Južnokorejski sud izdao je nalog za hapšenje predsednika Jon Suk Jeola, kojeg je nedavno opozvao parlament, i za pretres njegove kancelarije i rezidencije vezano za njegovu optužbu o pobuni i kratkotrajno proglašenje ratnog stanja.
Jona je sredinom decembra opozvala Nacionalna skupština, koja je pod kontrolom opozicije i čeka se odluka Ustavnog suda da se opoziv ozvaniči ili poništi.
Ovo je prvi slučaj da je izdat nalog za hapšenje aktuelnog južnokorejskog predsednika, ali stručnjaci kažu da ima malo šanse da se sprovede pritvor i obavi pretres, ukoliko Jon nije zvanično sklonjen sa dužnosti.
Okružni sud Seula izdao je naloge za pritvor Jona i pretragu predsedničke kancelarije i rezidencije u centru glavnog grada, prema saopštenju Kancelarije za istragu korupcije visokih zvaničnika, koja vodi zajedničku istragu sa policijom i vojnim vlastima.
Kancelarija istražuje da li je proglas o vanrednom stanju koji je Jon izdao 3. decembra jednak pobuni.
Prema južnokorejskom zakonu, vođa pobune može da dobije smrtnu kaznu ili doživotan zatvor. Jon ima predsednički imunitet za većinu krivičnih dela, ali se to ne proteže na navode o pobuni ili izdaji.
Jonova ovlašćenja su suspendovana od kada je Nacionalna skupština gde opozicija ima većinu, izglasala njegov opoziv 14. decembra, zbog njegovog proglašenja ratnog stanja tokom koga su stotine vojnika i policajaca raspoređeni kod Parlamenta. Po zakonu, predsednik Južne Koreje može da proglasi ratno stanje samo u precizno navedenim situacija, a nema prava da suspenduje rad parlamenta čak i za vreme ratnog stanja.
„Ratno stanje“ je trajalo samo šest sati jer ga je parlament blokirao a Jon kasnije povukao.
Ustavni sud treba da odluči da li će Jon biti smenjen ili će se vratiti na mesto predsednika.
Stručnjaci kažu Jon će verovatno ignorisati naloge za hapšenje i pretres. On je već izbegao ponovljene zahteve istražnih vlasti da se pojavi na ispitivanju a predsednička bezbednosna služba blokirala je pokušaje pretrage njegove kancelarije i rezidecije pozivajući se na zakon kojim se zabranjuju racije mesta gde se nalaze državne tajne.
Izvor: Reuters