
Baština
Kuća Nadežde Petrović nije otvorena ni povodom drugog slikarkinog jubileja
Spomen-muzej Nadežde i Rastka Petrović nije otvoren ni sad, povodom 110 godina od slikarkine smrti, kao što nije ni 2023, povodom 150 godina od njenog rođenja
Vest da će zgrada Udruženja književnika u Francuskoj 7 biti rekonstruisana, iako je nisu dobili od Ministarstva kulture, pisci smatraju kao pobedu dvadesetogodišnjih nastojanja da im se krov i zidovi ne uruše
Udruženje književnika Srbije dobilo je potvrdu (31. marta) iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda da je „realizacija projekta Rekonstrukcija krova i dela fasade zgrade planirana do kraja 2025. godine“.
To je izuzetno lepa vest, jer pre svega znači da se zgrada UKS-a u Francuskoj 7 u Beogradu, koja je spomenik kulture, ipak neće urušiti i nekog povrediti.
Mala pobeda
Udruženje književnika Srbije je najstarija umetnička, esnafska i strukovna organizacija na Balkanu. Ove godine obeležava (preciznije bi bilo reći: planira da obeleži jer novac od Ministarstva kulture nisu dobili) veliki jubilej – 120 godina od osnivanja. Poslednjih dvadesetak godina upozoravaju nadležne da boravak u njihovoj zgradi, u kojoj se između ostalog godišnje održi 250 tribina i književnih večeri, nije bezbedan.
„Vest o početku sanacije zgrade doživljavamo kao malu pobedu“, kaže za portal „Vremena“ Miloš Janković, predsednik Udruženja književnika.
Ministar kulture Nikola Selaković je Jankoviću u telefonskom razgovoru 20. decembra prošle godine rekao da se očekuje odobrenje Vlade od 30 miliona dinara Zavodu za zaštitu spomenika kulture, kao nosiocu posla, za prvu fazu sanacije i rekonstrukcije zgrade. Ali od tad im nikakva zvanična potvrda o tome nije stigla.
„Sve do ovog dopisa Zavoda pa je zato smatramo zvaničnom, iako nije stigla od Ministarstva“, kaže Miloš Jovanović.
Vlasnik i korisnik zgrade
Ministarstvo kulture je prestalo da komunicira sa Udruženjem književnika nekako baš u vreme kad su književnici podržali studente u blokadi.
Dakle, UKS je iz dopisa Zavoda za zaštitu spomenika kulture grada Beograda. saznalo da je Ministarstvo kulture krajem 2024. sklopilo Ugovor sa Zavodom o sufinansiranju projekta Rekonstrukcije krova i dela fasade u Francuskoj 7, da su sredstva preneta Gradskom sekretarijatu za kulturu, i da je u toku procedura da se ista prenesu Zavodu za zaštitu spomenika kulture grada Beograda.
Ovo prebacivanje iz republičkog u gradski budžet je posledica, uslovno rečeno, postojanja dva vlasnika zgrade.
Naime, vlasnik zgrade je Republika Srbija, s obzirom da je zgrada spomenik kulture, a korisnik je Grad Beograd.
Miloš Janković podseća da je „1945. godine Mitra Mitrović tadašnja ministarka prosvete odredila da se novac od zakupa zgrade daje Udruženju kako bi ga koristio za održavanje zgrade, ali nam je 2002. to oduzeto, i od tad zakup prostora koji koristi restoran Klub književnika pripada Gradu.“
Janković kaže da se „nažalost ni prethodne vlasti nisu brinule o zgradi, a ne samo sadašnja“ i kao jedini svetao trenutak navodi odluku Gorana Vesića iz 2021, u vreme dok je bio zamenik gradonačelnika, da se tokom tri godine odvoji po 30 miliona za sanaciju zgrade.
„Međutim, kako je došao Aleksandar Šapić na vlast, tako je ta odluka poništena“, kaže Jovanović.
Garancija
Dodaje i da to što će novac biti prebačen Zavodu za zaštitu spomenika kulture kako bi mogao da počne radove „ne znači i da će taj novac biti upotrebljen za tu namenu, ali za sad ipak nemamo nikakvog razloga da sumnjamo“. Kaže i da „bez obzira da li se slažemo ili ne sa načinom kako vodi kulturu zemlje, ministar Nikola Selaković je prvi od njegovih prethodnika koji je imao sluha za našu zgradu.“
U dopisu Zavoda za zaštitu spomenika kulture piše da je „kao prva faza realizacije radova planirana rekonstrukcija i sanacija krova, krovne konstrukcije i dela fasade u zoni krova. Propadanje krova, krovnog pokrivača i krovne limarije u velikoj meri su doprineli opštoj devastaciji fasade objekta, jer su oštećenja na njima omogućavala prodor atmosferskih voda u tavanski prostor i prokišnjavanje kroz tavanski konstrukciju u sam prostor objekta. Ovim radovima bi se zaustavilo dalje propadanje fasade, čija bi obnova bila realizovana u okviru druge faze. Takođe, u toku je priprema sve potrebne dokumentacije – dokumentacije za dobijanje dozvola za izvođenje radova, dokumentacija za sprovođenje postupka javne nabavke za izbor Izvođača radova, dokumentacija za sprovođenje postupka javne nabavke za izbor Izvođača radova i Stručni nadzor.“
Zgrada u Francuskoj 7 u kojoj je Udruženje književnika Srbije, sazidana je 1886. godine i bila je porodična kuća Milana Piroćanca, predsednika tadašnje vlade i tadašnje Srpske napredne stranke.
Zatim je bila Ambasada Turske (Otomanske imperije), za vreme Velikog rata u njoj su stanovali visoki austrougarski oficiri, posle toga je bila Ambasada SAD, od 1937. do 1941. sedište Auto-moto kluba Kraljevine Jugoslavije, a tokom Drugog svetskog rata u njoj su živeli oficiri Gestapoa.
Od 1945. je postala sedište nekadašnjeg Saveza pisaca Jugoslavije (predsednik Ivo Andrić) i Udruženja književnika Srbije (predsednica Isidora Sekulić).
Danas su u ovoj zgradi sva tri reprezentativna udruženja u kulturi za polje književnosti – UKS, Srpsko književno društvo i Udruženje književnih prevodilaca Srbije.
Spomen-muzej Nadežde i Rastka Petrović nije otvoren ni sad, povodom 110 godina od slikarkine smrti, kao što nije ni 2023, povodom 150 godina od njenog rođenja
Siniša Mazalica član Orkestra SNP-a izveo je koncert na biciklu s namerom da prikupi novac za studente bicikliste koji su na putu ka Strazburu
Sinoć su glumci Šabačkog pozorišta održali jednočasovni štrajk u prisustvu publike, uprkos nastojanju novoizabrane direktorke da ga spreči
Poezija se vratila na velika vrata, mnogo mladih piše stihove, čita se svuda, na čitanjima često bude i više od stotinu posetilaca, ponekad se i naplaćuje ulaz za te manifestacije. Poezija je ponovo u knjižarama. Društvene mreže su preplavljene pesmama. Desio se neverovatan preokret, stvari nezamislive do pre desetak godina
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve