Izveštaj o reviziji poslovanja Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ) koji je objavila Državna revizorska institucija (DRI) ukazuje na brojne nepravilnosti u radu ove institucije
U izveštaju je uočen veliki broj nepravilnosti prilikom planiranja i sprovođenja javnih nabavki, kao i prilikom izvršenja ugovora u vrednosti od najmanje 76 miliona dinara. Kod tekućih rashoda utvrđene su nepravilnosti u ukupnom iznosu od 290 miliona dinara, navodi se u izveštaju DRI.
Javne nabavke
Uočeno je da je RHMZ u 2022. i 2023. godini planirao i sproveo postupke javnih nabavki i za direkcije u kojima nije bilo potrebe. Pa tako prilikom planiranja nabavki nije sprovedeno istraživanje tržišta. Kod pojedinih nabavki uočeno je da procenjene vrednosti nisu adekvatno i objektivno određene, a izbor najpovoljnijih ponuđača nije izvršen primenom odabranog kriterijuma.
Onda, obaveze nisu preuzete u skladu sa propisima, nisu poštovane odredbe zaključenih ugovora, konkursnom dokumentacijom nije zahtevano, kao uslov, osiguranje od profesionalne odgovornosti, plaćeno je više od ugovorene vrednosti, izvršene su nabavke mimo ili bez sprovedenih postupaka javnih nabavki.
Pomoćne evidencije nisu usklađene sa glavnom knjigom, navodi izveštaj DRI.
Neponate količine javnih nabavki
RHMZ nije iskazao količine za 46 javnih nabavki u 2022. godini i 69 javnih nabavki u 2023. godini, a istraživanje tržišta nije sprovedeno za 55 javnih nabavki u 2022. godini, odnosno 86 u 2023. godini.
Kod najmanje 10 postupaka javnih nabavki sprovedenih u 2022. i 2023. godini procenjena vrednost nije adekvatno i objektivno određena.
Došlo do značajnih odstupanja procenjene vrednosti u odnosu na ugovorenu vrednost „za 8.693.586 dinara je ugovorena vrednost bila veća od procenjene vrednosti i za 13.278.838 dinara je procenjena vrednost utvrđena u većem iznosu od ugovorene vrednosti“, navodi izveštaj DRI.
Tokom postupka sprovođenja javnih nabavki izbor najpovoljnijih ponuđača nije izvršen primenom odabranog kriterijuma najniže ponuđene cene, a uz to, prilikom nabavki protivgradnih raketa, nije pribavljena bankarska garancija za dobro izvršenje posla nakon aneksiranja vrednosti ugovora.
Cena izostanka kontrole
Zbog neadekvatnog praćenja izvršenja zaključenog ugovora za nabavku električne energije, RHMZ je 2022. godine dobavljaču JP „Elektroprivreda Srbije“ platio troškove u iznosu od 43.682.909 dinara sa PDV-om, odnosno za 84.909 dinara više od ugovorene vrednosti.
Slično tome, zbog izostanka kontrola prilikom evidentiranja izvršenih plaćanja dobavljačima, nakom sprovedenih javnih nabavki, uočena su odstupanja između podataka unetih u Glavnu knjigu trezora i pomoćnim evidencijama (karticama dobavljača), u ukupnom iznosu od 3.627.850 dinara sa PDV-om.
Republički hidrometeorološki zavod je u 2023. godini preuzeo obaveze u ukupnom iznosu od 5.875.600 dinara sa PDV-om, bez sprovedenih postupaka javnih nabavki, iako nije bilo zakonskih osnova za izuzeće od primene Zakona o javnim nabavkama, navodi se u izveštaju.
Republički hidrometeorološki zavod Srbije Foto: A. Anđić
Radni odnosi
DRI je otkrila i niz nepravilnosti koje se odnose na radne odnose unutar RHMZ-a, među kojima su prekovremeni rad, veća socijalna davanja od dozvoljene sume, nedozvoljavanje korišćenja slobodnih dana i prekovremeni rad duži od zakonom dozvoljenog.
„Doneto je sedam rešenja o napredovanju u viši platni razred, bez vrednovanja radne uspešnosti za neposredno prethodne godine, kao i rešenje o premeštaju zaposlenog na radno mesto, koje nije neposredno više“, navodi DRI.
Prekovremeni rad
Pored toga, kod 58 zaposlenih prekoračeno je maksimalno propisano vreme za prekovremeni rad, odnosno više od 360 sati po radniku, te im je na ime dodataka za prekovremeni rad isplaćeno 15.855.065 dinara bruto vrednosti, tačnije 237.414 dinara neto vrednosti po zaposlenom. To je više od 90 minuta prekovremenog rada po zaposlenom svaki dan.
U DRI navode i da je RHMZ za dva zaposlena naveo da su imali čak 960 sati prekovremenog rada, što je 80 sati svakog meseca. To je više od 3,5 sata prekovremenog rada svaki dan u godini (i to ako bi se računalo da uopšte nisu išli na godišnji odmor).
Dodatno, RHMZ je do novembra za plate prosečno isplaćivao po 50,2 miliona dinara, da bi im posle toga na kontu za zarade ostalo raspoloživo 76,5 miliona, pa je u decembru radnicima za novembarsku platu isplaćeno 71,4 miliona, tojest 42 odsto više od prosečnih isplata. U skladu s tim, RHMZ je u novembru ubeležio i drastičan skok prekovremenih sati rada.
DRI je otkrio i da zaposlenima nije omogućeno korišćenje slobodnih sati u mesecu nakon prekovremenog rada, a izveštaje o obavljenom prekovremenom radu nisu sačinjavali sami zaposleni, već rukovodioci jedinica.
Četiri zaposlena na radnom mestu za mrežu stanica podzemnih voda su tokom 2023. godine obavljali privremeni rad u periodu dužem od 30 radnih dana, odnosno 120 radnih dana.
Isplaćen je terenski dodatak za smenski rad u radarskim centrima, iako se rad obavljao u službenim prostorijama, u ukupnoj vrednosti od 89.967.919 dinara za 131 zaposlenog.
Isplaćena je naknada za neiskorišćeni godišnji odmor za 13 zaposlenih, iako je prekid njihovog radnog odnosa bio unapred poznat.
Za socijalna davanja zaposlenima iz opštih prihoda i primanja budžeta Republike, preuzete su obaveze u iznosu većem od odobrene aproprijacije.
DRI je otkrila da su rashodi za nagrade zaposlenima, rashodi za novčane kazne i penale po rešenju sudova i rashodi za dotacije međunarodnim organizacijama obračunati i isplaćeni u skladu sa propisima.
RHMZ je izvršio rashode u ukupnom bruto iznosu od 114.088.324 dinara za lica koja nisu dostavila izveštaje o radu – angažovana lica po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima i jedan broj lica angažovanih po ugovorima o dopunskom radu.
Rashodi bez pravnog osnova izvršeni su za advokatske usluge, izradu procedura i pravilnika za finansijsko upravljanje i kontrolu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Ministarstvo građevinarstva produžilo je ugovore sa firmama za stručni nadzor izvođenja radova na rekonstrukciji i modernizaciji železničke pruge Novi Sad – Subotica – državna granica, piše Nova ekonomija. Među njima je i Ežis koji je vršio nadzor na železničkoj stanici u Novom Sadu
Republička komisija za zaštitu prava u postupcima javnih nabavki odlučuje o zakonitosti tendera Elektrodistribucije, gde je izabrana skuplja ponuda konzorcijuma Montop HRS. Stručnjaci tvrde da su postavljeni uslovi eliminisali konkurenciju, dok drugi ponuđač najavljuje krivične prijave
Medijalna plata izvršnih direktora FTSE 100 kompanija je 4,22 miliona funti (oko pet miliona evra), što je 113 puta više od prosečne plate radnika sa punim radnim vremenom koja iznosi 37.430 funti (oko 45.000 evra)
Potpisivanjem sporazuma o slobodnoj trgovini sa Kinom u julu 2024, Srbija je oslobodila carina 60 odsto robe, dodatno povećavši deficit u razmeni s Kinom, ali i omogućila rast izvoza od 65 odsto. Ipak, evropske zemlje ostaju ključni partneri, posebno u oblasti finansiranja i ulaganja
Srbija iz domaćih izvora dobija samo 23 odsto nafte, pa je najveće pitanje zapravo da li će hrvatski naftovod, preko kojeg u Srbiju stiže 90 odsto ovog energenta, pratiti potencijalne sankcije Amerike
Studenti su blokirali Mostarsku petlju. Poruka je jasna: niti smo se osuli, niti umorili, ne nameravamo da stanemo, a Aleksandra Vučića ne fermamo ni dva odsto, jer se predsednik države ni za šta ne pita
Na božićnom prijemu SNV-a u Zagrebu, Jelena Milić je delovala poput one daljnje tetke – svadljive i ogorčene prostakuše – čija je životna misija da upropasti svaku svadbu, dečji rođendan, krsnu slavu ili prijem
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!