Novinare uče da nije vest kad pas ujede čoveka, nego kad čovek ujede psa.
Tako su nemački mediji krajem 2022. godine jedva dočekali da jave kako je čovek u pokrajini Hesen zbilja ujeo psa. I to policijskog, pri hapšenju.
Ali, valjalo je pričekati još skoro tri godine da bi se desio događaj još manje verovatan od toga – milijarderi su platili porez na nasleđe!
Takva vest je stigla krajem juna, kada su naslednici pokojnog Hajnca Hermana Tilea morali da prebace pokrajini Bavarskoj čak četiri milijarde evra poreza. To je apsolutni rekord u Nemačkoj.
Zakon pun rupa
Nije da Nemačkoj manjka milijardera, nego je zakon pun rupa. Neki bi rekli – namerno pun rupa.
Što malom čoveku nije dato, milijarderu jeste. Tako se već skoro uopšte ne plaća porez kad se nasleđuju firme i poslovne imperije, pod uslovom da naslednici nastave biznis.
Na ostali imetak, bogataš može izbeći porez ako na vreme prijavi mesto stanovanja u inostranstvu. Ili ako sav imetak prenese u „fondaciju“ pa, kad umre, zvanično nema ništa, a njegovi naslednici „upravljaju“ fondacijom.
Baš je to hteo i Tile, čovek koji se obogatio proizvodnjom kočnica za kamione, vozove i tako dalje, njegova firma Knorr Bremse upošljavala je desetine hiljada ljudi. Stigao je da bude i drugi najveći pojedinačni akcionar Lufthanze.
Gramzivost i pohlepa
Tile je umro 2021. godine, ostavljajući lično bogatstvo od 15 milijardi evra. Bio je jedan od najbogatijih Nemaca.
I hteo je na vreme, tri godine pred smrti, da osnuje „fondaciju“ kojom bi upravljala njegova supruga. No, među familijom je izbila svađa, sudski procesi i osporavanja. Tako je ispalo da je fondacija za izbegavanje poreza registrovana valjano tek prošle godine.
A to znači, kad je Tile umro, fondacija još nije bila aktivna. Dakle, naslednici-milijarderi su morali da izdvoje ogroman porez od četiri milijarde evra. Ta vest je objavljena tek nedavno, pare su uplaćene u aprilu ove godine.
„Čak i nakon tog najvećeg poreza na nasleđe u istoriji će porodica nekako uspeti da spoji kraj sa krajem“, piše ironično levičarski Tagescajtung. List ukazuje da sistem dopušta ultra-bogatima da se lako izvuku.
Prošle godine je u Nemačkoj recimo ukupno ubrano svega deset milijardi evra poreza na nasleđe. Ove godine će, zahvaljujući pohlepi Tileovih naslednika, biti malo više.
Ovaj porez pripada pokrajinama, u ovom slučaju – Bavarskoj.