Nedaleko od fronta, u Donjeckoj oblasti, ljudi iz „Alkatraza“ treniraju za rat. Jedinica pripada 93. brigadi i sastoji se gotovo isključivo od bivših zatvorenika.
Denis je jedan od ukupno 6.900 osuđenih kriminalaca koji su prevremeno pušteni iz zatvora kako bi se borili u ukrajinskoj vojsci, prenosi Dojče vele.
Mladić s upečatljivim tetovažama na licu upravo kreće na prvi zadatak na prvoj liniji bojišta. „Nisam došao da umrem, došao sam da ubijam“, kaže Denis.
Kaže da je oduvek želeo, i time spada u manjinu, da se pridruži jurišnim brigadama.
Devet hiljada zahteva za odlazak u borbu
U Ukrajini još retko ko dobrovoljno ide u vojsku. Mnogi se posebno boje pešadije. Jer taj rod izvršava najopasnije i najteže zadatke u odbrani protiv Rusije.
Oni se bore u rovovima na prvoj liniji fronta, na njih se puca iz minobacača i artiljerije ili ih love bespilotne letelice.
Od maja prošle godine, gotovo devet hiljada ukrajinskih zatvorenika podnelo je zahtev za prevremeno puštanje na slobodu radi odlaska u vojsku. Računica je jednostavna i brutalna: ko preživi rat, biće slobodan čovek.
Bez ubica i silovatelja
„Za njih je ovo druga šansa“, objašnjava komandant bataljona Valentin (45). On je jedini ovde koji nije osuđivan za krivično delo.
„Lakše je komandovati jedinicom sastavljenom od bivših zatvorenika“, kaže Valentin. „Svako ko je bio u zatvoru disciplinovaniji je i naviknut na red.“
Valentin se, međutim, suočava s drugim izazovom: „Navikli su da ih neko kontroliše. I zato slušaju naređenja bez razmišljanja. To se mora promeniti“, kaže.
Pripadnici ove jedinice osuđivani su za krađu, napad ili pljačku. Ubicama, silovateljima ili osobama osuđenim za terorizam, korupciju ili izdaju nije omogućeno prevremeno puštanje na slobodu prema ukrajinskom zakonu.
Telesna kondicija najvažnija
Kada je prošle godine Aleksandar saznao za novi zakon, odmah je podneo zahtev. Svaki zahtev mora da pregleda i odobri sudija.
Kaže da se pre svega bori za svoju porodicu, da se zločini poput onih u Buči ne dogode u njegovom rodnom gradu Dnjepru.
Aleksandar je jedan od prvih koji su stigli u „Alkatraz“ i ima iza sebe najmanje četiri godine ratnog iskustva iz Donbasa 2014. godine. No, tadašnje borbe ne mogu se uporediti s današnjim ratom.
„Danas vas gađaju svime što imaju. Najvažnije je imati dobre uši i sve pažljivo posmatrati. Život vam zavisi od svake sekunde.“
Upotreba dronova u velikoj meri je promenila ratovanje u Ukrajini, potvrđuje i Vladislav. On zajedno s Aleksandrom trenira nedavno oslobođene zatvorenike.
Fizička spremnost je ključna kako bi mogli brzo da se kreću i kako ih ne bi uhvatili neprijateljski dronovi sa eksplozivnim napravama. „Od toga zavisi 50 odsto našeg uspeha“, kaže Vladislav.
Motivacija odlučuje o pobedi ili porazu
Ukrajinska jedinica ne može se porediti s ruskim Vagnerovim trupama, koje su se povremeno masovno regrutovale u ruskim zatvorima.
„Odlučujući faktor je motivacija da se neko želi boriti za svoju zemlju“, kaže komandant Valentin. „Ako odaberemo prave ljude i budemo radili efikasno, onda po mom mišljenju ovaj projekat ima pravo da postoji“, kaže komandant.
Denis je srećan zbog druge šanse koju mu je jedinica pružila. „Uživam u borbi. Uđemo, sredimo ih i brzo izađemo.“
Denis je preživeo svoj prvi borbeni zadatak. Kolege iz jedinice kasnije su rekle da se pokazao kao dobar borac.