Zbog požara u Domu za smeštaj starih osoba u Velikom Borku kod Barajeva u kome je nastradalo osmoro ljudi uhapšeno je troje osumnjičenih.
Uspešno je evakuisano 19 ljudi, a sedmoro povređenih u požaru zbrinuto je u Urgentnom centru i na Vojno-medicinskoj akademiji. Nepovređeni korisnici smešteni su u drugi dom za stare.
Zabranjen rad domu
Inspektori socijalne zaštite su odgovornom licu doma izrekli zabranu rada, saopštilo je Ministarstvo za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja.
Prema navodima ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanje Starovića pripadnici Sektora za vanredne situacije stigli su na mesto nesreće „desetak minuta“ nakon prijave požara, koji je do tada već bio „u rasplamsaloj fazi“.
U međuvremenu Ministarstvo utvrđuje činjenice koje su dovele do izdavanja licence za rad tom domu u junu 2021. godine.
Uhapšeno troje
Starović je za Radio-televiziju Srbije naveo da su na mesto požara u ponedeljak ujutro izašla četiri inspektora.
Privedeni su vlasnici doma pod sumnjom da su počinili teška dela protiv opšte bezbednosti za koje je zaprećena kazna od dve do 12 godina zatvora.
Starović je naveo da postoje indicije da je do požara došlo usled „kriminalne radnje pojedinca, da je podmetnut od strane jednog od korisnika koji je nastradao“.
Istakao je da ministarstvo na čijem je čelu sprovodi internu kontrolu kojom se utvrđuju „sve činjenice koje su dovele do izdavanja licence za rad u junu 2021. godine, koja je bila važeća“.
Dom imao važeću licencu
„Želim da otklonim dileme koje su se u javnosti pojavile. Pojavila se i druga vrsta informacije po kojoj je licenca u tom domu istekla 2019. godine, što nije u potpunosti tačno. Prva licenca izdata na pet godina je važila do 2019. ali je dom u junu 2021. dobio licencu sa važenjem od šest godina“, naveo je Starović.
On je ukazao da su jedan od najvažnijih preduslova za dobijanje licence valjani protivpožarni uslovi koje je Domu za smeštaj starih osoba u Velikom Borku kod Barajeva „u momentu izdavanja licence imao“.
Starović je rekao i da se se sprovodi kontrola oko licence.
„Konkretno, u tom domu je sprovedeno osam inspekcijskih nadzora u prethodnim godinama, poslednja pre mesec i po dana, po prijavama koje su dobijane, a vezano za održavanje septičke jame. Tada su naši inspektori utvrdili određene nepravilnosti u vezi sa vođenjem personalnih dosijea korisnika. Pokrenuti su postupci, ali to nije imalo veze sa bezbednošću“, rekao je Starović.
Dodao je da postoji sumnja da u noći u kojoj je izbio požar „nisu bile poštovane određene bezbednosne procedure, vezane za prisustvo, činjenje ili nečinjenje odgovornih lica za bezbednost“.
Naveo je da postoji „više povezanih pravnih lica, takozvanih ćerki firmi“ i da su oni „očigledno preko različitih tekućih računa sprovodili poslovanje“.
Zabrana rada za 159 ustanova
Starović je naveo da u Srbiji postoji 41 starački dom u državnom vlasništvu i 277 licenciranih privatnih domova.
„U prethodnim godinama izdali smo rešenja o zabrani rada za 159 ustanova i u najvećem broju slučajeva nedostajali su protivpožarni uslovi“, rekao je Starović.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zatražio je informcije u požaru, kao i o broju korisnika usluga doma u trenutku požara i informacije o načinu zbrinjavanja preživelih.
Tražio je i podatke o posedovanju licence za rad i maksimalnom broju korisnika usluga koji je ta ustanova mogla da prihvati na staranje, i relevantne informacije o uzroku požara.
Pašalić je podsetio da nesreća nije prva te vrste i da bi svi trebalo da se dobro zamislimo pred tom činjenicom.
„To govori i o nama, pre svega o tome na koji način se staramo o toj posebno ranjivoj grupi, da li i na koji način kontrolišemo uslove u kojima oni žive, a znamo da mnogi od njih nemaju podršku van ustanova u kojima su smešteni. Zato moramo da učinimo sve što smo po zakonu dužni da predupredimo i manje tragične događaje od ovog koji se dogodio u Barajevu“, naveo je Pašalić.
Dan žalosti u sredu
Premijer Miloš Vučević najavio je da će zbog tragedije u Barajevu Vlada Srbije doneti odluku o proglašenju Dana žalosti u sredu, 22. januara. Kritičari vlasti smatraju da Dan žalosti nije proglašen već u utorak, 21, januar, jer tog dana Fudbalski klub Crvena zvezda igra u Beogradu utakmicu Lige šampiona, koja bi u tom slučaju morala da bude odložena.
Opozicija od ministra Starovića traži da odgovori na pitanje da li je vlasnik doma, u kojem je stradalo osam osoba, policajac zaposlen u MUP-u Barajevo.
“Haos” u domovima za stare
Boško Šindić, član Predsedništva stranke Srbija centar ocenio je da „u Beogradu vlada potpuni haos sa domovima za stare“.
„Čak i ako je tačna informacija ministra Starovića da je ovaj dom imao licencu, činjenica je da ih veliki broj nema, a mnogi od onih koji su ih dobili nemaju osoblje obučeno za rad sa svim kategorijama. Posle nesreće u Vojki kod Stare Pazove prošlog novembra, kada je u požaru stradalo dvoje korisnika, nije preduzeto ništa. Apsurd je da je resorno ministarstvo pozvalo građane da se dobro informišu i provere da li dom koji su odabrali ima licencu, jer je to garancija kvaliteta i bezbednosti usluge. Država je tako poručila građanima da su prepušteni sami sebi, a javna je tajna da ovom uslugom mogu da se bave samo lica bliska SNS-u“, izjavio je Šindić.