
Nezakonita seča
Krivična prijava zbog seče šume u Košutnjaku
Krivična prijava je usledila nakon ignorisanja poziva institucijama da se izjasne ko je i zašto sekao šumu u Košutnjaku
U jeku studentskih protesta i blokade Univerziteta u Nišu, studenti su uputili oštru poruku patrijarhu Porfiriju, osudivši njegov susret sa Vladimirom Putinom i izjavu o „sprečavanju obojene revolucije“. U saopštenju se poručuje da Crkva ne sme biti instrument vlasti, već glas istine i utočište za potlačene
Studenti Univerziteta u Nišu u blokadi kritikovali su patrijarha Porfirija i izjave koje je dao prilikom susreta sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, govoreći o „obojenoj revoluciji“.
„Izražavamo duboko razočaranje, tugu i gnev povodom susreta patrijarha Porfirija sa predsednikom Rusije, Vladimirom Putinom, kao i izjava koje je tom prilikom dao. Patrijarh je rekao da se u Srbiji ‘sprečava obojena revolucija’ i time stao rame uz rame sa onima koji našu borbu , borbu mladih ljudi za dostojanstvo, pravdu i slobodu, nazivaju državnim udarom“, navodi se na početku objave.
Studenti su podsetili patrijarha da akademci nisu neprijatelji svoje zemlje.
„Mi smo njena deca. I kad nas nazivate „revolucionarima iz uvoza”, kad nas ućutkujete, kada o našim zahtevima ćutite, vi ne izdajete samo nas. Izdajete istinu. Izdajete Jevanđelje. Izdajete moral koji bi trebalo da štitite. Kao što je Juda izdao Hrista, tako ste vi, patrijarše, izdali studente, narod, i istinu“ dodaje se.
„Crkva ćuti pred nepravdom i govori samo kad treba da brani režim“
U objavi se ocenjuje da je borba građana koji protestuju „toliko čista da bi svako ko nosi mantiju trebalo da stoji uz nju, uz studente, uz svoju decu, na ulici, u odbrani dostojanstva naroda. Umesto toga, Vi ste izabrali da sedite sa autokratom koji je svoju zemlju uveo u rat, a u drugima podstiče strah, razdor i represiju“.
„Veze crkvenog vrha sa državnom vlašću u Srbiji su duboke i opasne. Kada crkva staje u odbranu režima umesto naroda, ona gubi svoj autoritet. I postaje instrument sile, a ne vere. Državni vrh je sistematski obezvredio sve što ima smisla, sve što nas vezuje za dostojanstvo, zajedništvo, moral. Obezvredili su znanje, ponižavanjem obrazovanja i nauke. Obezvredili su rad, minimalnim platama i životom u neizvesnosti. Obezvredili su zakon, gaženjem institucija i selektivnom pravdom. A sada su, zarad svog opstanka na vlasti, obezvredili i Crkvu“, stoji u objavi.
Studenti Univerziteta u Nišu u blokadi poručuju da je „od svetilišta napravljena produžena ruka političke propagande“.
„Umesto da bude utočište slabima i oslonac istini, Crkva ćuti pred nepravdom i govori samo kad treba da brani režim. Time su i njoj oduzeli dostojanstvo, pretvorivši je u još jedan stub sistema koji gazi sopstveni narod“.
„Patrijarše, zašto vas nema među narodom“
„Mi ne napadamo pravoslavlje. Mi branimo njegove temeljne vrednosti: istinu, pravdu, ljubav, solidarnost. Ne napadamo veru, mi pozivamo na njeno autentično svedočenje. Mi ćutanje SPC nismo osudili, ali Vi naše 16-minutno ćutanje jeste. I zato vas pitamo, patrijarše: gde ste bili kada su deca gladna, kada žene trpe nasilje, kada mladi beže iz ove zemlje? Zašto vas nema među narodom“, pitaju se studenti u objavi.
„Crkva ne propada kada je napadaju, već kada je vode nedostojni. Neka svako sam bira strane, mi smo izabrali istinu“, zaključili su studenti u saopštenju.
Krivična prijava je usledila nakon ignorisanja poziva institucijama da se izjasne ko je i zašto sekao šumu u Košutnjaku
„Nećete nas uplašiti svojim režimskim tužbama, a ono što sledi neka vas plaši“, poručili su studenti
„Ukoliko studenti pokrenu artikulaciju izbora, sa ili bez opozicionih stranaka, Zajedno i DS će svakako podržati bilo kakvu njihovu odluku ili univerzitetsku listu“, kaže profesorka Biološkog fakulteta Biljana Stojković
Ana Brnabić se pohvalila malim udelom srednjih škola u štrajku ili sa smetnjama u nastavi zbog protesta… Ali, taj udeo baš i nije tako mali
Studenti Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu traže raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Politički analitičar Dragoljub Anđelković kaže za „Vreme“ da težiti ka izborima u nekom trenutku ima smisla, ali ne pod postojećim uslovima, a pojedinačni istupi samo unose razdor i koriste Vučiću
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve