Narodni muzej u februaru otvara izložbu o Petru Velikom, najavljuje otvaranje Memorijalnog muzeja Nadežde i Rastka Petrović, dok će se galerija B2 baviti istraživanjem budućeg vremena. O ostalima kad budu spremni
O planovima prestoničkih muzeja i galerija pišemo na kraju ove serije tekstova najava dešavanja u kulturi narednih 12 meseci ne zato što su izložbe manje interesantne ili važne od ostalih oblasti kulture, već zato što smo do kraja roka (a to je Božić) čekali da muzeji i galerije nađu malo vremena za razgovor o tome.
Odazvali su se samo iz Narodnog muzeja Srbije i Galerije B2. Uz verovanje da su i ostali planirali ovako atraktivne i važne programe, neka pomenuti najveći muzej u državi i renomirana privatna galerija budu ilustracije izložbene 2025. godine.
Narodni muzej Srbije
Prošle godine, Narodni muzej Srbije imao je preko 200.000 posetilaca, zbog čega su s razlogom ponosni. Sudeći po planiranim izložbama, nema razloga da njihovi programi ove godine ne privuku još više posetilaca.
Izložba koja će bez svake sumnje biti izuzetno posećena počinje 18. februara – Petar Veliki i Balkan. Narodni muzej je priređuje u saradnji sa muzejem Ermitaž iz Sankt Peterburg, a izložba kroz bogatu istorijsku građu osvetljava odnose ruskog cara sa Srbijom, Bosnom i Hercegovinom i Crnom Gorom.
Ova godina će za Narodni muzej biti godina arheologije, s obzirom da će biti domaćin evropskog kongresa najvećih stručnjaka arheologije. Tim povodom, 10. maja na Dan Muzeja, biće otvorena izložba o arheološkom nalazu iz Trebeništa.
Foto: PromoMuzej Nadežde i Rastka Petrović
U planu je da početkom godine bude otvoren obnovljeni Memorijalni muzej Nadežde i Rastka Petrovića, koji će publici doneti nove uvide u život i stvaralaštvo ove znamenite porodice. Kao jedan od velikih projekata ove godine ih očekuje i početak radova na obnovi Galerije Fresaka, završetak se očekuje za dve godine.
Najavljuju i mnogo izložbi iz domaće produkcije – premijernu rekonstrukciju rimske dvokolice iz Staničenja kod Pirota, izložbu koja će na celovit način obuhvatiti doprinos žena umetnosti kroz radove iz Zbirke strane umetnosti. Porodica Petrović, njihova umetnost i nasleđe, takođe će biti u fokusu jedne od izložbi, dok će ljubitelji impresionizma moći da uživaju u crtežima Koste Miličevića, Milana Milovanovića i Mališe Glišića u Kabinetu grafike.
Galerija B2
Osnovana je 2019, i svake godine se bavila jednom temom. Bojan Muždeka, direktor galerije, podseća da je prve godine to bilo svetlo, a u tri naredne prostor.
Naredna tema, 2023. godine, bila je „vreme kada su neke umetničke pojave nastale. Od konceptualne misli slovenačke OHO grupe sa Markom Pogačnikom, preko beogradske scene u SKC i dela Neše Paripovića, zatim osamdesetih sa neformalnim ili slikarstvom nasuprot autoriteta galerijskog prostora Vesne Golubović, Milete Prodanovića ili vajarstvom Đorđija Crnčevića, devedesetih sa Jusufom Hadžifejzovićem i neizbežnim Spomenikom praznine, pa nadalje sa vremenom nakon dvehiljaditih i delima mladih autora kao što je Nemanja Nikolić.“
Sa otvaranja izložbe Milete Prodavića
Prošle godine, podseća Muždeka, „bavili smo se aktuelnim trenutkom. Momentom posmatranja dela, pitanjem koje je to sadašnje vreme. Pokušali smo u delima savremenih autora da istaknemo ne estetiku, već ideju koju ti autori zastupaju.“
U tom pravcu nastavljaju i ove godine.
„I dalje istražujemo vreme, ali u budućnosti. Da li su umetnički predmeti budućnosti čin ili delo? Postavićemo pitanja šta znače spomenici kao nosioci memorije jedne skupine, danas, kada te zajednice u tom obliku ne postoje. Da li će javni spomenici u budućnosti biti mesto okupljanja ili simboličko mesto borbe za prerogative u momentu nastanka?… ili će konačno postati umetničko delo u prostoru“, najavljuje Muždeka.
Slična stvar je i sa slikama, kaže. „Koja će od slika savremene scene nositi trag u budućnosti? Koja je ideja današnjeg doba?“
Zato će, nakon uobičajene retrospektivne izložbe u februaru, godinu početi tematskom izložbom Biljane Tomić u martu.
„Izložba se bavi temom da li je umetnost akt ili delo i postavlja pitanje revizije umetnosti. A mi ćemo ovom ’anti-izložbu’ postaviti pitanje o budućnosti likovne scene“, objašnjava Muždeka, i najavljuje „deset izložbi kod kojih će se postavljati ovo pitanje“.
Nastaviće i sa tematskim izložbama: podsetiće na autore koji su u kulturi ostavili trag i svojim pisanjem, Kosta Bogdanović na primer.
„Nastavićemo i sa serijom izložbi Linija čiji će selektor Nemanja Nikolić sagledati mlade autore. Nastavićemo i sa prikazivanjem grupe Mladih beogradskih skulptura – pripremamo izložbu Dobrivoja Bate Krgovića. Najmlađi izlagač naredne godine biće Bogoljub Đoković…Za kraj godine pokušaćemo da priredimo izložbu Branka Dimitrijevića, Izveštaj iz Srbije, kao omaž petogodišnjem projektu Srpske lepe umetnosti. „
„Zadali smo sebi puno lepog posla“, zaključuje Bojan Muždeka, verovatno u ime svih koji u kulturi Srbije ostvaruju velike planove.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
“Otkad su hrvatski studenti, po uputama mene i još nekolicine radikalnih Srba iz Hrvatske koji mrze sve što je srpsko, organizirali studentske proteste po Srbiji, smatram da su odnosi Srba i Hrvata još zanimljiviji i življi, pogotovo među mlađim naraštajima”
Drama Sveti Georgije ubiva aždahu definitivno pripada jednom vremenu i jednom viđenju naše istorije, ali uspeva da uhvati korak i sa savremenim trenutkom
Novi film Predraga Ličine, zagrebačkog reditelja koji je često u Beogradu, doneće priču o zagrebačkim urbanim Srbima sedam godina pre rata. O tome Ličina govori za „Vreme“
Banksy je u Beogradu! Dela jednog od najznačajnijih umetnika na planeti, i njegove antiratne, antizagađivačke, antiizrabljivačke i nadasve antizaglupljivačke poruke predstavlja slovenačka galerija „Deva Puri“, koja je pre 12 godina dovela i Pikasa
Ako nije javna tvorevina (ako nije politička), države nema. Tada, recimo, institucije poput policije, vojske, tužilaštva ili obaveštajnih službi ne rade u interesu građana, već u interesu male grupe ljudi koja je uzurpirala vlast
Šta hoće Aleksandar Vučić? Sudeći po njegovim svakodnevnim poslanicama, on bi da mu guslari opevavaju navijačka junaštva, a narod da ga obožava u strahu nad svakom svojom izgovorenom rečju i sluša oborene glave dok ga ponižava i vređa sa ekrana
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!