Stari železnički most neće biti srušen zato što Beogradu na vodi odgovara da ima pešačku vezu sa drugom stranom reke. Za očuvanje Savskog mosta, čije je premeštanje planirao Vučić, najavljen je protest za Dan oslobođenja Beograda
Polemiku šta treba uraditi sa dva beogradska mosta koja imaju predznak „stari“, sa Savskim i Železničkim, prekinuo je pre dve nedelje predsednik Aleksandar Vučić rekavši da će „Stari savski most biti prebačen na nekih dva kilometra dalje, a Stari železnički most uskoro otvaramo kao pešački.“
O Starom savskom mostu niko ne govori. Ni zašto je dobro da bude premešten, koji su stručni razlozi za tu rabotu, kako će to biti izvedeno, koliko će da košta – ništa.
Stari železnički most
Da Stari železnički postane pešačko-biciklistički most predložila je još pre 35 godina arhitekta Dragana Korica i to u svom diplomskom radu.
Pre tri godine su iz Gradske uprave najavili da će saobraćajni stručnjaci obaviti ispitivanja kako bi utvrdili može li taj most da se pretvori u tramvajski i da Beograd tako dobije još jednu tramvajsku alternativu.
Prošle godine je stranka Zajedno predložila da se infrastruktura i stubovi Starog železničkog mosta iskoriste za novi drumsko-biciklistički, a po ideji međunarodnog eksperta za saobraćaj ing. Dragoljuba Lukića. Ovaj projekat bi i sačuvao most i rasteretio saobraćaj prestonice. Nadležni nisu reagovali.
A onda je Beograd na vodi odlučio da Stari železnički most postane pešački, pa je predsednik Republike to i objavio.
Stari savski most
Za razliku od Železničkog na koga se niko nije obrušio da ga ruši, rušenje Starog savskog mosta priželjkuju i najavljuju nadležni ministri i gradska vlast. Javnost i stručnjaci pokušavaju da ga sačuvaju u životu.
Prošlog leta se pojavio takozvani „ruski predlog“, prvi koji je predlagao da se most sačuva, a da nije došao sa opozicione strane.
Naime, osmočlani tim Icarusa, zajednice urbanih aktivista u kojoj je oko tri stotine ruskih arhitekata i dizajnera koji trenutno deluju u Beogradu, predložila je rešenje po kome Savski most ne treba rušiti, već ga jednostavnim rešenjima integrisati u Memorijalni kompleks Staro sajmište.
Posle toga oni koji bi da ga unište, postali su manje bučni. Sad je predsednik Republike najavio kompromis: Savski most neće biti srušen, biće samo premešten dva kilometra dalje. Valjda je to dovoljno da Beogradu na vodi ne smeta buka zbog vozila koja ga prelaze, što je bio jedan od bitnih razloga onih koji su se zalagali za rušenje.
Novi protest
Združene inicijative i pokreti Mostaje zovu Beograđane na protest protiv premeštanja Starog savskog mosta, u nedelju, 20. oktobra. „Ni korak dalje! Most ostaje“, glasi slogan protesta.
Aleksandar Šapić je još početkom jula najavio da će 1. novembra Stari savski most biti zatvoren za saobraćaj zato što će biti srušen kako bi se na njegovom mestu napravio, novi. Građevinske table koje govore o tome, odavno su postavljene.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Prosvetne inspektorke Ivana Atanacković i Ružica Tapavički iz Zrenjanina ne slažu se sa merama Ministarstva prosvete protiv prosvetnih radnika koji su stupili u štrajk. Smatraju da bi se primena tih mera, tj. otkazi nastavnicima u štrajku, kosila sa ispravnom praksom prosvetne inspekcije
Na svim protestima se poslednjih dana čuju uzvici - „generalni štrajk“, a sam pojam mnogima nije najjasniji. U evropskim zemljama je generalni štrajk poslednjih godina više puta organizovan
Više od 12.000 advokata je u jednonedeljnom štrajku u znak podrške studentima i njihovim zahtevima. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ih naziva „ruljom“, a Viši sud u Beogradu usvojio je jednu žalbu podnetu na njihovu odluku o štrajku
Traje protest prosvetnih radnika u centru Beogarda, dok je širom Srbije u toku jednodnevna obustava rada na početku drugog polugodišta, nezadovoljnih dogovorom sindikata sa vladom o povećanju plata. U sedmodnevni štrajk stupili i advokati. Otvorena SOS linija za studente u Novom Sadu. Direktorka Šabačke gimnazije podnela ostavku
Država menja pravne akte u građevinarstvu kako bi „ozakonila“ radove za Expo po ubrzanoj proceduri. Na primer – da se u rad puste objekti bez upotrebne dozvole
Korišćenje u dnevnopolitičke svrhe mogućnosti atentata na predsednika države – posebno u zemlji gde je pre četvrt veka mučki ubijen premijer – krajnje je opasno i neodgovorno
Godinama su kritičari vlasti mogli da rade šta hoće – vlast to nije dodirivalo. Sad vlast može da radi šta hoće – pobunu to ne dodiruje i ona se širi. Vučićev legitimitet je konačno otišao dođavola i nema nazad
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!