Obavezna registracija
Nova pravila za pripejd korisnike
Do 10. februara korisnici pripejda moraće da registruju svoje brojeve u skladu sa Zakonom o elektronskim komunikacijama. Kompanija Yettel pripremila je različite pogodnosti za svoje korisnike
U Srbiji je u poslednjih pet godina broj kupaca preko interneta upetostručen i sada ih je 2,5 miliona. Broj sajtova na kojima može da se kupuje povećan je više od osam puta, a danas u proseku imamo jednu platnu karticu po glavi stanovnika. Trend rasta broja bezgotovinskih transakcija dodatno je ubrzala pandemija, ali sa tek 110.000 POS terminala, Srbija i dalje ima 2,2 puta manje prodajnih mesta u odnosu na EU na kojima možete da kupujete iako nemate gotovinu. Odgovor je Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje. Tim povodom razgovarali smo sa tim liderom u ime GIZ-a u Srbiji Zlatkom Milikićem, koji za “Vreme” pojašnjava šta znači inicijativa i kakve koristi imamo od bezgotovinskog društva.
Šta donosi Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje?
Cilj projekta je podrška većoj finansijskoj inkluziji građana i privrede odnosno njihovom uključivanju u finansijske tokove, smanjenju sive ekonomije i bržem ekonomskom razvoju Srbije kroz podsticanje većeg korišćenja bezgotovinskih plaćanja. Kako bismo povećali prihvatnu infrastrukturu, planirano je da opremimo 25.000 prodajnih mesta širom Srbije da prihvataju bezgotovinska plaćanja, a očekujemo da ih bude i više. Okosnica projekta je Program podrške za uvođenje bezgotovinskih plaćanja (POS program) namenjen malim trgovcima i institucijama koji dosad nisu prihvatali kartična ili instant plaćanja. Program podrazumeva besplatan POS u trajanju od godinu dana i subvencionisanu trgovačku naknadu.
Nacionalna inicijativa za bezgotovinsko plaćanje je zajednički projekat Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH i kompanija Mastercard i VISA, koji se sprovodi pod okriljem develoPPP programa Nemačkog saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ) u saradnji sa NALED-om i Ministarstvom finansija Republike Srbije.
Sa Ministarstvom finansija potpisan je Sporazum o saradnji na realizaciji inicijative tako da će svi privrednici koji apliciraju za subvencije države radi uvođenja novih fiskalnih kasa moći da se prijave i za dodatnu subvenciju POS programa kako bi nabavili novi all-in-one uređaj, klasičan POS terminal, softPOS ili e-commerce rešenje i tako odmah počeli da prihvataju bezgotovinska plaćanja.
Koji je doprinos GIZ–a ovom projektu?
GIZ kroz develoPPP program povezuje javni i privatni sektor u realizaciji projekata od značaja za celokupnu zajednicu, a razvoj bezgotovinskog društva jeste jedan veoma koristan cilj. Zato će posebna pažnja biti posvećena uključivanju osetljivih kategorija građana u bezgotovinsko društvo kroz poštovanje principa “Da niko ne bude izostavljen”, kako bi svi segmenti naše zajednice osetili prednosti modernih načina plaćanja.
Šta za nas znači razvoj bezgotovinskog plaćanja i bezgotovinskog društva?
Prednosti bezgotovinskih plaćanja nad gotovinom su višestruke. Za građane to znači i do tri puta kraću kupovinu, veći izbor prodavnica, mogućnost kupovine proizvoda iz inostranstva, kupovinu na rate, a pre svega ličnu zaštitu kako od krađe i gubitka novca tako i očuvanja zdravlja u uslovima pandemije jer smanjuju broj fizičkih kontakata s prodavcima. Bezbednosni faktor i smanjenje kriminala je važan i za trgovce, kao i za državu. Privrednici mogu da povećaju broj mušterija, povećaju njihovo zadovoljstvo i kreiraju nove proizvode, kao i da sebi otvore nova tržišta dok državi razvoj bezgotovinskog društva pomaže u smanjenju sive ekonomije, unapređenje nadzora nad finansijskim tokovima i plaćanjem poreza, a pre svega brži ekonomski razvoj kroz povećanje poslovnih aktivnosti.
Projekat podržava razvoj svih vrsta bezgotovinskih plaćanja, od instant plaćanja, kartica, preko mobilnog novčanika i drugih plaćanja nove generacije, kako bismo građanima ponudili veću slobodu izbora kako će kupovati.
Da li postoje slična međunarodna iskustva i koji su njihovi rezultati?
Nacionalna inicijativa inspirisana je sličnim programom u Poljskoj gde je za više od tri godine uvedeno 430.000 novih POS terminala odnosno gotovo 40% od postojećih 1,1 milion. Terminale je u toj zemlji kroz projekat dobilo 303.000 trgovaca tako da je broj onih koji prihvataju bezgotovinsko plaćanje sada povećan na više od 490.000, a otvorena je 301.000 radnih mesta.
Do 10. februara korisnici pripejda moraće da registruju svoje brojeve u skladu sa Zakonom o elektronskim komunikacijama. Kompanija Yettel pripremila je različite pogodnosti za svoje korisnike
Više od 50.000 roditelja ispratilo Lidlov projekat “Lupilu radionice ranog razvoja”
“Svesni toga da su cene prehrambenih proizvoda možda i najvažnija stavka kućnog budžeta i od izuzetnog značaja za održavanje životnog standarda građana, odlučili smo da upravo pred praznike, u novembru i decembru, ponudimo još povoljnije cene redovnog asortimana i tako pokažemo potrošačima da smo tu za njih u svim tržišnim okolnostima”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve