
Susret sa Putinom
Litvanija zabranila prelet Vučiću do Moskve
Prelet aviona u kome bi bio srpski predsednik Aleksandar Vučić zabranjen je, zbog kako se navodi, "tehničke i diplomatske osetljivosti"
U utorak, 4. marta, na teritoriji Srbije je ukinuta zabrana uvoza peleta. Ove novosti, ipak, zabrinjavaju domaće proizvođače, jer će iz susednih država stizati jeftiniji pelet
Vlada Srbije u aprilu prošle godine odlučila da privremeno zabrani uvoz peleta, na inicijativu Ministarstva energetike, piše Danas.
Odluka je stupila na snagu 13. aprila sa periodom važenja od 90 dana, a na isti period zabrana je produžena u julu, oktobru i decembru da bi bila ukinuta 4. marta, mesec dana pre isteka roka važenja.
Prema rečima direktora kompanije za preradu drveta „Bio enerdži point“ (Bioenergy point) Mladena Stojadinovića ova odluka će negativno uticati na domaću proizvodnju, jer će iz susednih država stizati mnogo jeftiniji pelet.
„Ako se ništa ne promeni, konkurentski posmatrano, domaći proizvođači će morati da zatvore proizvodnju. Situacija je takva da iz okolnih država može da stiže mnogo jeftiniji pelet nego ovaj kod nas. Na cenu peleta indirektno može da utiče država zbog toga što ona utiče na cenu resursa, struje, goriva. Mi imamo situaciju da su u okolnim državama sve te cene značajno niže nego kod nas“, ističe Stojadinović.
Na nepovoljnu situaciju domaćih proizvođača će uticati to što su cene resursa i sirovina u drugim državama značajno niže, piše Danas.
„Zbog prirodnih katastrofa, Hrvatska praktično poklanja drvo svojim drvoprerađivačima da bi očistili svoje šume, pa samim tim oni plaćaju samo seču i izvlačenje. To ih stavlja u jedan dominantan konkurentski položaj koji mi ne možemo da ispratimo. Čak je i gorivo jeftinije u Hrvatskoj nego kod nas”, objašnjava Stojadinović.
Kako dodaje, kada je u pitanju Crna Gora, „oni imaju svoje drvo iz koncesija, to su skroz druge cene i drugi načini nabavke sirovine tako da oni mogu sebi da priušte da jeftinije naprave pelet nego što mi možemo trenutno, jer nama cene i sirovine i struje i goriva diktira isključivo država. Takođe, sve to je mnogo jeftinije i u Bosni i Hercegovini“.
Krajem februara ove godine Evropska komisija je pokrenula istragu protiv „Hrvatskih šuma“ (HŠ), kompanije u državnom vlasništvu, koja je nudila netržišne cene nekim hrvatskim drvoprerađivačima koje su sa njom potpisale ugovor o otkupu drveta i time stvorila nelojalnu konkurenciju.
Uz to, HŠ nije državi platio isključivo pravo upravljanja i komercijalnog korišćenja hrvatskih javnih šuma što se može smatrati ekonomskom prednošću u odnosu na privatne šumovlasnike.
Koliko je povoljno grejanje na pelet?
Grejna sezona se uskoro završava. Tokom ove sezone, srpska domaćinstva su na grejanje trošila od 53.000 pa do 200.000 dinara, u zavisnosti od toga koja vrsta grejanja se koristi, ali i od toga gde se, recimo ogrev nabavlja, koji je kvalitet uređaja koji se koriste i brojnih drugih faktora.
Agencija za energetiku Republike Srbije objavila je listu troškova za različite vrste energije za grejanje, a razlika između nekoliko vrsta grejanja ide i do skoro 150.000 dinara za sezonu.
Oni su kao primer uzeli grejanje prosečno izolovanog stambenog prostora od 60 kvadrata na 20 stepeni Celizijusa, u toku 16 sati dnevno u celom stanu, 180 dana u grejnoj sezoni, za koji je potrebna energija od oko 9.000 kWh, jer je 150 kWh po kvadratu prosečna procenjena potrošnja za grejanje u Srbiji.
Onima koji se greju na pelet je ove zime laknulo, barem u odnsou na prošlu godinu. Ako imaju efikasne peći konstruisane za ovo gorivo, imali su troškove od 65.000 dinara. Prošle godine to isto ih je koštalo 84.600 dinara ili 23 odsto više.
Izvor: Danas
Prelet aviona u kome bi bio srpski predsednik Aleksandar Vučić zabranjen je, zbog kako se navodi, "tehničke i diplomatske osetljivosti"
Jedini put do uspeha opozicije i studenata vodi kroz jasno ujedinjenje u funkcionalan politički front – bez starih iluzija o „kolonama" i „grupama građana", poručuje Demostat
Predsednici Rusije i Srbije, Vladimir Putin i Aleksandar Vučić, razgovaraće 9. maja o bilateralnim odnosima i aktuelnim prilikama na Zapadnom Balkanu, najavio je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov
Ministarstvo prosvete donelo je odluku da se završni ispit osnovne škole koji polažu učenici osmog razreda na kraju osnovnog obrazovanja pomeri za nedelju dana. Biće održan u ponedeljak, utorak i sredu - 23, 24. i 25. juna 2025. godine
Prošlo je više od šest meseci od pada nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu, fakulteti su blokirani duže od pet meseci, zahtevi studenata nisu ispunjeni, a na red je došao i naredni - raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora. Postavlja se pitanje - zašto baš sada
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve