Od nula dinara, preko tričavih nekoliko hiljada, pa do 50 odsto umanjene plate – tako je prošla isplata prvog dela februarske plate nastavnika u štrajku 6. marta.
Prosvetni koji se bore za poboljšanje svog položaja i ispunjenje studentskih zahteva danas (21. marta) bi trebalo da dobiju drugi deo zarade za drugi mesec 2025. godine.
Nakon brojnih pretnji čitavog političkog državnog kora, od predsednika države, preko premijera u ostavci i predsednice Skuopštine, da nastavnici koji ne budu radili neće biti ni plaćeni, drugi deo će zacementirati odluku vlasti – da li i konačno i nepovratno kažnjava štrajk.
Slede tužbe
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije podneo je krivične prijave zbog umanjenih plata protiv nadležnih za finansije u školskim upravama i ministarke prosvete Slavice Đukić Dejanović, a najavljuju se i novi pravni koraci – tužbe za naknadu štete.
Tužbe će biti podnesene ukoliko država 21. marta ne ispravi svoju odluku i nastavnicima sa drugim delom plate ne isplati i ono što im je bilo uskraćeno u prvom delu. Prosvetni radnici su u zakonitom štrajku od septembra 2024. godine, u kom periodu su primali punu zaradu. Sada je Ministarstvo odlučilo da smanji platu radnicima po kriterijumima koji ne postoje u Zakonu o štrajku, jer se radi o zastarelom zakonskom rešenju iz 1996. godine. Po ovom Zakonu prosvetni radnici uopšte nemaju prava da potpuno obustave nastavu, već mogu samo da skrate časove na 30 minuta. Država bi zato trebalo pokrene disciplinske postupke protiv njih, a ne da im smanjuje platu po sosptvenom nahođenju.
Potencijalne tužbe mogu da očekuju i direktori škola, jer pravnici smatraju da su mnogi od njih postupili protivno Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja koji reguliše nadležnost i odgovornost direktora ustanova. Direktori bi bili tuženi jer su bili svesni da su sproveli nezakonitu odluku ministra.