Obrazovanje
Prosvetni radnici odbili Vučićev predlog
Glavni odbor Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, a nakon konsultacija sa članstvom, odbio je ponuđeni predlog nadležnih institucija sa kojim je upoznat nakon sastanka 24.decembra
Ostalo je još nedelju dana do Nove godine koju će brojni studenti dočekati na fakultetima. Sa njihovim zahtevima je do sada upoznat svako- osim premijera i predsednika države koji tvrde da su nejasni i nefer
Stara garda naprednjačkih kadrova ponovo izbegava metak odgovornosti, ovog puta tako što spinuju priču da zahtevi studenata koji blokiraju fakultete “nisu jasni”, a predsednik Srbije kaže da “nisu fer”, ali da su “svi ispunjeni”.
Aleksandar Vučić je gostujući na Radio televiziji Srbije (RTS) rekao da veruje da veliki broj studenata koji učestvovuju u blokadama fakulteta ima dobre namere, ali da to nije slučaj sa pojedinim aktivistima i opozicionim političarima.
Prema njegovim rečima, objavljeno je svih 195 dokumenata koji se odnose na rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu i da pritom nije bilo cenzure.
„Tužilaštvo ima mnogo više papira. Tu su saslušanja, veštačenja, ali to je pitanje za Tužilaštvo“, naveo je Vučić.
Sličnu priču, samo malo drugačije upakovanu, plasira i premijer Miloš Vučević.
On kaže da studenti imaju pravo da blokiraju fakultete i da to niko ne osporava, ali da mu nisu jasni njihovi zahtevi za otvaranjem dokumentacije o nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu, te da je ta dokumentaciju u tužilaštvu.
“Dokumentacija je u tužilaštvu. Čudno mi je da kolege sa Pravnog fakulteta to traže“, rekao je Vučević za K1 televiziju.
Dodao je da je prvi zahtev bila politička i krivičnopravna odgovornost i dodao da je to ispunjeno, jer su dva ministra podnela ostavke, a da je u najkrećem roku pokrenuta istraga o nesreći.
**Šta im nije jasno?**
U vazduhu visi pitanje, kako to da premijer države koju je zadesila ogromna tragedija ne zna tačno koji su zahtevi studenata, iako su javnosti poznati od prvog dana blokada fakulteta. A sve i da nisu, valjalo bi se upoznati se sa njima, barem nakon najvećeg protesta od 5. oktobra 2000. godine, koji se u nedelju dogodio na Slaviji.
Baš zbog neispunjenja ovih zahteva, na ulice je, prema Arhibu javnih skupova, izašlo između 100.000 i 102.000 građana.
Nije jasno ni zbog čega se prozvan našao premijer, kada su zahtevi, crno na belo izloženi, problem nadležnih institucija, a naročito Tužilaštva.
Možda zbog toga što studenti stalno prekoravaju vlast i podsećaju na političke i krivične odgovornosti, koji se naprednjacima čine kao najveći bauk.
Pokušaj smirivanja javnosti
Narativ vlasti da studenti ne znaju šta žele i omalovažavanje njihovih zahteva, student Fakulteta političkih nauka Adrian Kraljević vidi kao pokušaj smirivanja javnosti.
“Predsednik svojom izjavo, da su svi studentski zahtevi ispunjeni, misli na neke parcijalne mere koje su preduzete, poput objavljivanja dela dokumentacije, ali one ne predstavljaju potpuno ispunjenje zahteva. Ovakva izjava služi da se stvori utisak da se problemi rešavaju”, smatra Kraljević.
Vučić, kako kaže, ovakvim izjavama pokušava da se predstavi kao osoba koja se brine o interesima građana i koja efikasno rešava probleme.
Jedan od ciljeva ovakvog narativa je definitvno i želja za ocrnjivanjem studenata koji navodno “besmisleno” nastavljaju proteste i blokade uprkos ispunjenju zahteva.
**Skretanje pažnje sa suštine problema**
Ništa bolji nije ni premijer Vučević. Premijer pokušava da stvori sliku da su zahtevi studenata neozbiljni i nepromišljeni, pa se on zbog toga, kao neko ko je po Ustavu najuticajnija politička ličnost u državi, time bije ni bavio.
“Ovakva izjava služi da se skrene pažnja sa suštine problema i da se započne beskonačna rasprava o tome šta je, a šta nije jasno, umesto da se konkretno odgovori na postavljene zahteve. Tvrdnjama da zahtevi nisu jasni, predsednik vlade dobija na vremenu i odlaže donošenje odluka koje bi mogle da imaju političke posledice”, zaključio je Kraljević.
Koji su zahtevi studenata?
Uprkos tvrdnjama predstavnika vlasti da su svi studentski zahtevi ispunjeni, u potpunosti su ispunjena samo dva – povećana su sredstva za materijalne troškove fakulteta za 20 odsto i iz pritvora su pušteni studenti i građani koji su bili privedeni na protestima.
Odgovorni za napad na studente i profesore Fakulteta dramskih umetnosti identifikovani su tek posle 26 dana, 18. decembra. To se dogodilo sedam dana nakon Vučićeve izjave da su „svi zahtevi ispunjeni“ i dva dana nakon izjave Ane Brnabić da su „svi zvanični zahtevi studenata ispunjeni“.
Budući da su u međuvremenu studenti FDU dopunili zahteve i na spisak onih koji su ih napadali dodali još 15 imena, može se reći da je ovaj zahtev delimično ispunjen.
Takođe, u međuvremenu su se dešavili novi napadi na studente, ali nijedna krivična prijava nije podneta protiv napadača. Upravo to studenti navode kao jedan od razloga nastavka protesta.
Delimično je ispunjen i studentski zahtev da bude objavljena kompletna dokumentacija o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, jer Vlada Srbije nije objavila potpunu dikumentaciju.
Studenti u blokadi ukazali su da je objavljeno 195 dokumenata, a da podatak iz tužilaštva govori da ih ukupno ima 857, kao i da nedostaje dokumentacija o svim tokovima novca.
Zatim su studenti u blokadi Fakulteta tehničkih nauka analizirali objavljenu dokumentaciju i ustanovili da u njoj nedostaje niz dokumenta. Takođe, Udruženje arhitekata Srbije zaključilo je da objavljena dokumentacija, koja pripada stručnim poslovima u oblasti arhitekture, nije potpuna. I beogradski Građevinski fakultet je utvrdio da fale ključna dokumenta u projektnoj dokumentaciji, ugovornoj dokumentaciji, gradilišnoj dokumentaciji, kao i dokumentacija u nadležnosti investitora i dokumentacija u nadležnosti Republičke građevinske inspekcije.
Glavni odbor Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, a nakon konsultacija sa članstvom, odbio je ponuđeni predlog nadležnih institucija sa kojim je upoznat nakon sastanka 24.decembra
Strukovni sindikat Radio-televizije Srbije pružio je punu podršku studentima i učenicima srednjih škola "u njihovim naporima da protestima jasno i javno iskažu svoje stavove"
Radnicima Pošte Srbije će se, kako je najavljeno, pridružiti studenti sa 17 različitih fakulteta, koji su jednoglasno odlučili da podrže njihove zahteve, pružajući im podršku u borbi za prava i dostojanstvene uslove rada
Inicijativa „Most ostaje“, koja se bori protiv rušenja Starog savskog mosta, pozvala je građane i opozicione odbornike da blokiraju rad Skupštine grada Beograda, koja treba da odluči o gradskom budžetu za iduću godinu
Kineski konzorcijum CRIC i CCCC uputio je novi dopis u kom se nalazi detaljniji opis za „postojeće bezbednosne rizike i probleme na deonici Novi Sad – Subotica“. U dotrajalim i ruiniranim objektima širom zemlje došlo do incidenata
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve