
Susret sa Putinom
Litvanija i Letonija zabranile prelet Vučiću do Moskve
Letonija i Litvanija zabranile prelet aviona u kome bi bio srpski predsednik Aleksandar Vučić na putu ka Moskvi
Univerzitet poziva na dijalog sa studentima, kako bi se ispunili njihovi zahtevi i stvorili uslovi za nastavak školske godine, čiji je regularan završetak ozbiljno ugrožen
Platforma za razgovor – ovo je dokument koji je Univerzitet u Beogradu predstavio, nakon razgovora sa premijerom Đurom Macutom. Zamišljen je kako bi studenti kroz dijalog imali priliku da razgovaraju sa nadležnim organima i institucijama.
„Pokušaj da se protiv volje studenata izvode nastavne aktivnosti predstavljao bi povredu prava na slobodno okupljanje u cilju zaštite javnog interesa, koje je garantovano najvažnijim aktima međunarodnog prava. Osim toga, takvo postupanje bilo bi u suprotnosti sa načelima akademskog integriteta i akademskih sloboda, te s etičkim principima na kojima se temelji naše društvo“, navedeno je u dokumentu koji je objavljen i na sajtu Univerziteta.
Kako se navodi u dokumentu, izvođenje nastave protiv volje studenata bilo bi faktički nesprovodivo, što se može zaključiti iz iskustava visokoškolskih ustanova u Srbiji na kojima je rukovodtsvo pokušavalo da održi nastavu u postojećim uslovima.
„Rektor i dekani nemaju mandat od studenata da pregovaraju o ispunjenju studentskih zahteva, niti okončanju i modifikovanju blokade. Univerzitet u Beogradu podržava inicijalne studentske zahteve, ali ne učestvuje u organizaciji blokada, niti može da ih obustavi“, navedeno je u Platformi koju su potpisali Vladan Đokić i 31 dekan.
Prekid hajke
Dodaje se da su Univerzitet i fakulteti konstatovali faktičko stanje nastalo odlukom studentskih plenuma i istovremeno podržali studentske zahteve i pravo studenata na miran protest, okupljanje i izražavanje mišljenja.
„Rektor i dekani ne raspolažu pravnim mehanizmima ni faktičkim mogućnostima da okončaju blokade, s obzirom da studentski zahtevi nisu u nadležnosti rektora i dekana, već se odnose na šire društvene činioce“, navedeno je na univerziteskoj Platformi, podsećajući i na to da je Ministarstvo prosvete, u svom dopisu od 25. decembra prošle godine, konstatovalo nemogućnost izvođenja nastave.
Univerzitet u Beogradu zahteva da bez odlaganja prestanu pritisci na njega i njegove članice, a posebno da se obustavi vanredni nadzor prosvetne i finansijske inspekcije, kao i Državne revizorske institucije na fakultetima.
Zahteva se i prestanak medijske hajke na rektora, dekane, studente i zaposlene, kao i javno iznošenje pretnji i pritisaka upućenim najstarijoj i najuglednijoj visokoškolskoj ustanovi u Srbiji.
Još jedan od zahteva jeste isplata sredstava za sve zaostale plate iz budžetskih sredstava u punom iznosu.
Insistira se i na tome da se stavi van snage izmena Uredbe o normativima i standardima uslova rada univerziteta i fakulteta za delatnosti koje se finansiraju iz budžeta, jer se njom protivustavno i protivzakonito menja struktura radnih obaveza zaposlenih na visokoškolskim ustanovama, piše FoNet.
Traži se i da se stavi van snage Zaključak Vlade od 24. marta, kojim se protivzakonito odlučuje da će se visokoškolskim ustanovama uplaćivati samo deo sredstava za budžetske plate nastavnika i saradnika.
Pitanja za državu
Univerzitet u Beogradu je putem Platforme postavio pitanja Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete.
Prvo pitanje jeste da li se i kada planira početak dijaloga sa studentima koji blokiraju fakultete o ispunjenju njihovih zahteva, kako bi se omogućio nastavak školske godine?
Još jedno od pitanja jeste i to kada će početi naredna akademska školska godina i da li se planira produženje tekuće školske godine.
Pitanja upućena Vladi odnose se na to kada i pod kojim uslovima će se obavljati upis na studije u narednu školsku godinu i traži se njen odgovor na pitanje da li se se planira smanjivanje propisanog broja ESPB bodova, kao uslov za upis na teret budžeta ili opcija bezuslovnog upisa studenata u narednu školsku godinu, uz zadržavanje sadašnjeg statusa studenata.
Poslednje pitanje u nizu je i da li se planira promena i smanjivanje uslova za zadržavanje studentskih stipendija i kredita.
Kako je vlast odgovarala na studentsku blokadu
Studenti koji učestvuju u blokadi fakulteta, zahtevajući odgovornost za tragične propuste u vezi pada nadstrešnice, postali su meta privođenja, institucionalnih pritisaka i, medijskih diskreditacija, čak i fizičkog zastrašivanja.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, optužio je studente za pokušaj „obojene revolucije“, tvrdeći da su finansirani od strane stranih sila, sa ciljem da destabilizuju zemlju.
Tokom većeg broja protesta, privedeno je više osoba, među kojima su studenti i politički aktivisti.
Studenti su prijavili napade od strane neidentifikovanih osoba tokom protesta.
Iako je predsednik Vučić izjavio da su svi zahtevi studenata ispunjeni, studenti su insistirali na odgovornosti za napade i oslobađanju privedenih, što vlasti nisu u potpunosti prihvatile.
Incidenti vezani za fizičke napade na studente, u kojima su automobili udarali u studente koji su učestvovali u blokadama, izazvali su dodatnu zabrinutost zbog bezbednosti studenata tokom protesta.
Time se postavilo pitanje odgovornosti nadležnih institucija za zaštitu građanskih prava i sloboda.
Letonija i Litvanija zabranile prelet aviona u kome bi bio srpski predsednik Aleksandar Vučić na putu ka Moskvi
Jedini put do uspeha opozicije i studenata vodi kroz jasno ujedinjenje u funkcionalan politički front – bez starih iluzija o „kolonama" i „grupama građana", poručuje Demostat
Predsednici Rusije i Srbije, Vladimir Putin i Aleksandar Vučić, razgovaraće 9. maja o bilateralnim odnosima i aktuelnim prilikama na Zapadnom Balkanu, najavio je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov
Ministarstvo prosvete donelo je odluku da se završni ispit osnovne škole koji polažu učenici osmog razreda na kraju osnovnog obrazovanja pomeri za nedelju dana. Biće održan u ponedeljak, utorak i sredu - 23, 24. i 25. juna 2025. godine
Prošlo je više od šest meseci od pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, fakulteti su blokirani duže od pet meseci, zahtevi studenata nisu ispunjeni, a na red je došao i naredni - raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Postavlja se pitanje - zašto baš sada
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve