
Beograd
Zašto Beograd i dalje nema otvoreni budžet
„U 2025. godini, kada gotovo svaka evropska prestonica ima javno dostupan budžetski portal, Beograd i dalje funkcioniše po principima zatvorene kase“, upozorava organizacija Beograd u pokretu
Deset gradova i opština u Srbiji od ove jeseni prikjlučilo se inicijativi za unapređenje usluga mentalnog zdravlja i psihosocijalne podrške za decu i prevencije nasilja
U deset opština i gradova u Srbiji biće formirani timovi stručnjaka koji će u tri osnovne škole na svojoj teritoriji, ojačati znanja i veštine nastavnika i zaposlenih u školi – kako da prepoznaju rane znakove da je dete u uznemireno, kako da pruže psihološku prvu pomoć i kako da decu upute na specijalizovane usluge mentalnog zdravlja.
Svaka od ovih škola će imati otvorene dijaloge sa zainteresovanim roditeljima i decom na temu rane adolescencije, mentalnog zdravlja i nasilja.
Podrška će biti dostupna u školama u Velikom Gradištu, Zaječaru, Zrenjaninu, Kragujevcu, Kruševcu, Prijepolju, Raškoj, Temerinu, Ćupriji i Šapcu.
Neophodno osnaživanje zajednice
Istraživanje Centra za prava deteta (CPD) je pokazalo da bi većina dece prvo razgovarala o svojim problemima sa prijateljima, a ne sa odraslima.
Iako najviše veruju svojim prijateljima, u nekim slučajevima deca su spremna da se obrate i svojim roditeljima.
Iako su svesni postojanja stručnog osoblja za dečji razvoj u školi, deca kažu da nemaju poverenja u školskog psihologa i da im se ne bi poverili o svojim problemima.
Većina dece kaže da ne veruje da bi ti razgovori ostali poverljivi. Takođe, strahuju od negativnih posledica koje bi mogle nastati ako prijave nasilno ponašanje drugih učenika. Naglašavaju da se boje da bi se nasilje moglo da eskalira ako posreduje škola ili socijalna služba.
Ovaj stav ukazuje na ozbiljan jaz u komunikaciji i poverenju između dece i odraslih koji bi trebalo da im pruže podršku. Škole i socijalne službe moraju više raditi na izgradnji odnosa poverenja, obezbeđujući da deca osećaju sigurnost i zaštitu.
Takođe, neophodno je raditi na razvijanju pristupa koji će deci omogućiti da bez straha potraže pomoć, uz osiguranje poverljivosti i adekvatne reakcije.
Trougao poverenja
Projekat „Promovisanje dobrobiti dece u zaštiti od nasilja” sprovodi Centar za prava deteta, čiji je krajni cilj stvaranje trougla poverenja između prosvetnih radnika roditelja i dece, kao i lokalne zajednice, u kojoj se problemi otvoreno postavljaju i brzo rešavaju.
Jedan od ciljeva projekta je i da unapređenje pristupa i kvaliteta usluga mentalnog zdravlja i podrške koja se pruža deci koja su riziku od nasilja ili su već izložena nasilju.
„U 2025. godini, kada gotovo svaka evropska prestonica ima javno dostupan budžetski portal, Beograd i dalje funkcioniše po principima zatvorene kase“, upozorava organizacija Beograd u pokretu
Studenti su pozvali nadležne da odmah obustave sve radove i da se celokupni kompleks Sajma zaštiti kao nepokretno kulturno dobro
Povređeni su dete (2), otac deteta (32) i jedna žena (52)
Ljudima, a možda i svim sisarima, nežnost je nužna za preživljavanje. Gravitacija neće usporiti i beton neće omekšati samo zato što ja padam; pohlepa se neće smanjiti i ratovi neće prestati samo zato što neka deca plaču za svojim očevima ili zbog gladi. Mi moramo svet da učinimo podnošljivim jedni za druge, da ga omekšamo, obuzdamo, ukrotimo, ponekad i da na sebe primimo udarac izvorno namenjen nekome koga volimo
Probudi te tutnjava, vidiš kako krevet vibrira, a luster se ljulja: zemljotres. Trk napolje. I nema ulaska u kuću narednih pola dana. Deca danas, šta god se dešavalo, ne reaguju na to, slušalice i mobilni su tu i baš ih briga za zemljotres, ni ne primete ga. Ali tada su dolazili neki ljudi i upozoravali, to im bio posao. Danas se, u ovom sistemu, to neće desiti, ostaviće te sistem na milost i nemilost
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve