Kalenić pijaca u Beogradu je na listi najboljih pijaca na svetu prema anketi britanskog „Fajnenšl Tajmsa“.
„Smeštena na Vračaru u srcu grada, nazvana je po Vlajku Kaleniću, koji je pre skoro jednog veka poklonio zemljište na kome je podignuta. Veliki izbor proizvoda, od domaće destilovane rakije, kajmaka, sira, voća i povrća do suhomesnatih proizvoda i začina, izložen je na tezgama gde se prodavci i kupci cenkaju, šale, pa čak i pevaju. Mnogi lokalni stanovnici kažu da menjaju svoje rute za pešačenje samo da bi uživali u prelepom mestu šarenih tezgi punih mirisnih proizvoda“, navodi se u oceni „Fajnenšl Tajmsa“.
Grad misli drugačije
Ovakva Kalenić pijaca koja se sviđa i strancima, postojaće samo do početka naredne godine. Naime, letos je Gradski sekretarijat za investicije najavio njenu rekonstrukciju, posle koje će pijaca biti podeljena na četiri celine, što će koštati 17 miliona evra.
Kalenić pijaca postoji od 1926. godine, a u ovom veku je već jednom obnavljana, i to u dve faze: 2016. godine je duž Maksima Gorkog postavljeno 30 lokala, a naredne još 28, duž Njegoševe. Tada je najavljena i druga faza.
Obilazeći radove u martu 2017, tadašnji gradski menadžer Goran Vesić najavio je „skori prelazak na drugu fazu radova koja će se raditi ove godine“, ali i pripreme za treću i četvrtu fazu i kompletan završetak svih radova do kraja 2018. ili tokom 2019. godine. Nakon probijenog roka, Vesić je u aprilu 2020. rekao da se kraj radova očekuje do kraja te godine.
Onda je 2022. godine Urbanistički zavod Beograda izradio plan kojim su određeni uslovi za rekonstrukciju. Glavna promena tada je bila podzemna garaža u Viškoj ulici, na mestu nekadašnjeg parkinga, za 720 mesta.
Planirano je i izmeštanje magistralnog vodovoda, nova kanalizaciona cev i eventualna rekonstrukcija kanalizacije u kontaktnim saobraćajnicama, kompletna toplifikacija prostora, rekonstrukcija parka Vojvode Bojovića, proširenje i rekonstrukcija, sadnja drveća i šiblja, obnavljanje travnjaka i zamena parkovskog mobilijara, kao i rekonstrukcija staza i stepeništa.
Druga faza se nije desila
Obilazeći radove u martu te godine, tadašnji gradski menadžer Goran Vesić najavio je „skori prelazak na drugu fazu radova koja će se raditi ove godine“, ali i pripreme za treću i četvrtu fazu i kompletan završetak svih radova do kraja 2018. ili tokom 2019. godine. Nakon probijenog roka, Vesić je u aprilu 2020. rekao da se kraj radova očekuje do kraja te godine.
Ovaj najnoviji plan, najavili su iz Sekretarijata za investicije Grada Beograda, obuhvata rekonstrukciju i dogradnju postojećih objekata, izgradnju novih, kao i rekonstrukciju otvorenog dela sa tezgama, kao i da će projektom modernizacije doživeti kako estetske, tako i funkcionalne promene.
„Moramo ići u korak sa vremenom, potrebama potrošača i modernizacijom. Zato je bilo neophodno da se temeljno isplanira ovaj projekat“, napisao je letos gradski sekretar za investicije Luka Petrović na portalu Skupštine grada, objasnivši da „on nosi veliku težinu zbog svoje tradicije, lokacije, ali i popularnosti među građanima. Naravno, tokom izrade projekta uzeli smo u obzir i potrebe trgovaca, kako bismo im olakšali dopremanje i prodaju proizvoda. Siguran sam da će stanovnici Vračara, ali i celog Beograda uživati u trgovini nakon završetka radova“.
Sve to, Petrović je nazvao „novom erom Kalenić pijace“.
Na listi „Fajnenšl tajmsa“ našle su se i Zelena pijaca u Trebinju na kojoj se, kako se navodi, sir iz mijeha pravi po tradicionalnoj recepturi iz 14. veka i na kojoj se mogu kupiti hercegovačko vino, med, lekovito bilje i pršuta, zatim dubrovačka lučka pijaca Gruž, na koju dolaze meštani rano ujutru da kupe svežu ribu direktno sa čamaca sa okolnih ostrva, kao i Zelena pijaca u Herceg Novom za koju se kaže da nudi neobičnu mešavinu visokokvalitetne kontinentalne i mediteranske hrane.