img
Loader
Beograd, 13°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Porodica

Dete ne oštećuje razvod, već postupci loših roditelja

19. januar 2024, 07:45 Sanja Zrnić
Foto: OpenClipart-Vectors/Pixabay
Hoće li alimentacioni fond rešiti problem neplaćanja alimentacije?
Copied

“Iako vlada mišljenje da ukoliko dođe do razvoda dete gubi porodicu, dobrim razvodom dete dobija dvije porodice”, kaže za “Vreme” prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, klinička psihološkinja i psihoterapeutkinja. Ukoliko je roditeljima tokom razvoda u fokusu međusobna mržnja, dete ne biva oštećeno zbog razvoda, već zbog roditelja koji ne postupaju dobro

Razvod braka svrstan je još tokom pedesetih godina u izrazito stresne događaje i nalazi se na drugom mestu na skali životno stresnih događaja – odmah iza smrti bračnog druga.

Biti dete razvedenih roditelja ranije je bio redak slučaj, ali danas je mnogo veći broj brakova koji ne opstanu.

Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, razvodi u Srbijji su najčešći posle 13,8 godina braka.Više od polovine razvedenih su oni koji imaju decu – 52,5 odsto.  Među razvedenim brakovima s decom najčešći su oni s jednim detetom.

U dve trećine slučajeva posle razvoda deca budu dodeljena majci.

“Iako vlada mišljenje  da ukoliko dođe do razvoda dete gubi porodicu, dobrim razvodom dete dobija dvije porodice”, kaže za “Vreme” prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander, klinička psihološkinja i psihoterapeutkinja.

Razvod je životni izazov, ali istraživanja su pokazala da se nakon nekoliko godina većina pojedinaca dobro prilagodi na nove okolnosti u svom životu.

I malom detetu je potrebno objašnjenje

Deci i mladima je tokom razvoda potrebna podrška u razumevanju promena koje se događaju, tuđih i svojih emocija, kao i u nalaženju načina kako da prođu kroz njih.

“Postoje razlike po dobi kako deca reagiraju na razvod. Vrlo često roditelji misle dijete je malo pa mu ne trebam ništa objašnjavati. A onda se čude kad primete promjene u ponašanju. Dijete može ponovo mokriti u krevet ili ponovo početi dudati palac. Dakle, vratiti se na manje zrela ponašanja, koje je ranije prevazišlo”, kaže Buljan Flander.

Zato je važno da se i malom detetu objasni da mama i tata više neće živeti zajedno.

“Potrebno im je konkretno reći da roditelji neće živjeti u istoj kući ili stanu, ali da ga vole i mama i tata, da ih i dalje ima oboje i da će mama biti sretna kada dete provodi vrijeme sa tatom i obratno”, objašnjava.

„Magijsko“ mišljenje

Saogovornica “Vremena” kaže da svako dete od četvrte do sedme godine ima takozvano “magijsko mišlljenje”. Ono misli da je krivo i odgovorno za razvod roditelja i da može nešto preduzeti da se roditelji pomire.

“Tako mi je jedno dijete reklo, znaš, moji mama i tata su se razveli jer ja nisam htio jesti kelj u vrtiću. Zato je jako bitno da se maloj djeci objasni da djeca nikad nisu kriva ni odgovorna za razvod roditelja”, kaže od autorki knjige “Razvod u očima djeteta”.

Fokus na dete i njegove potrebe

Ona objašnjava da u školskom dobu deca već mogu zauzimati strane. Tada su podložna manipulacijama i zato je bitno da centri za socijlni rad, koji donose rešenja i preporuke za sud, odmah na početku razvoda ravnomerno raspodele moć među roditeljima.

“Jer onaj ko ima više vremena, dobija priliku i da manipulira djetetom i da otuđuje dijete od drugog roditelja. Ukoliko se djetetu govori da ga drugi roditelj ne voli i da mu nije dostupan i insistira na tome sve dok djete ne odbaci tog roditelja, tu se radi o emocionalnom zlostavljanju djeteta”, kaže Buljan Flander.

Jer se u tom slučaju zapravo od deteta traži da odbaci onu polovinu sebe koja u njemu predstavlja drugog roditelja.

Dete ne mrzi roditelja, zamrzi sebe

“Ja sam skoro imala jedan slučaj u kome je djetetu bilo veoma teško jer roditelji komuniciraju isključivo preko njega, a govore jedno protiv drugog. I onda dijete kaže, ja mrzim sebe. Roditelji se posle čude što se dijete samopovređuje, što će pokušavati suicid, a okolina će reći to je zato što je dijete rastavljenih roditelja. Ne, to je dijete roditelja koji nisu dobri”, kaže ona.

Do ovakvih slučajeva dolazi, kada u fokusu ostane međusobna mržnja, umesto najboljeg interesa deteta.

“U adolescentnoj dobi djeca također mogu zauzimati strane i odlučivati tko je kriv. Onda dijete počne voditi brigu o roditelju koji je više nesretan i onome koji se pokazuje bespomoćnijim. Veoma je bitno da kada smo se mi rastali od našeg partnera da znamo da je najbolje za dijete da ima oba roditelja. To je njegovo pravo i potreba”, kaže Buljan Flander.

Komunikacija najveći poklon za dete

Dodaje i da se jedno vreme “po difoltu” majci dodeljivalo starateljstvo i smatralo se da je majka jedina s kojom dete razvija glavnu privrženost. Nakon što je nauka napredovala, dokazano je da je privrženost dvojna.

“Tata ti da onu zaigranost, istraživački duh, tata će baciti djete u zrak, mama nema taj instinkt,  a to je veliko veselje. Mama daje brigu, nježnost i negovanje”, kaže naša sagovornica.

Kada je reč o vremenu koje dete provodi sa roditeljem, takođe je bitan kvalitet. Nije važno da to vreme bude podeljenjo 50-50, ali je bitno da mama i tata podjednako učestvuju u detetovom životu. Pod uslovom da nijedan od roditelj nije zlostavljač.

“Važno je se bude s njim, idu s njim na spavanje, pišu zadaću, igraju se, maze se… Ako stavite dijete i njegov najbolji interes u fokus, onda ćete se, iako je bivši partner ili partnerica zadnja osoba koju želite videti ikad više u životu, ipak viđati i o primopredaji razmeniti tri pristojne rečenice. To je najveći poklon koji roditelji mogu dati djetetu”, kaže Buljan Flander.

Zastrašujući susreti sa sudom

Za mnogu decu susret sa pravosudnim sistemom predstavlja zastrašujuće iskustvo. A u Srbiji svake godine više od 3.000 dece dolazi u kontakt sa pravosudnim sistemom na različite načine.

“Kada je reč o pravosuđu svi se busaju u prsa da imaju senzibiliran sistem kada su djeca u pitanju, a zaparavo uopće njije tako. Žene se bore za svoj prava, muškarci za svoja, a prava deteta budu ‘pojedena’ i znaju se zloupotrebiti”, kaže Buljan Flander.

Ona ukazuje i na to da sudski procesi predugo traju.

“Ja imam klijente koji su se razveli kada je dijete imalo dvije godine, a sudski proces traje devet, deset godina, cijelo detinjstvo mu prođe u ratnoj zoni“, kaže Buljan Flander. „Onda ispada da nakon sudske presude dijete ima pravo na oba roditelja, a što se dešava do tad? Bolje dobra brza odluka, nego najbolja nakon predugo vremena. Pravosuđe bi zato trebalo imati puno jaču podršku stručnjaka za mentalno zdravlje”.

Tagovi:

Deca Razvod braka sudski proces Truma
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo

Beograd

25.maj 2025. S.Ć.

Podzemni prolaz Zeleni venac: Ulazite na sopstveni rizik

Zeleno levi front upozorava da je podzemni prolaz na Zelenom vencu, najvažnijem saobraćajnom i pešačkom čvorištu Beograda, sklon urušavanju, a da Grad ne reaguje

Dan mladosti

25.maj 2025. B. B.

Sećanje na Dan mladosti: Stotine ljudi u mimohodu u Kući cveća

Brojni poštovaoci Josipa Broza Tita, delegacije boraca i organizacija koji baštine sećanje na Narodnoolslobodilačke borbe odali su počast Titu povodom nekadašnjeg Dana mladosti

Ministarstvo prosvete

25.maj 2025. B. B.

Ministar Stanković: Nema upisa novih brucoša bez povratka svih studenata na nastavu

Pozivajući se na važeći zakon, ministar prosvete Dejan Vuk Stanković je ukazao da mora da se zna datum završetka akademske godine da bi bio organizovan upis sadašnjih maturanata, odnosno budućih brucoša

Letovanje

25.maj 2025. Ivan Mitkovski

Cene letovanja: Da li idete na more ili kupujete polovni automobil?

Porodično letovanje u Grčkoj, Turskoj i Italiji košta kao polovni automobil. To nije samo zgodna novinarska dosetka nego smo stvarno uporedili cene

Užice

25.maj 2025. Tijana Stanić

Građani „krivi“, računi veći, a smeće svuda: Iz kontejnera u Užicu preliva

Godinu dana od požara na deponiji „Duboko“, Užice se guši u sopstvenom smeću. Iz JKP „Bioktoš“ poručuju da nije do njih – već do „neodgovornih pojedinaca“ zbog kojih se „stiče utisak nerada“ preduzeća

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1794
Poslednje izdanje

Režimski napad na visoko obrazovanje

Kako se sprema Šešeljev zakon 2.0 Pretplati se
Intervju: Vladimir Horovic, advokat

Srbija ne sme da postane Pinočeov Čile

Nenad Gladić – Lepi Brka, Kosjerić

Izbori kao moba

Transplantacija organa

Šta Srbiji nedostaje za efikasan sistem

Intervju: Vladan Joler, umetnik i profesor

Odmotavanje planetarnog sistema komunikacije

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure