obio i pre mesec dana.

Između dva obijanja i sa sudskim postupkom u toku, Džufka se krajem prošle godine proglasio za „Arhiepiskopa Crkve pravoslavnih Albanaca na Kosovu“, objašnjava Tatjana Lazarević, urednica portala KoSSev.

Ipak, prijave policiji su se pokazale nedovoljne, a optužnica je konačno podignuta u maju 2024. godine, a prvo saslušanje održano je u oktobru iste godine, gde je Džufka negirao sve optužbe.

Tagovi:

Kosovo Nikola Džufka OVK pravoslavlje Religija SPC
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Junajted grupa

25.jul 2025. N. M.

Blumberg: Pobuna u Junajted grupi zbog smene Šolaka

Menadžeri Junajted grupe se ne slažu sa smenom Dragana Šolaka i glavne izvršne direktorke kompanije Viktorije Boklag, piše američka agencija Blumberg

Lični stav

25.jul 2025. Jelena Jerinić

Zašto je SNS-u važan birački spisak, a ne želi da ga menja

Zašto je SNS-u stalo do revizije biračkog spiska, a ne želi da je uradi? I šta ćemo mi sa tim, pita se u autorskom tekstu Jelena Jerinić, narodna poslanica Zeleno-levog fronta.

Stočari Srbije

25.jul 2025. Novak Marković

Zbog suše rasprodaju goveda: „Nema zarade, samo da se preživi“

Stočari u Srbiji počeli su da rasprodaju goveda, jer zbog suše nema hrane, a stoku treba gajiti do sledećeg proleća, ističu poljoprivrednici. Slobodan Brkić, poljoprivrednik iz sela Glušci u Mačvanskom okrugu, za „Vreme“ objašnjava kakva je trenutna situacija

Zdravlje

25.jul 2025. M. L. J.

Da li je pronađena pilula protiv starenja?

Lek rapamicin prikazan je kao regulator procesa starenja u naučnom časopisu o medicini Lanset. Kako on funkcioniše, da li zaista može da spreči da nam telo, a i um propada

Urbanizam

25.jul 2025. S.Ć.

Beograd ostaje: Ljudi, javite se na javnu sednicu o proširenju Beograda na vodi

Zakazana je nova elektronska sednica za usvajanje Prostornog plana za širenje Beograda na vodi. Inicijativa „Beograd ostaje“ poziva Beograđane da to ne dozvole

Komentar

Pregled nedelje

Slučaj penizionerke navučene na Informer

Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega

Filip Švarm

Komentar

Autoimuna bolest Srbije

Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan

Ivan Milenković
Arhiepiskop i mitropolit žički Justin

Komentar

Zašto mitropolit Justin nije mogao da ćuti?

Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1803
Poslednje izdanje

Istraživanje NSPM: Većina Srbije protiv Vučićevog režima (1)

Najgore je iza nas Pretplati se
Pukotine u temeljima vlasti

Urušavanje kulta gradnje i ličnosti

Vreme istražuje

Kako Davor Macura živi srpski san

Ujedinjena opozicija, nužnost ili mit

Odvojeni ne smeju, zajedno ne mogu

Duh vremena: 105. rođendana zaboravljenog Jula Brinera

Ciganska duša sijamskog kralja Brodveja

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1803 24.07 2025.
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure