Na teritoriji Kuršumlije požari su pričinili veliku materijalnu štetu – uništeno je 36 kuća i stambenih objekata, 89 pomoćnih zgrada, velike površine obradivog i šumskog zemljišta, poljoprivredna mehanizacija i pčelinji fond. Iako se izveštaj još dopunjuje i rezultati nisu konačni, preliminarne procene ukazuju na ozbiljne posledice po stanovništvo i poljoprivredu tog kraja.
Opštinski štab za vanredne situacije formirao je dve komisije – jednu za procenu infrastrukture i građevinskih objekata i drugu za štetu na poljoprivrednom i šumskom zemljištu, kao i poljoprivrednoj mehanizaciji. Komisije su na terenu i izveštaji se svakodnevno ažuriraju, a konačna procena štete biće dostavljena nadležnim organima.
Prema preliminarnim podacima, vatra je zahvatila 140 hektara šuma, 58 hektara voćnjaka, 17 hektara pod žitaricama, 94 hektara livada, pašnjaka i krmnog bilja, kao i 10 ari povrća. Oštećeno je 181 poljoprivredno gazdinstvo, izgorelo je 3.750 bala sena i uništene su 89 pčelinjih zajednica. Iako su mnoga gazdinstva pretrpela štetu, u požaru nije bilo uginuća domaćih životinja, kažu u lokalnoj samoupravi u Kuršumliji, pišu Južne vesti.
Vatra i dalje tinja
Požari i dalje tinjaju na teritoriji te opštine, pa su u ponedeljak (14. jul) goreli šuma i nisko rastinje u ataru sela Rastelica duž Administrativne linije sa Kosovom i Metohijom, ali je u prepodnevnim satima taj požar lokalizovan na delu koji ide prema kućama, a trenutno su vatrogasci na terenu i pokušavaju da ga potpuno ugase.
U ponedeljak je izbio i požar u selu Sagonjevo koji je, zahvaljujući brzoj intervenciji vatrogasaca, vojske i meštana, ugašen.
Na području opštine Kuršumlija vanredna situacija je na snazi već desetak dana zbog serije požara koji su ugrozili ljude, imovinu i prirodne resurse.
Lokalne vlasti apeluju na meštane da ostanu oprezni i blagovremeno prijavljuju sva nova žarišta, kao i eventualnu štetu koja još nije evidentirana.
Izvor: Južne vesti