
Saopštenje za medije
SBB zvanično postao deo e& PPF Telecom Grupe
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Najstarija Evropska međunarodna organizacija – Savet Evrope, koji okuplja 43 države članice, od svog se osnivanja (1949) zalaže za očuvanje ljudskih prava i sloboda, uspostavljanje vladavine prava i demokratije kao osnovnih principa razvoja jedinstvene Evrope. U cilju efektivnog ostvarivanja tih principa ova organizacija je donela veliki broj već poznatih dokumenata, među kojima se posebno izdvaja: Evropska konvencija o ljudskim pravima, koja zajedno sa Evropskim sudom za ljudska prava predstavlja zasad najefikasniji i najkonkretniji međunarodni instrumentarijum za zaštitu ljudskih prava u državama članicama. Neophodno je pomenuti i Okvirnu konvenciju o manjinskim pravima, Evropsku povelju o regionalnim i manjinskim jezicima, Evropsku socijalnu povelju, Osnovnu konvenciju o pograničnoj saradnji, Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi, Konvenciju o zaštiti podataka i Evropsku kulturnu konvenciju.
Osim toga, Savet Evrope je osnovao i niz insititucija koje se bave konkretnim, aktuelnim problemima iz njegovog domena rada, poput Fonda za društveni razvoj, Centra za globalnu međuzavisnost i solidarnost, Centra za moderne jezike i druge. Priključenje novih članica uslovilo je pokretanje specijalnih programa za saradnju i stručnu pomoć državama koje se tek uključuju u integracione procese.
Svoj doprinos razvoju demokratije na lokalnom i regionalnom nivou Savet Evrope dao je ne samo donošenjem Evropske povelje o lokalnoj samopravi i Nacrtom Povelje o regionalnoj samoupravi već i uspostavljanjem Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti (CLRAE) kao svog konsultativnog tela. Tako je višeslojni pristup izgradnje savremene evropske države i ambijenta za njeno udruživanje u širu evropsku porodicu zokružen. Pored Komiteta ministara, u kome su države članice zastupljene na ministarskom nivou, i Parlamentarne skupštine kao foruma nacionalnih parlamentarnih delegacija, ustanovljeno je savetodavno telo u kome je predstavljeno preko 200.000 lokalnih i regionalnih zajednica zemalja članica. Kongres se zato simbolično označava i kao „glas“ evropskih opština odnosno regiona jer predstavlja jedinstveno mesto susreta i razmene mišljenja demokratski izabranih predstavnika lokalnih zajednica. Takva vrsta debate ipak je institucionalizovana, pa je tako Kongres ovlašćen da daje preporuke i mišljenja Komitetu ministara i Parlamentarnoj skupštini kada se radi o kreiranju jedinstvene strategije lokalnog odnosno regionalnog razvoja u Evropi, a osim toga neposredno sarađuje sa nacionalnim i međunarodnim udruženjima lokalnih i regionalnih zajednica.
Kongres se sastaje jednom godišnje na plenarnoj sesiji, a između se nacionalne delegacije susreću na zasedanjima Stalnog komiteta. Ipak, kako se Kongres ne bi pretvorio u forum za političke debate bez konkretnih aktivnosti, osnovani su i statutarni komiteti kao sto su: Institucionalni komitet koji priprema izveštaje o stanju lokalnog i regionalnog razvoja u Evropi, Komitet za kulturu i edukaciju, zadužen za specifične oblasti poput medija, komunikacije i obrazovanja, Komitet za dugoročni razvoj usmeren na pitanja zaštite okoline i Komitet socijalne kohezije, koji se bavi problemima zapošljavanja, državljanstva, zdravstvenog sistema i uopšte odnosima unutar lokalne zajednice.Najzad, Kongres je odmah po uspostavljanju inicirao i tri projekta
usmerena na pomoć zemljama u tranziciji, koji su u međuvremenu prerasli u dugoročne, oficijalne programe ove institucije, predstavljajući je na najbolji način u lokalnim sredinama gde je njena pomoć zatražena.
– Agencije lokalne demokratije su pilot projekti započeti 1993. godine na teritoriji država bivše Jugoslavije sa ciljem da se uspostavi međunarodna saradnja sa tada potpuno izolovanim područjem Evrope i pruži podrška razvoju zainteresovanih gradova i okolnih regiona. Zanimljivo je da je projekat započeo u našoj zemlji (Subotica), sa kojom Savet Evrope tada nije imao nikakve kontakte, da bi se kasnije proširio na Hrvatsku, Bosnu i Hercegovinu, Makedoniju, sa velikim izgledima da se proširi i na druge zemlje. Isti projekat je inače odnedavno uspostavljen i u drugim delovima Jugoslavije (Niš i Nikšić).
– Međunarodna mreza trenažnih centara – ENTO pruža ekspertsku pomoć i edukaciju u oblasti razvoja lokalne samouprave u zemljama Centralne i Istočne Evrope, ujedno međusobno povezujući lokalne edukacione centre kao i nacionalne asocijacije lokalnih zajednica.
– Specijalni programi podrške omogućavaju stručnu pomoć u sprovođenju reformi sistema lokalne samouprave, izradi odgovarajućeg zakonodavstva i održavanju specijalizovanih usavršavanja namenjenih lokalnim institucijama.
Savet Evrope – Council of Europe: www.coe.int
Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Evrope– Congress of Local and Regional Authorities of Europe: www.coe.fr/cplre
Asocijacija agencija lokalne demokratije – Association of Local Democracy Agencies: www.ldaaonline.org i www.coe.fr/cplre/adl
Evropska mreža organizacija za trenažu lokalnih i regionalnih vlasti – European Network of Training Organisations for Local and Regional Authorities (ENTO): www.asmez.it/ento
Savet evropskih opština i regiona – Council of Municipalities and Regions of Europe: www.ccre.org
Međunarodna unija lokalnih vlasti – International Union of Local Authorities (IULA): www.iula.org
Fondacija za ekonomiju i dugoročni razvoj evropskih regiona – Foundation for the Economy and Sustainable Development of the Regions of Europe (FEDRE): www.federe.org
Sav TV sadržaj na vrhunskoj EON platformi!
Tradicionalni projekat kompanije Lidl Srbija “Čisto iz ljubavi” nastavlja se i ove godine, a osim dobro poznatih akcija uklanjanja otpada iz prirode, obuhvatiće i edukativne radionice namenjene organizacijama i udruženjima građana iz cele zemlje. Nakon učešća na pomenutim radionicama, odabrani akteri civilnog sektora imaće priliku da, uz podršku kompanije, sprovedu akcije čišćenja i time pokrenu pozitivne ekološke promene u svojoj lokalnoj zajednici
Ako bi Grad Beograd samo 30% od prihoda koji dobija za parking odvajao u ekološki fond i koristio ga za poboljšanje javnog prevoza i nove biciklističke staze, kao što to rade u inostranstvu, vazduh u gradu bi bio čistiji
“Tražim da sala bude na Terazijama. Humorističko ili bulevarsko pozorište, koje nedostaje Beogradu, mora biti tamo gde ljudi ubijaju vreme, a mi im onda ponudimo smešno ubijanje samoće!”
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve