Nezadovoljni izveštavanjem Javnog servisa o zbivanjima nakon tragedije u Novom Sadu, studentskim protestima i blokada fakulteta, studenti u petak (17. Januar) u 18:30 sati ispred RTS-a organizuju protest „Naše pravo da znamo sve“.
Radio-televizija Srbije (RTS) o studentskim protestima izveštava na „donjoj granici pristojnosti“, protesti se marginalizuju, ali toga ne bi bilo da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) radi svoj posao, kaže za „Vremenu“ izvršni direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI) Zoran Gavrilović.
Ističe da su RTS i REM najdogovorniji za medijsku sliku koju građani Srbije imaju o studentskom protestu
„Da je služba REM-a radila svoj posao videla bi da postoji kršenje ključnog dokumenta koji reguliše ponašanje pružalaca medijskih usluga – Pravilnik o zaštiti ljudskih prava u oblasti pružanja medijskih usluga. Reč je konkretno o članovima 4, 5, 6, 7, 8, 26, 27 i 29 Pravilnika koji regulišu Ustavom regulisano pravo građana na istinito, potpuno i blagovremeno informisanje“, rekao je Gavrilović.
Prema monitoringu BIRODI-ja nijedan predstavnik studenata u blokadi nije gostovao na televizijama sa nacionalnim pokrivanjem, uz napomenu da ne zna da li su ih zvali, pa studenti nisu došli, ali da ih u programu RTS-a nije bilo.
Mnogo Vučića i predstavnika vlasti
Kaže da ni u jednoj emisiji debatnog karaktera predstavnici studenata nisu imali priliku da kažu zašto su u protestu, odnosno da li su i u kojoj meri ispunjeni njihovi zahtevi.
„Prvo se emituje sve što Vučić ima da kaže, pa idu prilozi o Kosovu, pa prilozi iz sveta, a onda oko 20. minuta Dnevnika izveštaj o studentskom prostestu, kao na primer u slučaju nedavnog protesta na Mostarskoj petlji ili protesta ispred Ustavnog suda“, naveo je Gavrilović.
Na RTS-u se tu i tamo pojavi izveštaj o studentskim protesima, a onda slede izjave ljudi SNS-a koji to „poklapaju“.
„RTS će reći da na taj način ima dve strane, ali zapravo nema dve strane, već vlast koja se samo hvali, hvali i hvali i onda neke tamo studente koji se kao nešto bune u zemlji izobilja i opšteg blagostanja, a onda predstavnike vlasti koji pobijaju navode studenata“, istakao je Gavrilović.
„Medijsko šamaranje“
Ocenio je da je žalosno što se na društvenim mrežama može videti da se predsednik Upravnog odbora RTS-a Branislav Klanšček „uključio u kampanju za potrebe vlasti“.
„Nedopustivo je da Upravni odbor i Programski savet RTS-a dopuštaju da Vučić ‘medijski šamara’ voditelje koji s njim prave intervjue. To pokazuje kakav je odnos Vučića prema javnom servisu i prema javnosti, ali i kakva je poniznost RTS-a prema Vučiću i do koje mere nipodaštavaju javnost“, naveo je Gavrilović.
Dodao je da će Vučić verovatno reći da je RTS jednak N1 jer je javni servis u četvrtaka kao brejking njuz u Dnevniku emitovao vest da je u Ruzveltovoj ulici automobilom udarena studentkinja.
„Šta to znači? Da neko treba da pogine da bi RTS počeo da radi svoj posao“, upitao je Gavrilović.