Blokada je uspela. RTS više ne emituje redovan program, a deo zaposlenih se pobunio. I pored sijaset pretnji, obilja krivičnih prijava koje pljušte na sve strane, blokada još traje. Za to vreme, Pink i Informer reže i prenose neistine, što izjave političara, što sopstvene opservacije, u neviđenim razmerama – kako se na blokadama biju međusobno i sa ljudima koji dolaze, uništava imovina, tuče policija.
Ana Brnabić je 20. aprila u otišla korak dalje, kada je studente i građane okupljene ispred zgrade RTS nazvala „sadistima i kukavicama koji u čoporu maltretiraju žene“.
„Sadizam je kada mladu novinarku sa RTS mučite, kinjite i ponižavate pokazujući joj pred licem srednji prst u programu uživo, a onda se hvalite time što ste je rasplakali. Nisam videla ni da je to neko osudio. Sadizam je kada neki student blokader koji je biciklao do Strazbura lajkuje da je silovanje žena superpower i postove u kojima se šamaraju žene. Nisam videla da se neki plenum ogradio. A videla sam da su se više puta ogradili od Miloša Pavlovića samo zato što je izneo stav koji je suprotan njihovom.“
Ipak, ništa ne pomaže niti pali, blokade se nastavljaju.
Pokajao se zbog pomilovanja, ali ispraviće
Slično je komentarisao i Aleksandar Vučić. Predsednik Srbije komentarisao je da ispred RTS-a sedi „ onaj kriminalac Đajić“, misleći na inženjera Zorana Đajića, koji je bio nadzor na izgradnji nadstrešnice i odmah je u medije izašao da govori o svim malterzacijama.
Dodao je i da je napravio ogromnu grešku kada je doneo odluku o 12 pomilovanja i da gleda to da ispravi. Govorio je studentima i građanima privedenim tokom studentskih blokada, za koje mu niko nije ni tražio da ih pomiluje.
Pozvao je i nadležne državne organe da se pravni poredak ponovo uspostavi, ako je moguće bez upotrebe sile.
„Onda kada je sila neophodna, u tom slučaju da ona bude najmanja moguća kako bi se stvari rešile“, poručio je predsednik Srbije.
Predsednica Vlade AP Vojvodina Maja Gojković rekla je na Pinku da su studenti na dva sastanka planirali da upadnu u Narodnu skupštinu i u zgradu RTS-a i da počnu da emituju svoj program.
„To se zove državni udar. Ko ima pravo i po kom zakonu da blokira neki medijski servis i da unutra radi šta hoće?“, izjavila je Gojković.
Krivične prijave su podneli iz MUP-a, ali i sa RTS-a, a u moru komentara iz vlasti, da se zapljunu da su protiv blokade morali su i, potpuno nenadležno, čak i iz Ministarstva spoljnih poslova. Oni su izrazili duboku zabrinutost povodom višednevne blokade, za koju kažu da predstavlja ozbiljan napad na slobodu medija i pravo javnosti na informisanje.
Teroristi i izgladnjivači
„Siledžijstvo i nasilje blokadera se nastavlja: Hoće nasiljem da otmu državu!“, „Državni udar na RTS! Blokaderi započeli teroristički plan Lovac i košuta“ – ovo su samo neki od naslova na Informeru. Tabloid piše i da se „okupacijom RTS-a sprovodi nasilje i maltretiranje građana, napad na policiju, poziv na linč glavnih urednika“.
„Tokom blokade, mogli smo da vidimo brojne incidente koji uključuju nasilje blokadera i ometanja rada javnog servisa. Zaposleni u RTS-u bili su sprečeni da napuste zgradu nakon završetka smene, što je generalni direktor RTV-a Goran Karadžić opisao kao otmicu“, piše Informer.
Prema rečima reportera RTS-a, blokaderi nisu dozvolili da se zaposlenima unutar zgrade RTS-a unese hrana, dodaju.
Zašto policija ne reaguje
Informer gotovo svakog dana „informiše“ o napadima studenata koji se dešavaju na blokadama, kao i o povređenim policajcima.
„Nasilnici su blokirali saobraćaj, postavili barikade, sukobljavali se sa policijom, a bilo je i povređenih“, piše tabloid.
Ipak, ako se sa vrha vlasti poručuje da je na delu brutalno kršenje zakona, zašto se onda policija ne usuđuje da reaguje i privede ikoga? Ukoliko već imaju odrešene ruke rukovodstva stranke i celokupne garniture vlasti.
Ili vlast zapravo ne vlada situacijom i ne može da kontroliše policiju, ili pak, što deluje dosta verovatnije, govori neistine o tome šta se dešava tokom blokada.