„Vreme“ na aerodromu
Zašto su na aerodromu naplaćivali „Vreme“ 526 dinara
Cena nedeljnika „Vreme“ na aerodomu bila je 50 odsto viša - greškom trgovca
Pacijenti ako nisu zadovoljni odnosom lekara prvo mogu da se obrate načelniku službe, potom direktoru Doma zdravlja i na kraju mogu da poslati pismenu žalbu imejlom, poštom ili da je dostave lično
Duže od četiri godine u bolnicama i domovima zdravlja ne postoji zaštitnik pacijenata. Ukinut je tokom epidemije koronavirusa, a posle toga, ostala je praksa da, ako imate primedbu, morate da se žalite pismenim putem, imejlom ili da odete lično u Sekretarijat za zdravstvo.
Pravnik u Domu zdravlja Voždovac Pavle Kojović kaže za RTS da se u toj ustanovi pacijenti uglavnom žale na dužinu čekanja na pregled.
„Uvek postoji neki hitan slučaj koji se primi preko reda i problem se obično rešava na fin način, ali ima pacijenata koji žele da ulože pismenu žalbu“, dodaje Kojović.
Kako je naveo, ako nisu zadovoljni odnosom lekara prvo mogu da se obrate načelniku službe, potom direktoru Doma zdravlja i na kraju mogu da poslati pismenu žalbu imejlom, poštom ili da je dostave lično.
„Ta žalba se onda predaje direktoru zdravstvene ustanove, a potom ide pravnoj službi koja žalbu zajedno sa pozivom za izjašnjenje prosleđuje lekaru, medicinskoj sestri ili drugom osoblju na koju se odnosi“, objašnjava Kojović.
Milošević: Ljubaznošću i empatijom do poverenja pacijenata
Dr Dragana Milošević, načelnica Opšte prakse Doma zdravlja Voždovac, naglašava da se pre svega mora raditi na ljubaznosti i empatiji prema pacijentu.
„Lekari su tu zbog pacijenta, bilo da se žali na dužinu čekanja, propisivanje terapije, izdavanje uputa – pokušavamo da svakome izađemo u susret“, dodaje Milošević.
Naglašava da pacijenti treba da znaju koja su im prava i da su lekari dužni da im sve objasne čime se, napominje, stiče poverenje.
„Kaže se da je lepa reč 50 odsto lečenja. Ako se lepo priđe pacijentu, da lekar bude tu za njega i primeni svoje znanje na terapiju i lečenje“, ističe Dragana Milošević.
Doktorka Milošević navodi da se 90 odsto žalbi mirno reši.
„Mi smo tu da usmerimo pacijente, oni imaju pravo da se žale. Ako ste ljubazni i pacijenti spuste loptu“.
Kojović: Nerado se prihvata mogućnost zamene izabranog lekara
Pavle Kojović ukazuje na to da pacijent čak i ako dobije trapiju i odredi mu se tok lečenja, ima prava da se žali ako smatra da je lekar bio grub i neljubazan.
„Ako se ustanovi da je takav lekar bio neempatičan, direktor ima pravo da ga kazni, a ako se to ponovi uključuje se stručna komisija. Ukoliko pacijent ne bude zadovoljan njihovim pismenim odgovorom može se obratiti savetniku za pacijente ili Inspekciji Ministarstva zdravlja“, kaže Kojović.
Prema njegovim rečima, pacijenti mogu da zamene izabranog lekara ali tu mogućnost nerado prihvataju.
Cena nedeljnika „Vreme“ na aerodomu bila je 50 odsto viša - greškom trgovca
Isusova poruka je poruka pravde, piše za „Vreme“ bivši dekan Bogoslovskog fakulteta Vladan Perišić. Osvrće se i na „kukavičko“ ćutanje Crkve
Profesorka prava iz Velike Britanije govori za „Vreme" kako se njen tim izborio da dipfejk pornografija postane zakonom kažnjiva. Gde je tu Srbija
„Ukidamo trolejbuse koje vodi GSP da bismo uveli elektrobuseve koji su u vlasništu privatnika iz Obrenovca 'Strela' i to plaćamo 1.1 milijardu evra u narednih 20 godina", izjavio je u razgovoru za „Vreme" direktor Centra za lokalnu samoupravu Nikola Jovanović
Američki predsednik Džo Bajden proširio je opseg sankcija zbog „destabilizacije” Zapadnog Balkana. Šta predviđaju izmene koje obuhvataju i punoletnu decu sankcionisanih osoba
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve