Reprezentativni prosvetni sindikati sastali su se sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u utorak i dobili konkretne predloge za popravljanje njihovog materijalnog položaja, ali zvaničan dogovor još nije postignut, rekla je za „Vreme” portparolka Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Mirjana Gašić.
U Uniji sindikata prosvetnih radnika u toku je anketiranje članstva, a konačnu odluku daće Glavni odbor sindikata, rekla je Gašić i dodala da govori isključivo u ime Unije, a ne i preostala tri sindikata.
„Račun bez krčmara”
Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije (NSPRS) ocenio je u sredu kao bestidno ponašanje njihovih kolega iz reprezentativnih sindikata koji su se sastali sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i istakao da „nanose nemerljivu štetu ugledu prosvetnih radnika i slabe važnu borbu čitavog društva da se otrgne iz kandži autokratske vlasti“.
„Režim Aleksandra Vučića pronašao je slabu kariku u lancu pobunjenih studenata, učenika i nastavnika u takozvanim reprezentativnim sindikatima prosvetnih radnika Srbije“, navodi se u saopštenju NSPRS koji nema reprezentativnost.
Dodaje se da su predstavnici „reprezentativnih“ sindikata juče seli na kanabe predsednika Srbije i s njim dogovarali korake „za prevazilaženje problema u prosveti“, što je eufemizam za obustavu blokada, štrajkova i protesta u školama.
Sindikat je ukazao da je suština dogovora Aleksandra Vučića i lidera „reprezentativnih“ sindikata povećanje plata nastavnicima za 10 odsto od oktobra sledeće godine.
„U trenutku kada se stotine hiljada građana, na čelu sa studentima i učenicima svakodnevno na ulicama bore za to da profunkcioniše pravna država, ‘reprezentativni’ sindikati se dogovaraju s predsednikom Srbije koji nema nijednu ustavnu i zakonsku nadležnost u oblasti obrazovanja, stavljajući u prvi plan dogovora s njim svoj materijalni status“, ističe NSPRS.
Ukazuje se da dok su studenti na Vučićev poziv odgovorili ismevanjem, a na njegove materijalne ponude podsećanjem na njegovu nenadležnost, uz jasan stav da ne prodaju svoje ideale i ključne vrednosti za materijalna dobra, lideri takozvanih reprezentativnih sindikata su predsedniku Srbije išli na noge i poput podanika izmoljavali milost gospodara.
Iz tog sindikata pozivali su članove „takozvanih reprezentativnih sindikata“ da odmah napuste te organizacije, uz poruku da Vučiću i liderima „reprezentativnih“ sindikata treba odlučno pokazati da su u utorak „pravili račun bez krčmara“.
Predlog dobar, ali nedovoljan
Sindikati su interesna organizacija, pregovaraće i sa „crnim đavolom“ samo da bi ostvarili najbolji mogući interes zaposlenih i svog članstva, izjavio je danas FoNetu predsednik Sindikata radnika u prosveti Srbije Danilo Gligorić povodom sastanka predstavnika reprezentativnih sindikata sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Gligorić je naveo da on lično nije prisustvovao sastanku sa predsednikom Srbije, na kojem su izneti predlozi za bolji materijalni položaj zaposlenih u školama, ali da su bila prisutna po dva predstavnika sva četiri reprezentativna sindikata.
„Cilj nam je interes radnika i u tom smislu pregovaraćemo i sa političkim predstavnicama, i sa pozicijom i sa opozicijom i sa predstavnicima lokalne vlasti, sa svakim ko može da doprinese tom cilju“, kazao je Gligorić i dodao da sindikati nisu isto što i predstavnici studenata koji su rekli da predsednik nije instanca za ispunjenje njihovih zahteva.
Gligorić je dodao da su sindikati i demokratske organizacije, pa će konačna odluka o predlogu predsednika Srbije biti doneta nakon izjašnjavanaja članstva, a odluka će se znati u sredu posle podne.
Upitan da li su njemu predlozi prihvatljivi, on je istakao da su oni najbolje što može da se dobije u ovom trenutku, ali da nisu dovoljni.
Sindikatima je predloženo da se obezbedi dodatno povećanje plata nastavnika od 1. oktobra 2025. godine u iznosu od 10 odsto, kojim bi početna plata nastavnika u osnovnim i srednjim školama iznosila 105.838 dinara.
Početna plata nastavnika u januaru 2025, uz povećanje od 11 odsto planirano budžetom za narednu godinu, iznosiće 96.216 dinara. Predviđeno je da će prosečna plata u Srbiji u januaru 2025. iznositi oko 105.000 dinara, a da će tokom 2025. dostići visinu od oko 108.000.
Stručni saradnici u osnovnim i srednjim školama će dobiti jednako povećanje plata od 1. oktobra 2025. godine, odnosno u iznosu od 10 odsto s obzirom na važnost i složenost poslova koje obavljaju kada je reč o vaspitnoj, disciplinskoj ulozi i podršci koju pružaju učenicima.
Osim Aleksanda Vučića, sastanku su prisustvovali predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, državni sekretar u Ministarstvu finansija Saša Stevanović, šef Kabineta predsednika Republike Ivica Kojić, savetnica predsednice Narodne skupštine Jovana Cilić Radonjić i predstavnici reprezentativnih sindikata obrazovanja.