U dramatičnom apelu upućenom svetskim vladama, 109 humanitarnih organizacija opisuje kako Izrael „izgladnjuje stanovništvo“ Gaze, ali i ono humanitarnih radnika što je u malenom Pojasu ostalo.
„Otvorite sve granične prelaze, omogućite potpunu isporuku hrane, čiste vode, medicinske opreme, skloništa i goriva kroz mehanizam pod okriljem UN, okončajte opsadu i odmah prihvatite primirje“, navode potpisnici apela.
Među njima su Amnesti Internešnl, Lekari bez granica, Oksfam, Karitas i Vor čajld.
Oni podsećaju da je izgladnjivanje civila kao metod ratovanja ratni zločin i dodaju da se u magacinima van i unutar Gaze nalaze tone neophodnih zaliha hrane, vode, lekova i goriva. „Humanitarni sistem koji predvode UN nije zakazao, on je sprečen da funkcioniše“, navode.
Kritikuju simbolične poteze u vidu bacanja pomoći iz vazduha i trulih sporazuma. „Države mogu i moraju spasiti živote, pre nego što više ne bude života za spasavanje“, zaključeno je u pismu.
Sve sravnjeno, svi gladni
Prema Ministarstvu zdravlja u Gazi, u odmazdi Izraela do sada je ubijeno oko 60.000 ljudi, a povređeno oko 140.000. Nekoliko naučnih studija na Zapadu našlo je da su ove brojke konzervativne – da ni Ministarstvo koje kontroliše Hamas ne uspeva da popiše sve mrtve. Žrtava je zapravo oko 60 odsto više, navode neki istraživači.
Tom Flečer, koordinator UN za humanitarnu pomoć, opisao je svoju poslednju posetu Pojasu Gaze. „Sve je sravnjeno sa zemljom: škole, džamije, stanovi. Među ruševinama su psi kopali, tražeći delove leševa. Psi su bili debeli. Ljudi, naprotiv, mršavi“, rekao je on za Špigel.
Rekao je da se UN trudi da pomoć završi u pravim rukama, a ne, kako Izrael tvrdi, u rukama Hamasa.
„Ne mogu da garantujem da ni zrno pirinča ne ode Hamasu. Ali rešenje je da se oblast preplavi humanitarnom pomoći pa da džak brašna više ne košta 500 dolara. UN imaju dovoljno hrane, lekova i šatora na granici sa Gazom, možemo napuniti hiljade kamiona i frustrira me što su isporuke sada nemoguće“, dodao je on.
Traljavi pregovori
Desničarska vlada Benjamina Netanjahua naizmenično šalje poruke o nameri da „potpuno uništi“ Hamas, da raseli Pojas Gaze ili da ipak pristane na neko primirje.
Izral i Hamas posredno pregovaraju u Dohi. Na stolu je dvomesečni prekid vatre i ulazak humanitarne pomoći, ali pitanje je pod kojim uslovima.
Dok Hamas insistira da pomoć dele Ujedinjene nacije i Palestinski polumesec, Izrael pristaje tek da UN budu uključene, ali da pomoć prevashodno deli dubiozna Humanitarna fondacija za Gazu koja je pod kontrolom Izraela.
Američki portal Aksios piše da se specijalni američki izaslanik Stiv Vitkof ovog četvrtka u Rimu sastaje sa visokim predstavnicima Izraela i Katara, koji je posrednik. Tajms of Izrael piše da se Vitkof navodno nada dilu o oslobađanju talaca i prekidu vatre do kraja sedmice.
Smatra se da je u rukama Hamasa još oko dvadeset živih talaca i još oko trideset tela mrtvih. No, ceo dil mogao bi da padne na pitanju humanitarne pomoći.
Dok maltene ceo svet kritikuje Izrael – i zadržava se samo na verbalnim kritikama – zvaničnici te zemlje i dalje poriču kampanju izgladnjivanja i smrti. Šef diplomatije Izraela Gideon Sar tako je na mreži X ponovio da da je „Hamas taj koji strelja i muči civile kad probaju da preuzmu humanitarnu pomoć“.