
Komentar
Autoimuna bolest Srbije
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Studenti su blokirali Mostarsku petlju. Poruka je jasna: niti smo se osuli, niti umorili, ne nameravamo da stanemo, a Aleksandra Vučića ne fermamo ni dva odsto, jer se predsednik države ni za šta ne pita
Aleksandar Vučič obara sopstvene impozantne rekorde u uzurpaciji medijskog prostora. Ubacuje se u studije svih mogućih televizija sa jednim ciljem: da diskredituje studente i njihove proteste.
Te njima diriguju ustaše i Kurti, te su strani plaćenici, te ima ih šaka jada, te protesti su se osuli… Sve je to počelo da zvuči pomalo panično.
A na svaku njegovu laž protesti su bivali masovniji. Baš kao i na svaku pretnju i fizičke napade. Tako je bilo i sa blokadom Mostarske petlje.
Svakim svojim činom studenti koji blokiraju fakultete i protestuju po gradovima Srbije ruše kult ličnosti Aleksandra Vučića, ismevaju njegov autoritet, podvrću ruglu njegovo samohvalisanje, poručuju mu: pali brate, ko te pita!
Hoće li i odrasli da podmetnu leđa?
Tako razbijaju strah u društvu. Poneki roditelj, poneka baba ili neki deda, komšije koje gledaju samo svoja posla, upitaće se kad-tad: čega se ja plašim, kada mu se ova deca otvoreno izruguju i ne fermaju ga dva odsto. Ili: kome se mi to divimo i verujemo? Na kraju: zašto se ova deca bune, čemu prkose, sa čime se ne mire?
Možda će poneki državni službenik koji na sva nepočinstva vlasti, podmićivanja, ucenjivanja, postavljanje partijskih nestručnih kadrova ćuti pognute glave osetiti sramotu pred ovim mladim ljudima koji se bune zbog nepravde i podići glas – policajci, inspektori, tužioci, sudije…
Možda će univerzitetski profesori i nastavnici srednjih i osnovnih škola da se osokole i reše da se njihova podrška studentima ne svodi na moralnu, da ne guraju studente na front i sami podmetnu leđa promenama stupajući u generalni štrajk sa studentskim zahtevom: funkcionalna pravna država.
Možda to učine i advokatske komore Srbije i Vojvodine.
Tu po režim leži najveća opasnost strudentskih protesta: oslobađanje društva od straha i apatije, provejavanje nade u promene i želja za akcijom.
Hoće li i odrasli da podmetnu leđa?
Dalek je put do promena. Ali, na sve pretnje Dačića i Vučevića i Vučića da auto-putevi ne smeju da se blokiraju, jer da će… šta? Da pohapse gomilu studenata? Pa došlo bi ih sledeći put duplo više. Ova nova deca Srbije prosto odbijaju da ih se plaše, a ne poštuju ih s punim pravom.
A u subotu idu malo i do BIA-e od koje ponekom odraslom noge klecaju jer je pod čvrstom komandom Vučića puštena s lanca da se obračunava sa onima kojima je on smešan, ili jadan ili ga smatraju odgovornim za mnogobrojna krivična dela.
Blokada Mostarske petlje bila je pokazna vežba studenata: nakon Slavije možemo i ovo, pa zamislite šta bismo sve još mogli i šta ćemo još da uradimo. Nema popuštanja, a kočijaši režima neka vide šta će, jer u laži su studentski protesti.
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Mitropolit žički Justin otvoreno je stao na stranu studenata i upozorio vlast da “moć nije data radi nasilja, nego radi služenja“. Šta je to trebalo arhijereju poznatom po tome da se kloni sukoba
Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše. Ista je to politika, samo prilagođena vremenu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim
Protesti u Srbiji ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve