Udruženje arhitekata Srbije ocenjuje da su sadašnji učesnici u rekonstrukciji zgrade Železničke stanice, iako su radili u mnogo boljim uslovima nego tim Imre Farkaša pre 60 godina, dozvolili da nadstrešnica postane opasnost po ljude
Sadašnja generacija izvođača koji su rekonstruisali zgradu Železničke stanice u Novom Sadu, dozvolila je da dođe do rušenja nadstrešnice – ocenili su članovi Udruženja arhitekata Srbije u saopštenju povodom tragedije koja se dogodila u petak.
„Pre tačno šezdeset godina arhitekta inženjer Imre Farkaš, zajedno sa svojim timom inženjera i graditelja, u veoma limitiranim finansijskim, tehnološkim i vremenskim uslovima uspeo je da sagradi ovaj velelepni modernistički objekat, koji je izdržao test vremena.
Nažalost, šezdeset godina kasnije naša generacija inženjera i izvođača, sa veoma izdašnim budžetom, naprednom tehnologijom i dovoljno vremena nisu uspeli da prođu ovaj test, dozvolivši da objekat u vlasništvu Republike Srbije, rekonstruisan sredstvima i pod nadležnošću organa Republike Srbije postane opasnost po bezbednost građana Novog Sada i nažalost dovede do ovog tragičnog stradanja 14 osoba“, piše u njihovom saopštenju.
Foto: Tanjug/Vladimir PorašićZgrada pre tragedije
Zato Udruženje arhitekata Srbije zahteva od „nadležnih institucija da pod hitno i bez odlaganja sprovedu nezavisne krivične i stručne istrage koje se moraju završiti procesuiranjem svih odgovornih lica“.
Smatraju da je jedini način kojim je moguće „zaštiti arhitektonsku i inženjersku struku od kolektivne degradacije“.
„Da bi se ovo i desilo apelujemo na sve naše kolege koje će biti uključene u ovu istragu da deluju prema najvišim etičkim i moralnim standardima struke, ali i ljudskosti.
Apelujemo i na sve vršioce javnih dužnosti da se uzdrže od paušalnog prebacivanja krivice i sačekaju ishod istrage.“
Nadaju se da će tragedija u Novom Sadu „promeniti ustaljene negativne prakse i podići nivo odgovornosti“.
Inače, smatraju da su do tragedije doveli „sa jedne strane preterana formalna regulacija, a sa druge strane suštinska deregulacija na terenu, konstantno marginalizovanje struke, kao i korupcija i nemar“.
Ovo Udruženje je krovno udruženje arhitekata u Srbiji, a uključuje Društva arhitekata Beograda, Novog Sada, Niša, Zrenjanina, Valjeva i Društvo vranjskih arhitekata.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nova taktika studenata i građana da od popodnevnih, pa sve do jutarnjih časova blokiraju bitne delove, ne samo Beograda već čitave Srbije ima i drugih problema pored policije, a to su vrućine. Temperatura asfalta, u danu kada se ona kreće oko 35 stepeni, vrlo lako ide i preko 50 stepeni Celzijusa
Autobusi ne saobraćaju, stanice ne dižu slušalicu, a radovi na putevima blokiraju ulaz u Beograd. I „Srbijavoz“ je naprasno obavestio putnike da obustavlja saobraćaj zbog dojave o bombama. Kako stići u glavni grad Srbije na protest 28. juna
Nikad se još nije desila istovremena blokada svih većih gradova u zemlji za puka dva sata. Sada jeste. Studenti i građani tu neće stati, jer osim otpora nemaju drugog izbora. Kako će teći narodno blokiranje Srbije i što se dalje može očekivati
Pobunjeni studenti i narod mogu da bace pokoju kamenicu, ali ne mogu biti zbilja „nasilni“. Jer, Srbija je odavno u modusu samoodbrane od režimskog nasilja, onog koje uništava i briše živote
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!