Stari železnički most neće biti srušen zato što Beogradu na vodi odgovara da ima pešačku vezu sa drugom stranom reke. Za očuvanje Savskog mosta, čije je premeštanje planirao Vučić, najavljen je protest za Dan oslobođenja Beograda
Polemiku šta treba uraditi sa dva beogradska mosta koja imaju predznak „stari“, sa Savskim i Železničkim, prekinuo je pre dve nedelje predsednik Aleksandar Vučić rekavši da će „Stari savski most biti prebačen na nekih dva kilometra dalje, a Stari železnički most uskoro otvaramo kao pešački.“
O Starom savskom mostu niko ne govori. Ni zašto je dobro da bude premešten, koji su stručni razlozi za tu rabotu, kako će to biti izvedeno, koliko će da košta – ništa.
Stari železnički most
Da Stari železnički postane pešačko-biciklistički most predložila je još pre 35 godina arhitekta Dragana Korica i to u svom diplomskom radu.
Pre tri godine su iz Gradske uprave najavili da će saobraćajni stručnjaci obaviti ispitivanja kako bi utvrdili može li taj most da se pretvori u tramvajski i da Beograd tako dobije još jednu tramvajsku alternativu.
Prošle godine je stranka Zajedno predložila da se infrastruktura i stubovi Starog železničkog mosta iskoriste za novi drumsko-biciklistički, a po ideji međunarodnog eksperta za saobraćaj ing. Dragoljuba Lukića. Ovaj projekat bi i sačuvao most i rasteretio saobraćaj prestonice. Nadležni nisu reagovali.
A onda je Beograd na vodi odlučio da Stari železnički most postane pešački, pa je predsednik Republike to i objavio.
Stari savski most
Za razliku od Železničkog na koga se niko nije obrušio da ga ruši, rušenje Starog savskog mosta priželjkuju i najavljuju nadležni ministri i gradska vlast. Javnost i stručnjaci pokušavaju da ga sačuvaju u životu.
Prošlog leta se pojavio takozvani „ruski predlog“, prvi koji je predlagao da se most sačuva, a da nije došao sa opozicione strane.
Naime, osmočlani tim Icarusa, zajednice urbanih aktivista u kojoj je oko tri stotine ruskih arhitekata i dizajnera koji trenutno deluju u Beogradu, predložila je rešenje po kome Savski most ne treba rušiti, već ga jednostavnim rešenjima integrisati u Memorijalni kompleks Staro sajmište.
Posle toga oni koji bi da ga unište, postali su manje bučni. Sad je predsednik Republike najavio kompromis: Savski most neće biti srušen, biće samo premešten dva kilometra dalje. Valjda je to dovoljno da Beogradu na vodi ne smeta buka zbog vozila koja ga prelaze, što je bio jedan od bitnih razloga onih koji su se zalagali za rušenje.
Novi protest
Združene inicijative i pokreti Mostaje zovu Beograđane na protest protiv premeštanja Starog savskog mosta, u nedelju, 20. oktobra. „Ni korak dalje! Most ostaje“, glasi slogan protesta.
Aleksandar Šapić je još početkom jula najavio da će 1. novembra Stari savski most biti zatvoren za saobraćaj zato što će biti srušen kako bi se na njegovom mestu napravio, novi. Građevinske table koje govore o tome, odavno su postavljene.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Počelo je rušenje Starog savskog mosta ali ne i kopanje tunela koji će ga spojiti sa Bulevarom despota Stefana i Pančevačkim mostom. Beograđani naslućuju da tunela neće ni biti, kao što nije prokopan ni za Most na Adi
U najnovijoj epizodi tabloidne sage „evo dokaza da su studenti plaćeni“, objavljuju se navodne prepiske studenata u blokadi. Problem je samo što studenti ne pričaju tako – osim možda ako su vremeplovom stigli iz 1994. godine
Neizvesnot, krize, besparica, osećanje nemoći, brzina života, stres, otuđenje od ljudskog kontakta u eri društvenih mreža, bujica kontradiktornih informacija... Mnogim ljudima je teško da se sami izbore sa svim ovim izazovima pa se za pomoć sve češće obraćaju psihoterapeutu. Da li je u srpskom društvu konačno sazrela svet o značaju mentalne higijene
„Evo ovog aprilskog vikenda, u bivšem Dvorskom parku bogami i bitno duže, vidimo kako se urbani prostor ništi i mentalno i fizički. Ne radi se o onoj promišljenoj efemernosti nego o oneređivanju grada“, rekao je Bojan Kovačević u intervjuu koji će biti objavljen u četvrtak u štampanom izdanju „Vremena“
Deo fasade obrušio se danas oko 16:30 na uglu Vasine i Dobračine ulice, zamalo povredivši devetogodišnju devojčicu koja je prolazila sa svojim dedom. Svedoci opisuju scenu kao „eksploziju“, a devojčica je pretrpela veliki šok
Lišiti slobode Dejana Ilića, intelektualca besprekorne životne i radne biografije, bez iole smislenog povoda, samo je jedan od brutalnih pokazatelja da se režim okrenuo protiv sopstvenih građana i da ulazi u fazu terora
Gde je Šešelj stao, Vučić nastavlja. Zašto je članica Glavnog odbora SPS-a Ana Grozdanović zaslužila funkciju ministarke pravosuđa u vladi dr Macuta? I šta režim želi postići staljinističkom kampanjom zastrašivanja
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!