Pobuna građana protiv režima Aleksandra Vučića eskalirala je po završetku Vidovdanskog protesta, a sa tim i prekomerna upotreba sile policije. Lista brutalnih postupaka Žandarmerije, Policijske brigade i Interventne jedinice od početka studentskih protesta u novembru prošle godine je poduža
Brutalnost policije na ulicama Srbije, prekomerna upotreba sile i nezakonito postupanje prilikom hapšenja uzeli su maha.
Već osam meseci traje borba za pravnu državu koju su pokrenuli studenti. Studenti su zastrašivani, mlaćeni, a od kada je studentska buna prerasla u građansku, na meti organa reda može se naći svako ko se, čak i slučajno, u pogrešno vreme našao na pogrešnom mestu.
„Sitnih“ sukoba demonstranata i policije bilo je još od početka blokada krajem prošle godine. Pred najavljene proteste sprovođena su i „preventivna“ hapšenja.
Dok pobunjeni deo društva smatra da u bespravnoj državi ima pravo da u svojoj borbi blokira saobraćaj, vlast je policiji izdala naređenje da razbija blokade, hapsi učesnike protesta, masovno ih legitimiše i piše prekršajne prijave, pri čemu često dolazi do prekomerne upotrebe sile, a sve u ime zakona.
Zapravo je i sam izlazak na ulice maskiranih žandarma u punoj opremi za razbijanje demonstracija prekomerna reakcija državne sile na potpuno mirne građanske proteste.
Martovska brutalnost
Pendreke su na „blokadere“ policijci prvi put isukali tokom prve blokade RTS-a.
U noći između 10. i 11. marta pripadnici Žandarmerije sukobili su se sa studentima ispred zgrade javnog servisa. Tada je povređen i jedan policajac.
Usledio je najveći skup u istoriji Srbije 15. marta u Beogradu. Zvuk koji je razbio ljude koji su mirno protestovali u Ulici kralja Milana, uneo strah i paniku među prisutnima i kod mnogih izazvao fizičke tegobe.
Upotreba u Srbiji zabranjenog zvučnog oružja svakako spada u policisjku brutalnost.
Da li Srbija uopšte poseduje zvučni top❓
Mediji su još 2022. i početkom 2023. godine pisali o nabavci zvučnog topa, što tada MUP nije potvrdio, ali ni demantovao.
Pred Vidovdan su studenti pozivani na informativne razgovore, opet su vršena hapšenja kao i pred 15. mart, a jedan od slučajeva koji je podigao na noge Srbiju jeste slučaj Stefana Tomića.
Stefan Tomić priveden je 24. juna, a Studenti u blokadi naveli su tada u saopštenju da su ga dvojica muškaraca u civilu na putu ka raskrsnici ispred Vlade „nasilno uvela u automobil“.
Satima kasnije nije se znalo gde se Stefan nalazi i u kakvom je stanju.
Brutalnost na Vidovdan
Ipak, najveća brutalnost nad „neposlušnim“ građanima počela je u vidovdanskoj noći, posle protesta u Beogradu. Tada je svako na svoj način doživeo „zeleno svetlo“ koje su dali studenti.
Suzavac, premlaćivanje, nasilno hapšenje i potiskivanje pobunjenih građana u Beogradu označili su početak višednevnih nereda koji su se iz prestonice proširili narednih dana i na ostale delove Srbije.
Student Luka Mihajlović uhapšen je u vidovdanskoj noći, a njegov kolega je za N1 tada izjavio da je Luka zadobio teške telesne povrede.
Novak Simin rekao je tada da je Luka „zadobio teške telesne povrede – slomljenu gornju vilicu, nos, jagodičnu kost, naprslu čeonu kost, ima i povrede očne duplje, čeka već na operacije koje moraju da mu budu pružene, adekvatna pomoć“.
Kako je naveo Simin, ono što znaju i što su videli sa snimaka i iz izjava svedoka, „kordon Žandarmerije je krenuo da probija, a Luka je ostao“.
„Vidi se na snimcima kako on podiže ruke, ne napada policiju, a jedan od žandarma ga u punoj opremi udara prvo pesnicom u lice, a zatim kad pada na zemlju i dalje se vide dodatni udarci, što je dovelo do teških telesnih povreda. Luki narednih šest do sedam sati nije pružena adekvatna pomoć, do ranih jutarnjih časova se nalazio u vozilu Žandarmerije“, rekao je tada Simin.
Postvidovdanska represija
Videlo se već 28. juna kasno u noć da je Vidovdan samo početak. Zemun je krenuo prvi, a onda su ustali i Novi Sad, Užice, Čačak, Niš, Zaječar, Kragujevac, Zrenjanin, Subotica, Šabac, Loznica…
Blokade i građanska neposlušnost širom Srbije dovele su do angažovanja velikog broja policijskih snaga.
Pojavile su se i sumnje da pojedinci koji hapse građane i studente čak nisu pravi policajci.
Nizali su se redovni izveštaji MUP-a o broju uhapšenih demonstranata i broju povređenih policajaca.
Ali organi reda nisu prestali sa brutalnošću.
Građani navode da su kordoni policije stigli ispred zgrade ETF-a, zaleteli se na ljude pic.twitter.com/id2G04O4mm
Troje studenata i jedan advokat povređeni su u pokušaju upada policije na Pravni fakultet u Beogradu i masovnom hapšenju koje se desilo 3. jula u Beogradu.
Nova.rs došla je do snimka na kojem se vidi brutalnost koju ljudi u uniformama primenjuju nad jednom studentkinjom, u pokušaju da joj otključaju telefon uz pomoć prepoznavanja lica.
Portal https://t.co/z0zJelDd2i došao je u posed uznemirujućeg snimka stravičnog policijskog postupanja prema studentkinji, prošle nedelje, tokom blokade ispred Pravnog fakulteta u Beogradu. pic.twitter.com/OLfrbEMpK1
Nakon blokade magistrale pritvor je određen Radovanu Novakoviću, Pavlu Cicvariću, Branku Nikoliću, Aleksi Nikoliću, Dejanu Ćosiću, Vladana Sinđiću i Marku Radovanoviću.
Upravni odbor (UO) Advokatske komore Srbije je izglasao trodnevnu obustavu rada advokata, a povod je odluka o određivanju pritvora do 30 dana njihovom kolegi iz Užica Radovanu Novakoviću.
Portal Nova.rs je objavio da se u užičkoj bolnici na odeljenju hirurgije od nedelje nalazi Bojan Marić (21), koji je zadobio telesne povrede prilikom intervencije Žandarmerije.
I (neki) policajci imaju dušu
Da su oči ogledalo duše moglo se videti na jednom snimku koji je osvanuo na mrežama. Policajac kojem se građani obraćaju ne može da ih pogleda u oči i na ivici je suza. Njegov kolega ipak ima više hrabrosti, ali i on na kraju skreće pogled.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Iako se globalno beleži rast prodaje električnih vozila, u Srbiji je njihova kupovina i dalje ispod jedan odsto svih novih vozila. Koji su razlozi za to
Nakon više od decenije rada, regionalna televizija Al Džazira Balkans (AJB) gasi svoj program. Sa sedištem u Sarajevu i redakcijama širom bivše Jugoslavije, AJB je bila prepoznatljiva po kvalitetnom dokumentarnom i informativnom sadržaju. Iako zvanični razlozi još nisu objavljeni, pretpostavlja se da je odluka o gašenju doneta iz finansijskih razloga
„Nazivaju nas anarhistima, neprijateljima države i teroristima. Svakog dana nas napada provladina štampa, a i sama vlada“, kaže u intervjuu za nemački magazin Špigel rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić
Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice
Gestom pumpanja na Vimbldonu Novak Đoković je na sebe navukao kletve i uvrede režima Aleksandra Vučića. Stavljen je u isti koš sa „blokaderima-teroristima“ i „antisrbima“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!