img
Loader
Beograd, 19°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Obrazovanje

Srednjoškolci: Ko odlučuje šta je nacionalni interes

26. мај 2025, 18:33 S.Ć.
Foto: Promo
Copied

Unija srednjoškolaca Srbije upozorava da Izmene zakona o udžbenicima omogućavaju državnu kontrolu nad ključnim nastavnim predmetima, ukidaju autonomiju škole i konkurenciju u izdavaštvu udžbenika, i donose još mnogo toga štetnog po obrazovni sistem

Unija srednjoškolaca Srbije (UNSS) objavila je Kritički osvrt na Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, koji je na javnoj raspravi od 15. maja.

UNSS je reprezentativna organizacija srednjoškolaca, sa više od 190 učeničkih parlamenata članica. Smatraju da o zakonima koji regulišu udžbeničku politiku i imaju direktan i dugotrajan uticaj na kvalitet obrazovanja, treba da razgovaraju i odlučuju i svi zainteresovani a pre svega učenici, a ne samo izdavači i Ministarstvo prosvete.

Državna kontrola

Ključni problem, navode u svojoj analizi, odnosi se na jednu od centralnih intencija Nacrta:

„Uvođenje kategorije ’udžbenik od nacionalnog interesa’ institucionalizuje državnu kontrolu nad ključnim predmetima (istorija, geografija, jezik…). Problematično je što nije jasno ko i kako odlučuje šta je „nacionalni interes“, i što se može koristiti kao mehanizam za ideološku homogenizaciju.“

Smatraju da „postoji rizik da ovakav pristup bude zloupotrebljen za ideološku instrumentalizaciju obrazovanja. Potrebno je preciznije definisati mehanizme kontrole kvaliteta i stručne recenzije, kako bi se očuvala naučna i pedagoška nezavisnost.“

Upozoravaju i da se zakonodavac ne osvrće na potrebu da se udžbenici izrađuju u skladu s principima pluralizma, kritičkog mišljenja i naučne zasnovanosti, već se akcenat isključivo stavlja na nametanja jedinstvene interpretacije nacionalnih tema.

Zavod za udžbenike

Zakon predviđa da udžbenike od nacionalnog i posebnog interesa izdaje isključivo javni izdavač, dok se štampa poverava državnom pravnom licu.

Iako se u tekstu ne pominje konkretno ime, sve indicije upućuju da bi ta funkcija mogla pripasti ili Zavodu za udžbenike, ili eventualno novom entitetu koji bi Vlada formirala sa istom ulogom, pod direktnom ingerencijom Ministarstva prosvete.

Ovakva rešenja predstavljaju suštinsko napuštanje do sada važećeg modela pluralizma u izdavaštvu, a predlog zakona time uvodi de facto državni monopol nad ključnim obrazovnim sadržajima.

Takođe, iako se u predlogu navodi da će se autori i recenzenti nacionalnog udžbenika birati putem javnog poziva, ostavljanje celokupne kontrole jednom entitetu – koji je pod neposrednom nadležnošću Vlade ili Ministarstva – otvara prostor za institucionalnu netransparentnost, ali i politizaciju obrazovnog procesa. Bez uvida javnosti u sastav i rad komisija, bez stručne nezavisnosti i bez zaštitnih mehanizama protiv pritisaka, sistem postaje zatvoren i podložan zloupotrebama, kažu u UNSS.

Cena i težina

Nacrtom je zatim predviđena mogućnost da Vlada Republike Srbije utvrdi najvišu dozvoljenu maloprodajnu cenu udžbenika, kao i maksimalnu težonu udžbenika po predmetu, razredu i obrazovnom nivou.

Zabrinjava, navode u UNSS  to što se sve ove promene uvode bez prethodne analize tržišta, konsultacija sa proizvođačima, školama, roditeljima i učenicima, niti javno dostupne studije o realnim troškovima izrade i distribucije udžbenika, pa može doći do situacije da se kvalitet žrtvuje radi zadovoljavanja administrativno propisanih ograničenja.

Bez demokratije

Jedna od odredbi koja naizgled uvodi elemente demokratizacije u obrazovni sistem jeste definisanje obaveze da škole biraju udžbenike.

Međutim, skreće se pažnja u analizi,  ova odredba praktično poništava uvođenje udžbenika od nacionalnog interesa, čija je primena obavezna u svim školama bez mogućnosti izbora.

Time se poništava osnovni princip pluralizma i autonomije škole i nastavnika, jer u ključnim predmetima (kao što su istorija, srpski jezik ili geografija), škola više neće imati slobodu izbora između više udžbenika.

Javna rasprava o Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima traje do 4. juna. Podsetimo, nacionalne udžbenike su obavezne da koriste sve škole, bez izuzetka.

 

 

 

 

 

 

 

Tagovi:

cena Nacionalni udžbenik Unija srednjoškolaca Zakon o udžbenicima Zavod za udžbenike
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Društvo
Naslovna strana Vremena

Novi broj „Vremena”

28.мај 2025. I. M.

Adam Mihnjik za „Vreme”: Studentski bunt je kulturna budućnost Srbije

U intervjuu iz Varšave, Adam Mihnjik, jedan od najvažnijih evropskih intelektualaca govori o otporu, komunizmu, novinarstvu, zatvoru i zašto veruje da Srbija ima šansu za bolji put

Pobunjeni prosvetni radnici: Meta odmazde režima

Novi otkazi u prosveti

28.мај 2025. T. S.

Obračun sa neposlušnima: Tri nastavnice iz Srbobrana dobile otkaz zbog obustave nastave

Tri nastavnice iz Gimnazije „Svetozar Miletić“ u Srbobranu dobile su otkaz jer su u znak podrške studentskim protestima obustavile nastavu. One su poslednje žrtve neobuzdanog režima koji se mesecima obračunava sa pobunjenim prosvetnim radnicima

NAT se bavi akreditaciom studentskih programa

Pritisak na univerzitet

28.мај 2025. Katarina Stevanović

NAT pod lupom: Zašto se osipaju tela koja brinu o kvalitetu obrazovanja?

Pod pritiskom vlasti, univerziteti u Srbiji prelaze na onlajn nastavu, blokade traju, a Nacionalno telo za akreditaciju ostaje bez članova. To je ono telo koje je fakultetima u blokadi pretilo oduzimanjem akreditacije. Da li se ostavke zaista podnose iz „ličnih razloga“

Anti-SLAPP konferencija

Mediji

27.мај 2025. M.S.

Anti-SLAPP konferencija: Srbija među pet država sa najviše SLAPP tužbi

Tužbe koje imaju za cilj da ućutkaju kritiku, zakopaju istinu i kazne one koji imaju hrabrosti da govore jesu SLAPP tužbe, a Srbija je među pet država Evrope koje su najviše pogođene ovim tužbama

Duško Vujošević

Zdravlje

27.мај 2025. K. S.

Zašto Duško Vujošević ide u Belorusiju po bubreg?

Posle dugogodišnjeg problema s bubrezima, legendarni košarkaški trener Duško Vujošević, otputovao je u Minsk, glavni grad Belorusije, gde će dobiti novi bubreg

Komentar

Pregled nedelje

Vučić pod kapuljačom

Kao paradržavni organ specijalne namene koji metalnim štanglama zavodi „red i mir“, Vučić upravo legalizuje kapuljaše. U pitanju je – otprilike – nešto nalik na Musolinijeve „borbene saveze“ iz 1919-1922.

Filip Švarm

Komentar

Otadžbinu brani „istraživački tim Informera“

Sreća da Srbija ima „istraživački tim Informera“! Dragan J. Vučićević je u poslednji čas otkrio pakleni plan „zločinaca“ i „blokadera“ i tako opet spasao državu. To što laže manje je bitno

Nemanja Rujević

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1795
Poslednje izdanje

Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac

Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati se
Smene na čelu novosadske policije

Od ranije poznati načelnici

Sve greške predsednika Srbije

Aleksandar Vučić, vođa opozicije

Slučaj Novaka Đokovića

Uvek svoj, a na pravoj strani

Intervju: Mario Knezović, frontmen grupe “Zoster”

Sve može biti muzika

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure