img
Loader
Beograd, 11°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Bosna i Hercegovina

Dan Republike Srpske: „Za vječnost rođena“, ali izvan BiH

09. januar 2025, 09:04 K. S.
Foto: Tanjug / Miloš Milivojević /bs
Svečanim defileima obeležava se Dan RS
Copied

Republika Srpska slavi Dan Republike i ponovo najavljuje otcepljenje od Bosne i Hercegovine, baš kao što se u Sarajevu insistira na tome da je datum obeležavanja neustavan

Pod sloganom „Za vječnost rođena“, uz defilee i svečanosti, u Republici Srpskoj, jednom od dva entiteta u Bosni i Hercegovini, proslavlja se 33. Dan Republike.

Predsednik RS Milorad Dodik izjavio je da nikada neće prihvatiti „antiustavnu i antidejtonsku” BiH i da je „sveti zadatak“ entiteta koji predvodi da izađe iz te zemlje.

„Smatram da moram da izvučem Srpsku iz BiH, zato što njen ostanak u BiH sa ovakvim Evropljanima znači da za 20 godina neće biti ni Srpske ni Srba na ovim prostorima ili će samo ostati nešto malo poltrona“, rekao je Dodik u intervjuu za Radio-televiziju Republike Srpske.

Dodik je kazao da će vlast RS u narednih nekoliko meseci „dobro razmisliti“ da li će se dalje kretati evropskim putem, za koji je naveo da „nije dao ništa“ tom entitetu.

„Mi samo imamo problema zbog Evrope. Kad mi uđemo u EU, to znači da nema Republike Srpske. Da li je to cena koju ovaj narod hoće da plati? Neka plati. Јa neću. Dok ja ovo vodim, to se neće desiti“, naveo je Dodik dan uoči obeležavanja Dana Republike Srpske, 9. januara, kome neće prisustvovati zbog oporavka nakon operacije.

Prema njegovim rečima, balkanske zemlje ne treba da idu u EU, jer će Unija „propasti dok BiH postane članica“.

Dodik je optužio Brisel da se u BiH „stavio na stranu“ Bošnjaka, koje on uporno naziva „muslimanima“.

Nije prvi put

Dodik po ko zna koji put najavljuje otcepljenje RS od BiH.

Maja 2024, posle usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici pred Generalnom skupštinom Ujedinjenih nacija, Dodik je izjavio da posle takve odluke nema razloga da dva entiteta ostanu zajedno.

Tim dokumentom je 11. jul proglašen Međunarodnim danom sećanja na žrtve genocida u Srebrenici, osuđuje negiranje genocida, kao i veličanje ratnih zločinaca.

Dok su rezoluciju u Sarajevu smatrali prilikom za nastavak pomirenja, tri decenije posle rata na području bivše Jugoslavije, Dodik je rekao da je njome „potpisan kraj Bosni i Hercegovini“.

Tada je najavio da će „u narednih 30 dana“ predložiti sporazum o mirnom razgraničenju RS i BiH, jer „srpski narod više ne može da živi u ovoj BiH“.

Slične najave stigle su i januara 2020. Dodik je tada rekao da se ne sme odustati od prvobitne namere da Republika Srpska bude nezavisna država i da je Dejtonskim mirovnim sporazumom ona „zgurana“ u BiH.

„Po definiciji, Republika Srpska je od 9. januara 1992. godine do danas, a tako će biti i u budućnosti još više, država“, rekao je tada Milorad Dodik.

Mesec dana kasnije, februara 2020, posle odluke najviše pravne institucije u Bosni i Hercegovini – Ustavnog suda – da poljoprivredno zemljište na teritoriji Republike Srpske ne može da bude u vlasništvu ovog entiteta, Dodik je opet zapretio.

„Doviđenja BiH, dobrodošao RS-Egzit“ (Goodbye BiH, welcome RS-exit), reči su kojima je srpski član Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik tada počeo obraćanje poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

U aprilu 2019. on je za „Večernje novosti” rekao da ostaje pri stavu da bi Republika Srpska trebalo da proglasi nezavisnost ukoliko Kosovo dobije stolicu u UN.

A u intervjua za „Dojče vele” je dve godine ranije, u novembru 2017, nacrtao i mapu Balkana kako ga on vidi. Na njoj su RS i Srbija ujedinjene, a Kosovo podeljeno, pri čemu sever pripada Srbiji.

Referendum o nezavisnosti bio je jedna od tema i uoči lokalnih izbora 2016. godine. Dodik je i 2014. godine najavio da će RS proglasiti nezavisnost, ako se zemlja ne reorganizuje kao tripartitna konfederacija.

Sporan datum

Dana 9. januara 1992. godine u Sarajevu, tadašnja Skupština srpskog naroda u Bosni i Hercegovini je donela Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda Bosne i Hercegovine.

Ovaj datum uzima se kao Dan Republike Srpske.

Ustavni sud BiH dva puta je proglasio neustavnim 9. januar kao Dan RS, navodeći da se njime diskriminišu ostala dva konstitutivna naroda, Bošnjaci i Hrvati, jer se tog dana slavi i krsna slava RS, Sveti Stefan.

Ustavni sud ne spori Dan RS kao praznik, već datum na koji se on obeležava.

Dan uoči ovogodišnjeg obeležavanja Dana RS, ambasada Sjedinjenih Američkih Država u BiH podsetila je na njegovu neustavnost.

„Ustavni sud Bosne i Hercegovine je više puta doneo odluku da je obeležavanje dana Republike Srpske 9. januara neustavno. Ova odluka važi bez obzira ko učestvuje u proslavi. Nije u pitanju samo obeležavanje praznika, već konkretno odabir 9. januara, koji se poklapa sa pravoslavnim verskim praznikom i krši nekoliko odredbi Ustava BiH koje zabranjuju diskriminaciju. Ova odluka je zasnovana na zakonu, a ne na mišljenju”, navodi se u objavi.

Izvor: RTRS/N1

Tagovi:

Bosna i Hercegovina Milorad Dodik Republika Srpska
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Skica kružnog toka koji je trebalo da se nađe na Trgu republike

Beograd

16.maj 2025. Tijana Stanić

Kocke na Trgu republike ponovo izvađene, a kružni tok ni na vidiku

Grad ne odgovara na pitanja „Vremena“ o tome da li će biti kružnog toka na Trgu republike, koji je Šapić mesecima najavljivao. Za to vreme, kocke koje su zbog njega izvađene stoje raskopane

Beograd

16.maj 2025. Sonja Ćirić

Stanari Kneza Miloša: Ministarstvo građevinarstva nije nadležno za dozvolu

Ministarstvo građevinarstva izdalo je građevinsku dozvolu za Kneza Miloša 42 iako nije nadležno, kažu stanari susednih zgrada. Šestospratnica koja se zida, je tik uz susednu zgradu i može da je uruši. Stanari su zato poveli upravni spor protiv Ministarstva, i blokirali gradilište

Fabrika oružja „Milan Blagojević“: Desetine izgubljenih života

Kraj suđenja za tragediju u Lučanima

15.maj 2025. Tijana Stanić

Od eksplozije do presude: Nedostižna pravda u slučaju „MB Namenska“

Dva izgubljena života, jedna porodica izopštena iz zajednice, desetine propusta, šest godina razvlačenja po sudovima, oslobađanje jednog optuženog i ublažavanje kazne drugom. Ovo je epilog suđenja zbog smrti dvojice radnika u fabrici „MB Namenska“ koje je završeno 14. maja

Ekologija

15.maj 2025. B.B.

Kako se podzemnom kvadraturom izigrava propis o zelenim površinama

Projekti se u javnosti promovišu kao zelene oaze, linijski parkovi i koridori, ali oni uključuju ogromne podzemne kvadrature, uključujući podzemne garaže, a to delom obesmišljava ulogu zelenih površina

Udruženje „Svici u mraku“

Autizam

14.maj 2025. Milica Srejić

„Svici u mraku“: Kako osobama sa autizmom oplemeniti život

Osobe sa autizmom nakon srednje škole sistem maltene zaboravlja. Zato, Mikica Petronijević, otac mladića sa autizmom, u Aranđelovcu pravi centar kako bi im oplemenio život, a roditeljima obezbedio predah

Komentar

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm

Komentar

Novosadski taoci režima: Ko ruši državu, a ko je brani

Režimska odmazda biće strašna ako otpor posustane. Sada hoće da utamniče ljude koji su čavrljali o rušenju vlasti jer su time tobože rušili državu. Ali, državu je oteo i srušio režim, odavno

Nemanja Rujević

Država i kultura

Skadar na Bojani: Da li će beogradska Filharmonija opet izvisiti za zgradu

Ministarstvo za javna ulaganja podnelo je zahtev za građevinsku dozvolu za gradnju nove zgrade Beogradske filharmonije. S obzirom da se zna da je projekat preskup i da za njega nema para, deluje da je i ovo samo nova šarena laža

Sonja Ćirić
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure